Hemen Şimdi Bilet Alıp Rusya’ya Gitmek İçin Çok Geçerli Nedenler

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?
Hermitage Müzesi (Kış Sarayı)

Şehir tatilini, tarihi yerler gezmeyi ve farklı kültürleri tanımayı sevenleri fazlasıyla mutlu edecek bir ülke Rusya. (haksızlık olmasın Ukrayna da benzer şekilde). Seyahat planları yaparken ilk gidişimin üzerinden bir sene geçmemesine karşın yeniden Rusya’ya gitmek istediğimi farkettim. Özellikle St. Petersburg defalarca gidilesi, kocaman ve sürekli gelişen hem tarihi hem de çok güncel bir şehir. İstanbul gibi, Paris gibi, Berlin gibi. O yüzden gözüm kapalı arkasında duracağım Hemen Şimdi Bilet Alıp Rusya’ya Gitmek İçin Çok Geçerli Nedenler yazıma başlıyorum.

1)Avrupa Uzaklığında Ama Sanki Daha Yakın!

St Petersburg

Tüm ülkeleri ve kültürleri süper merak ediyorum ve hiç birini diğerinden üstün görmüyorum. Söylememe gerek yok ama önden belirteyim istedim. Rusyayı sevmemenin bir nedeni de Ruslar’ın da bizim gibi (Macarlar gibi, Yunanlılar gibi, İskoçlar gibi vb vb) “Avrupa kıtası içinde ama tam da Avrupalı değil” grubuna dahil olduğunu hissetmem.

Tarih, mimari, müzeler, sanat gibi konularda fazlasıyla Avrupalı olup gene de kuralsız, duygusal ve kaotik bir ülke olması Rusya’yı sevmek için en büyük neden. Bu durum müze vb yerlerin girişi gibi düzen gerektiren durumlarda karmaşa yaratsa da 7/24 canlı caddeler, renki bir gece hayatı ve daha da renkli karakterli insanlar sunarak durumu fazlasıyla dengeliyor.

2)Zengin & Renkli Tarih

Hermitage (Kış Sarayı) Müzesi

Hem de ne tarih! İlk Rus toplulukların MS 200’lerde kurulup yıkılıp yeniden kurularak günümüze geldiği biliniyor. Yani bol bol devlet kurmaca, savaş, yıkım ve yeniden kurma derken çok zengin bir tarih ve kültür bizi bekliyor.

Moskova’da Kremlin, askeri müzeler ve Petersburg’daki Sarayları (Hermitage, Peterhof, Yusufov, Mariyinski, Katarina vb vb) gibi belli başlı tarihi yerleri gezmek için bile en az 2-3 defa gidip gelmek gerekli. Çünkü bu ülke DEVASA büyük ve tarihi iyi korumuş.

Tarihe dair biraz daha karanlık taraflara merakınız varsa Rusya sizin için doğru ülke. Mesela Sovyet döneminde, Sovyetler Birliği’nin istihbarat ve gizli servisi olan karanlık işlere bulaştığı söylenen KGB’nin eski genel merkezi aşağıdaki fotoda göreceğiniz bina. Bugün iş yeri olarak kullanılıyor. Unutmadan ekleyeyim Vladimir Putin de kariyerine bu binada başladı.

St Petersburg – eski KGB Binası

3)Fazlaca Tuhaf ve Değişikli Şeyler!

Sovyet döneminden kalma oyunlarla atari salonu. Neee??! Evet gerçek! 🙂

Tuhaf (ecnebilerin “weird” dediği) şeylere merakınız varsa süper doğru yerdesiniz. Rusya’da geçirdiğim süre içinde katıldığım ve süper keyif aldığım değişikli durumların bir özetini geçeyim: Sovyet döneminden kalma oyunların oynandığı (oyunlar o kadar eskiler ki aniden bozuluyorlar fln :)) atari salonu, sadece İspanyolca konuşabilenlerin alındığı gizli bir mezcal/tekila barı, şehrin en kuzeyinde bir ucu Findandiya’ya bakan gördüğüm en büyük roller coaster’ların olduğu ama korkutucu derecede boş bir eğlence parkı (Primorsiky Park Pobedy)…

Rusya’ya giden herkesin kendi zevkine göre tuhaf bir şeyler bulacağına eminim. Gene de ilham vermesi için Atlas Obscura yazılarını içeren linki buraya bırakıyorum.

Primorsiky Park Pobedy – Eğlence Parkı kısmı

4)Hayranı Olduğunuz Bir Sanatçının Bu Ülkeden Olması Garanti

St Petersburg – Dostoyevski’nin evi

Dostoyevski, Puşkin, Tolstoy, Gogol, Çehov, Gorki… (benim aklıma gelenlerin hepsi yazar ama siz konuyu anladınız). Sanat dalı ne olursa olsun ikonik pek çok sanatçı ve geride bıraktıklarından gezilecek müzeler, cafeler, evi vb birşeyler var. Özellikle baleye merakınız varsa fazlasıyla mutluluk verecek bir ülke. Sezonda gitmek de %100 şart değil, sezon dışı dönemde de hem bale hem de opera gösterileri tam gaz devam ediyor.

Hem matematik/mühendislik, hem spor hem de sanat alanında gerçekten harika işler çıkaran bir ülke. İnsan Rusların eğitim sistemini ve ekollerini merak edip özenmiyor değil. Çok serttir ama ona şüphem yok. 🙂

5)St Petersburg’daki Hermitage Müzesi

Müzenin güzelliği ve büyüklüğü karşısında FOMO’su tutan ben… temsili..

Bu müzeyi tek kelimeyle anlatmam gerekse şunu derdim: WOW! Bana sorarsanız bugüne kadar gördüğüm en büyük ve en etkileyicilerden. Ki bu gözler Lourve’u, Uffizi’yi, Vatikan’ı gördü. Gelelim Hermitage’ı en WOW yapan nedenlere.. Gözlerinizle görünce aslında mantıklı açıklama yapmaya gerek kalmıyor.. ancak şimdilik Rusya hakkında ciddi düşünenleri ikna etmek için maddelemeye başlıyorum:

  • St Petersburg’da yer alan bu müze bilinen en eski klasik sanat müzelerinden.
  • Sarayın/müze binasının inşası 1852 yılına dayanıyor.
  • Ramanov Hanedanlığı Çarları bu sarayı kışlık saray olarak kullandılar.
  • Kapladığı alan olarak dünyadaki en büyük müzelerden biri.
  • İçeride 3 milyon adetten biraz fazla sanat eseri var. NEEEE???
  • 1057 adet farklı odada bu eserleri hayranlıkla izleyebiliyorsunuz.
  • Tüm odalara girip çıkar ve ayak basılmadık yer bırakırsanız (zaman, yorulma ve ihtişam karşısında yönünüzü şaşırma nedeniyle imkansız yakın zor bir olay) bina içinde tam 22 km yürümüş olursunuz!! NEEEE??!

6)Her Telden Çalan Keyifli Mekanları

St Petersburg’da Frida temalı minnoş bir cafe

Harika craft biraları olan mekanlar, 956986 çeşit harika tatlıları olan cafeler, kokteyl barlar, inanılmaz ama nargile cafeler, aşırı ihtişamlı Çarlık döneminden fırlamış gibi şık barlar/restoranlar, Sovyet temalı cafeler, harika barlar, yok yok yok! Sanırım soğuk havanın ve çetin kışların yarattığı sonuç olarak kuzey ülkelerinde çok harika ve çeşitli mekanlar var. Aynı durum Polonya – Varşova, Sırbistan – Belgrad ve Ukrayna – Kiev için de geçerliydi.

Moskova gezi rehberi yazımdan Moskova’daki favori & öneri mekanlarıma ulaşabilirsiniz. Petersburg rehberi de yolda, yakında sizlerle. 🙂

7)İhtişam, İhtişam ve Daha Çok İhtişam!

St Petersburg – pastane & bar & gurme yemek AVM’si

Tartışmaya açık olmayacak şekilde somut, gözümüzün içine içine sokulan bir Rus ihtişamı kavramı var. Hatta abartılınca biraz fazla da gelebiliyor. Bu olguyu gidip yerinde gözlemlemek ve deneyimlemek çok keyifli. Ben şimdi sizlere kelimeler ve bazı fotolarla anlatacağım ama hiç biri 7 metrelik tavanlı salonlarla, altın işlemeli tavan süsleri, tonluk ağırlıklarda avizeler, kat kat ipek perdeler ve türlü süsü püsü bizzat görmenin yerini tutmaz. Bana sorarsanız sırf bu Rus ihtişamını yerinde görmek için bile hemen şimdi Rusya’ya bilet alınır.

Moskova’da Pushkin Cafe

Şimdi söz sizde. Dikkatle okuyup fotoları incelediyseniz Rusya ile ciddi düşündüğünüzü hissediyorum. O zaman fikirlerinizi yorumlara bekliyorum. Yakında gitme planı olanlar kimler? En çok sevdiğiniz ve aklınızda kalan Rusya’ya gitme nedeni hangisi oldu? Mutlaka yorum bırakın.. =) 

ps: Rusya’da gün gün nereleri gezdim, hangi mekanları keşfettim şöyle bir bakmak isteyenleri profilime sabitlediğim insta story’lerime beklerim. (instagram: zeyneppcans)

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe