Sonsuz ve Yaşayan Bir Lise: St Petersburg Gezilecek Yerler & Yapılacaklar Listesi

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?
Krestovsky Adası Primorsiky Park Pobedy

Hem çok geniş, hem tarihi, hem güncel, gez gez bitmeyecek ve sürekli değişen şehirler vardır ya. Yıldızı yükselen semtleri, mekanları, aktiviteleri bitmez – bitemez. İstanbul gibi, Budapeşte gibi, Londra gibi, Tokyo gibi… işte St Petersburg da bu klasmandan bir şehir. St Petersburg’a gittim, bir kaç gün geçirdim, görülecek yerleri gezdim ve bitti diye bir durum yok. Dost acı söyler ama yok. O nedenle 5 gün geçirdiğim bu şehri ne yapsam, nasıl anlatsam diye uzun uzun düşündüm. Deneyimlediğim ve önerdiğim şeyleri artı aklımda kalıp yetiştiremediklerimi maddelemeye karar verdim. Şimdi derin bir nefes alıp verin. Her telden çalan St Petersburg Gezilecek Yerler & Yapılacaklar Listesi başlıyoooor.

Durun! Başlamadan önce işinize yarayabilecek bir kaç Rusya yazımı paylaşmak isterim.

1.Hermitage Müzesi’ni Hem Dıştan hem de İçten Hayranlıkla İzleyin

Bu müzeyi tek kelimeyle anlatmam gerekse şunu derdim: WOW! Bana sorarsanız bugüne kadar gördüğüm en büyük ve en etkileyicilerden. Ki bu gözler Lourve’u, Uffizi’yi, Vatikan’ı gördü. Hermitage’ı Gözlerinizle görünce aslında mantıklı açıklama yapmaya gerek kalmıyor.. ama bazı faydalı bilgileri paylaşıyorum.

  • Bu müze bilinen en eski klasik sanat müzelerinden.
  • Sarayın/müze binasının inşası 1852 yılına dayanıyor.
  • Ramanov Hanedanlığı Çarları bu sarayı kışlık saray olarak kullandılar.
  • Kapladığı alan olarak dünyadaki en büyük müzelerden biri.
  • İçeride 3 milyon adetten biraz fazla sanat eseri var. NEEEE???
  • 1057 adet farklı odada bu eserleri hayranlıkla izleyebiliyorsunuz. 
  • Tüm odalara girip çıkar ve ayak basılmadık yer bırakırsanız (zaman, yorulma ve ihtişam karşısında yönünüzü şaşırma nedeniyle imkansız yakın zor bir olay) bina içinde tam 22 km yürümüş olursunuz!! NEEEE??!

2.Sovyet Atari Müzesi’nde Arada Takılan ama Otantik Sovyet Atari Oyunları Oynayın

Sovyet döneminden kalma atari oyunlarını oldukları gibi kim sakladıysa ve bu mekanı açtıysa tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Koskoca St Petersburg’da en eğlendiğimiz aktivite bu olmuş olabilir. Kiril alfabesi kullanılan oyunlar, antik bir teknoloji ve genele iki kişi kapışılan düzenlemeler.

Burası her ne kadar “müze” olsa da giriş ücretini ödeyip jetonlar alıyorsuz (ki jetonlar da Sovyet bozuk paraları <3) ve bağıra çağıra oynamak serbest. Biz mekanı o kadar sevdik ki.. Her şeyi oynadıktan sonra da gidemeyip cafesinde birşeyler içtik. Hafta içi erken saatte gidip kimseler yokken gönlünüzde kudurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bir tane hava üflenen deliklere top yerleştirme oyunu var iki kişi oynanan.. evlilik bozar! 😀

3.Dostoyevski Evi – Müzesi’ni Ziyaret Edin

Mutlaka bir kitabını okumuş olduğunuz (ya da en azından kitaplarının adı bildiğiniz) o efsanevi yazarın evi, çalışma odası, kişisel mektupları, sevdiği kumar oyunları vb vb tüm detayları görebileceğiniz yalnız biraz kalabalık müze evini ziyaret edin. Hem ev olduğu için derli toplu gezmesi kolay hem de o dönemin Rusya’sına ışınlanmış hissi veriyor.

4. Nevsky Prospect/Bulvarı’nda Gezinin

St Petersburg’un ana bulvarı olan bu cadde “şehrin merkezi neresi? buraların Taksim’i nerede?” sorularını içten içe soranları mutlu edecek. Bir kaç kilometre süren bulvar üzerinde gezinmek, mekanlarda birşeyler yiyip içmek, alışveriş yapmak ve ara sokaklarına dalmak çok keyifli. Petersburg’da geçireceğiniz günlerde bir defadan fazla yapacağınız bir aktivite olacak. Hatta konaklamanızı buraya yakın ayarlarsanız yürüyerek gezme konusunda rahat edersiniz.

5. Mariinsky Tiyatrosunu Ziyaret Edin & Sezon Açıksa Gösterilere Katılın

Klasik müzik, opera, baleden birini veya daha fazlasını seviyorsanız Mariinsky Tiyatrosu bu konularda bir mabed. İyi yerlerde biletler sezonluk alan müdavimler tarafından kapışılıyor ve insanlar İNANILMAZ şık giyinip süslenip geliyor. St Petersburg’a kadar gelmişken burayı dünya gözüyle görün derim.

6. Her Fırsatta Lor Peyniri Dolgulu ve Orman Meyveli Rus Kreplerinden Yiyin

İçi lor peyniri dolgulu ve orman meyveleri soslu Rus krepleri benim gibi tatlı – ekşi lezzetleri sevenleri kendine bağımlı edebilir. Orman meyveleri fazla egzotik geldiyse farklı soslarla ve reçellerle de varyasyonları var. Hatta abartıp krem peynirli, havyarlı, turşulu vb iddialı çeşitleri de deneyebilirsiniz. Ancak ne tatlı ne tuzlu olan nötr lor peynirini krep hamuruna eklemek DAHİYANE bir fikir!

7. Yaz Bahçelerinde Uzun Yürüyüşler Yapın & Beş Çayı İçin

Tam 1700’lerde monarşi için tasarlanan ve vaktiyle halka kapalı odan bu D-E-V-A-S-A bahçede gezinmek, parkları, kanalları ve kanallardaki kuğuları izlemek çok keyifli. Özellikle akşam üstü 5’e doğru gidip içerideki cafelerde 5 çayı eşliğinde fırından yeni çıkmış hamurişleri neden yemeyesiniz?

ps: evet Dostoyevski romanlarında adı geçen “yaz bahçeleri” burası.

pps: evet kışın soğuktan tamamen donuyormuş! OMG OMG 😀

8. Nevsky Bulvarı’nda Kurulan Ressamlar Pazarı’na Bir Göz Atın

Hafta sonu günleri ve Cuma’ları daha da kalabalıklaşmakla birlikte Nevsky Bulvarı’nın Hermitage Müzesi’ne yakın kısmında ressamlar pazarı kuruluyor. Burada gerçekten farklı, otantik resimler veya başka hediyelik objeler bulabilirsiniz. Aslında ufacık bir alan ama gezip eşelenmesi çok keyifli. Özellikle Sovyet rozetleri vb objeleri biriktirmeye meraklılar listeye alsın.

9.Üç Ünlü Katedral Önerisi: Voskresenia Khristova, St İsaac , St Peter ve St Paul Katedralleri

Blogu bir süredir okuyorsanız katedral, kilise, kale, saray ve ilgimi çekmeyen diğer bilimum tarihi yapıya dışarıdan bakıp “tamamdır gördüm” dediğimi farketmişsinizdir. 😀 Bu yazıda da şehre adını veren St Peter’dan bahsetmedi, hiç katedral önermedi denmesin diye sadece üç nokta önerip geçiyorum. İlki yukarıdaki fotoda gördüğünüz Voskresenia Khristova Kilisesi. Tabii ki de adını kopyalayıp yapıştırdım. 🙂 İngilizce ismi The Church of Savior on Spilled Bloog. İkincisi ise St Isaac Katedrali. İçi müze olan bu katedral ziyarete açık. Son katedral önerim ise St Peter ve St Paul Katedrali. Şehrin en eski katedrallerinden biri ve 1730’lardan beri ayakta.

10.Şehri Yorulmadan Gezmek İçin Botla Kanal Turlarına Katılın

Suyla (Neva Nehri) baya içli dışı olan St Petersburg’de 300 kilometrelik kanal hattı ve 800’den fazla da köprü var. Ancak kanal deyince aklınızda Amsterdam’daki gibi daracık ve minnoş kanallar canlanmasın. Uzuuun ve geniiiiş metrelerce Rus tipi kanallar bunlar. Özellikle parkalar, kiliseler, saraylar ve müzelerin bulunduğu merkezi bölümlerde botla gezmek çok keyifli. Akşamları hava kararınca yemekli, müzikli turlar da mevcut.

11.Girişleri Gizli Speakeasy Bar’lara Gidin – Mesela El Copitas

Tekila ve mecal seviyorsanız yerleşim yerlerinin arasında yer alan ve gizli bir bar olan El Copitas’a girmek için şansınızı deneyin derim. Bizim açık ara en eğlendiğimiz gece ve en bayıldığımız kokteyller oldu. Girişte İspanyolca konuşup konuşamadığınız soruluyor. İspanyolca olarak. Duolingo canavarı olarak hemen atlayıp çat pat konuştum da ufak bir bekleyişten sonra içeri aldılar. 🙂

12.Yeme – İçme Pazarı Da Gezmedim Dememek İçin – Kuznechny Market’e Gidin

Dostoyevski Evi Müzesi yakınlarındaki bu pazar yerine başta orman meyveleri olmak üzere yemeye hazır meyve almak için uğrayabilirsiniz. Böğürtlenler, yaban mersinleri, dağ çilekleri yıkılıyor. Meyve harici peynir, sebze, turşu gibi alışverişler de yapılabilir. Pazar arabaları ile gelmiş teyzeler eşliğinde gezinmesi keyifli yerel bir pazar.

13.Ra Ra Rasputin Müzesi’ni Ziyaret Edin

Rus tarihine meraklıysanız veya benim gibi sadece Boney M’in Ra Ra Rasputin şarkısının sözlerini ezberlediyseniz “deli papaz” ve “aşk makinesi” Rasputin kimdir nedir az çok fikriniz vardır. Rasputin’e dair objeleri incelemek için Yusupov Sarayı’ndaki müzesini ziyaret edebilirsiniz. Bir de buradan bağımsız olarak Rasputin’e ait olduğu iddia edilen bir.. penisin (evet penisin) sergilendiği bir müze de vardı. Ancak an itibar ile yok. İlgili haberi şuradan okuyabilirsiniz.

14.İhtişamlı Bir Yemek AVM’si: Yeliseev Emporium

St Petersburg’un kilometrelerce uzanan merkez bulvarı Nevsky üzerindeki bol ihtişamlı, metrelerce tavanlı, kilolarca saten perdeli, altın varaklı, camları vitraylı, bol süslü, garsonları üç parça takım elbiseli Yeliseev Emporium’u ziyaret edip dünya gözü ile görün. İster Havyar- Vodka isterseniz de Tatlı-Çay ikilisine düşün. Hediyelik yeme – içme birşeyler almak için de ideal bir yer.

15.Rusya Ulusal Kütüphanesini Ziyaret Edin

Tüm ülkenin en eski ve en büyük halk kütüphanesi olan Rusya Halk Kütüğhanesi’ni de listenize almayı düşünebilirsiniz. Evet kitaplar kiril alfabesi ama ortamı için gidilir. Tamamı gezmeye açık değil ancak dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri kendisi. Giriş ücretsiz. Ancak çok önemli bir notum var: pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın. Girişte sadece pasaportla içeri alıyorlar!

16.Çakırkeyif Bir Müze Deneyimi: Vodka Müzesi

Dürüst olayım votkayı barlarla içtim ve buraya gitmedim. Zaten süper bayıldığım bir alkol değil maalesef kendileri. Ancak votka hakkında bilgi sahibi olmak isteyenleri gitmememe karşın gönül rahatlığı ile bu müzeye yönlendirebilirim. Mutluluk garanti çünkü müze turu votka tadımı ile bitiyor!

17.İlginçli Müze Sevenlere Gelsin: Hijyen Müzesi

Oldukça ilginç bir müze (müze değil de sergi gibi) önerisi ile karşınızdayım. Rusya’nın Brüksel’de katıldığı bir fuarda “Hijyen Konuları ve Tehlikeleri Önlemek” için halkı eğitme projesi yapmaya karar verilir. Sene 1877! 1900’lerin başında Sovyetler döneminde bu proje hayata geçer ve Hijyen Müzesi açılır. İçeride sergilenen objeler: insan vücudu, bulaşıcı hastalıklar, hastalık taşıyan canlılar, içi doldurulmuş ölü hayvanlar vb vb. Sanki üniversitede biyoloji/tıp bölümlerinin öğrenme alanı gibi bir yer. Bir de meraklısına eğlencelik bilgi: Pavlov’un köpeği de bu müzede sergileniyor.

18.Bolshoy Dom a.k.a. KGB’nin Eski Merkezine Dışarıdan Bakın

Vaktiyle KGB’nin aktifken merkezi olması dışında, dışarıdan gayet sakin görünen Bolshoy Dom’a -benim gibi tuhaf bi’ insansanız- dışarıdan dünya gözü ile bakmak isteyebilirsiniz. St Petersburg gezilecek yerler listenize ekleyin. Ve unutmayın Vladimir Putin ajan olarak siyasi kariyerine bu binada başladı!

19.Ruin Bar Sevenler Eklesin: Fish Fabrique’de Partileyin

Şehir merkezine oldukça yakın yarı açık – yarı kapalı bu mekan bana Budapeşte‘deki ruin bar’ları hatırlattı fazlasıyla. Doğal olarak da çok sevdim. Cuma ve hafta sonları canlı müzik (rock türü) oluyor. İlgilenenler listesine yazsın.

20.Klasik Rus Mimarisine Sahip Bir Binada Kalın!

Bilindik zincir oteller veya daha modern binalar yerine şehir merkezine yakın ve eski tip binaları kovalayın. Yüksek tavanlar, saten perdeler ve romantik ile abartı arasında gidip gelen Rus stili mobilyalarla dolu bir odada kalıp 1900’lerin başında yaşıyor gibi hissetmek kalp ben.

21.Saray ve İhtişama Doymak İçin: Peterhof Sarayı Turlarına Katılın

Konu Rus ihtişamından açılmışken Petersburg’dan biraz uzak ama günlük turlarla gidebileceğiniz ve bahçesi, iç dekorları ve büyüklüğü ile abartıla abartıla bitirilemiyor. Bahçeleri, havuzlar, altın kaplı odalar, devasa şamdanlar vb vb Peter the Great’e neden “great” dendiğini anlamak ve ihtişamdan bayılmak isteyenleri bekler.

22.Bol Orman Meyveli Buzlu Rus Çayı İçin!

Daha fazla söze gerek yok! Yalnız adımı ne olarak yazdıklarına dair en ufak fikrim yok. 😀

23.Rus Stili Lokma Tatlılarını Mideye İndirin!

Donut gibi, ama lokma gibi, üzeri pudra şekeri kaplı sıcacık yumuşacık bu minnoşları orman meyveleri çaylar eşliğinde keyifle hüpleteceğinize eminim. Size güveniyorum!

24.Grand Hall of St Petersburg Philharmonia’yı Gezin ve Mümkünse Konsere Gidin

Binası ayrı güzel, içindeki müzisyenleri ayrı yetenek bu mekan Rusya’nın en önemli müzik salonlarından biri. Eylül’de başlayan konser sezonunu takip etmek için tık tık.

25.Krestovsky Adası, Parkları ve Devasa Rus Stili Lunaparkı

Destansı bir hal alan St Petersburg gezilecek yerler listemin en başında, yazının ilk görseli olarak bir park fotosu eklemiştim işte o park Krestovsky Adası’ndaki Primorsiky Park. Bu yarım ada şehrin biraz dışında kalıyor ancak metro ve -uygun fiyata- über ile erişim mümkün. Devasa bir alana yayılan ve neredeyse Finlandiya’ya komşu olan yeşili bol bu alanda lunaparkta eğlenebilir, parklarda yatıp yuvarlanabilirsiniz. Biraz farklı bir gün geçirmek için listenize ekleyin derim.

Şimdi söz sizde.. yakında St Petersburg’a gidecekler kimler? Gitmeyi düşünenler kimler? Sıraladığım maddelerden hangilerine gitmeyi düşünüyorsunuz. Yoruma bekliyorum! 

ps: St Petersburg ve Moskova’da gün gün nereleri gezdim, nereleri keşfettim şöyle bir bakmak isteyenleri profilime sabitlediğim insta story’lerime beklerim. (instagram: zeyneppcans

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe