Sabah Rutini : Pijamalı Meditasyon ve Yoga

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Kış mevsimindeyiz. Sabah hava aydınlanmak bilmiyor. Zaten aydınlansa da süper günlük güneşlik, pırıl pırıl bir gökyüzü bizleri karşılamıyor. Zaman geçirecek en doğru ve konforlu yer; süper rahat pijamalar içinde yatak. Yemek yemek, çalışmak, dizi – film izlemek, kitap okumak için ideal yer. Kendimden biliyorum tüm hafta sonunu yatak ve çevresinde geçirebilirim ve bu süper kaliteli geçmiş bir hafta sonu olur. Özellikle kış sabahları yataktan çıkınca gri havada, soğukla ve yeni günün yapılacakları, gidilecek yerleri ile mücadele başlıyor. O nedenle kışları üstümüze çöken bu gri, soğuk ve enerjimizi emen örtüyü kaldırmak ve güne iyi hissederek başlamak için bir sabah rutini önerim var: pijama ile meditasyon & yoga challange. Her sabah kalkıyoruz ve güne başlamadan 5 dakikacık (veya o günkü durumunuza göre daha fazla ya da az) yoga ve minnoş esneme hareketleri yapıyoruz. Bu kadar basit!

Neden Sabah Rutini ve Neden Pijamalı?

görsel tamamen temsili, gerçekte ben 6:40’ta sürünerek kalkıyorum 🙂

Türlü türlü 21 günlük, 30 günlük vb challenge denemiş biri olarak deneyimle sabit diyebilirim ki: sabah ilk iş yapılan şeylerin yapılması ve belirlenen süre boyunca sürdürülmesi daha kolay oluyor. Uyanır uyanmaz düşünmeden kısa sürede yapıp üzerini çizip güne devam etme ihtimalimiz daha yüksek. Gün içinde veya gün sonuna bırakılan şeylerin hayatın akışında, acil ve önemli işler arasında kaynayıp gitmesi daha olası.

Peki neden pijamalı? Minimum çaba gerektirip bahane üretmeyi ortadan kaldırıyor da ondan. Hem zaten 5 dakikacık için üstünü değiştirip sonra bir daha günlük giysilerimizi giyecek kadar hayatı seviyorsanız bizden değilsiniz. (dfkgjklfg 😀 )

Bir de itiraf iki gizli ajandam daha var: i)insanların pijamalarını görmek lkdjkglfjklg (#truestory) ii)her şeyin ve herkesin süper mükemmel olduğu instagram’da makyajsız, filtresiz, kötü ışıkta pijama ile boy göstermemiz. Her görselin renkleri ile süper oynanmasından, alternatif gerçeklik yaratılmasından ve sıradan gözüken “an”ların süper detaylı planlanmasından bezdim!

İyi Güzel de Bize Faydası Ne Olacak?

pijama yoga challange’a birlikte başladığım yoga BBF’im Esin’den sonra katılanlar oldu 🙂

Sabahları meditasyon tamam ama hareket etmek konusu açılınca keyfi kaçan ben bile son bir haftadır her sabah 5 dakikacık hareket etmekten çok mutluyum. Başlaması zor ama hareket ettikçe vücut ısınıyor, uzun saatler yatmaktan gelen o kapalılık gidiyor ve güne enerjik ve mutlu başlanıyor. Genelde 5 dk 5 meditasyon 5 dk yoga desem de kendime bakıyorum 10 dakika üstü kafama göre hareketleri birbirine ekleyip mini bir akış yapmışım bile. Başlaması zor ama bitirmesi de zor keyifli bir şey oldu çıktı diyebilirim.

Meditasyon’un stresi azaltması, odaklanmayı artırması gibi psikolojik ve tansiyonu düşürmesi gibi fiziksel harika etkileri var. Daha fazla detay için meditasyon üzerine yazıma beklerim. Kişisel deneyimlerimden zihni sakinleştirdiği, hayattaki önceliklerimizi netleştirdi ve güne kendimizin bir önceki günden ve andan daha iyi versiyonu olarak başlattığını söyleyebilirim.

Kısa yoga akışı ise vücudu uyandırıyor, kasları ısıtıp uzatıyor, omurgayı güçlendiriyor ve o tüm gece biriken durgunluk ve katılık hissini akışkan ve ferah bir şeylere çeviriyor.

Ek olarak her sabah kalkınca ilk iş kendim için iyi bir şeyler yapmak bende bazı olumlu duygular uyandırdı. Ne gibi? Günüme ve hayatıma sahip çıkma. Nasıl? “Günün nasıl başlayacağını ben tasarladım. Gerisini de çok iyi şekilde yönetebilirim.” tadında bir his. Anlatabilm mi emin değilim ama iyi bir his. Şiddetle öneririm.

katılanlar artarak devam ediyor

Bi’ Takım Esneme Hareketleri ve Meditasyonlar Önersen?

Yogaya başlamak konusunda detaylıca bir yazı yazmıştım üstüne tıklayıp ulaşabilirsiniz. Şimdi yazı okuyup, ilgili linklere bakıp internette gezinip kim uğraşacak ya diyorsanız sizi %100 anlıyorum. Telefondan baka baka uygulamalık bir kaç basit akışı buraya bırakıyorum. (üstteki ve alttaki foto)

Bu örnek akışlardan bir kaç hareket kapıp veya türetip kafanıza göre de yapabilirsiniz tabii. Amaç esnemek ve vücudu çalıştırmak. Yapılan şeyin bildiğimiz anlamda “yoga” olmasına bile gerek yok bence.

Meditasyon için kişsel favorim olan ve ücretsiz kullanılabilinen insight timer app’i öneririm. Ek olarak youtube’dan da o günlü vaktinize göre 3-5 dakikalık harika içerikler bulabilirsiniz. Kendim denemedim ama meditasyon app de aşırı sevilip öneriliyor.

Aşağıdaki görselde benim için tüm zamanların EN FAVORİ meditasyonu var. Insight timer app’ten zamanalayıcı ile o günkü ruh halime göre zil seslerini aralara serpiştirip arka plan sesine/müziğine karar verdiğim zamanlayıcılar. <3

Buraya kadar eksiksiz okuduysanız bence bu sabah rutini fikrine sıcak bakıyorsunuz. Ya da en azından bu fikirden nefret etmediniz. 🙂 En azından önümüzdeki bir hafta için bu sabah rutini challenge’ına katılmak ister misiniz? Yanınızda eşlikçi olarak katılmasını istediğiniz arkadaşlarınız kimler? Mutlaka yoruma bekliyorum!

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe