İçinizi ve Kafanızı Açacak Ortaya Karışık TED Konuşmaları

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Bir süredir TED konuşmaları listelerimden derleme yapıp yazmadığımı farkettim ve hemen bu duruma bir el attım. Son altı ayda beni en çok etkileyen, açıklanabilir veya açıklanamaz nedenlerden ötürü en sevdiğim konuşmaları bulup çıkardım. TED’in çok sevdiğim ilham dolu dünyasında vakit geçirdim. Son iki haftadır en aklımda kalan, en paylaşılası bulduğum konuşmaları kendime e-mail atıp durdum. Şimdi de sizler için içlerinden en beğendiklerimi liste olarak paylaşıyorum… Kendimce bir sıra yaptım. Gönüllü TED DJ’iniz olarak yaptığım sırada izlemenizi öneririm… =)

ps: Önceden hazırladığım 3 adet TED konuşması listesi daha var.

i)Cehaletimizi döve döve azaltacak TED konuşmaları – evrenin oluşumu, 11 adet boyut ve boyutun kanıtlanması, sicim teorisi (string teori) ve simülasyon teorisi gibi ağır konularda anlaşılır ve keyifli, cehalet-savar videolar listesi.. tık tık

ii)Sosyal medya örgütlense Berlin Duvarı yıkılır mı? – sosyal medya “toplumsal değişimi” ne ölçüde tetikler? Başarılı olur mu? üzerine videolar listesi.. tık tık 

iii) 5 Dakikadan Kısa İzlenesi TED Konuşmaları listemi izlemek için tık tık.

En Büyük Hedeflerimize Nasıl Ulaşırız? – Stephen Duneier

Stephen Dunier baya ilginç bir konuşmacı. Bir kere anlattığı konu ne olursa olsun kendisini baştan sona ilgiyle izletecek türden biri. Konuşmasında çocukluğundan beri başına bela olan odaklanma sorununu nasıl çözdüğünü anlatıyor. Bu sorununu çözerken de herkesin işine yarayabilecek bir metod icat ediyor. İcadı şu: büyük DEVASA projeleri hedefleyip, çok küçük parçalara bölmek. Eyleme geçince de sadece o anda yapılan o küçük parçayı düşünmek ve yapmak. Aslında bu kadar kolay. Stephen’in enerjik anlatımıyla ve yaptığı 948569586095 tane projeyle ilham dolup taşmak garanti. Konuşma bittiğinde kendi hayatınız için yapılacak bir kaç madde not almadan edemeyeceksiniz, benden söylemesi!

ps: Türkçe alt yazı yapılmamış ancak otomatik çeviri fena değil. Ayrıca konuşmacının İngilizcesi yormuyor, baya net anlaşılır.

Hayallerinizin Resmini Çizin – Patti Dobrowolski

Yalan yok. Eğer TED konuşması izleme seanslarımda bu konuşmaya ilk sırada denk gelseydim süper etkilenmezdim. Ancak bir üstteki bahsettiğim konuşma üzerine süper geldi. Sanırım Patti Dobrowolski’nin konuşmasını içselleştirmek için önce biraz yükselmek gerekiyor. Elime not defterini alıp bir şeyler yazmaya ve çiziktirmeye başlamışken bu konuşma çok iyi geldi. Ne anlatıyor?

Aslında çok basit. Elinize kağıt ve renkli kalemler alın; mevcut hayatınızı çizin ve kendinizi görmek istediğiniz hayallerinizdeki hayatı çizin. Sonra da mevcuttan o hayale geçmek için yollar çizin. Bu süreçte beyniniz sizi nasıl kandırabilir, nelere kanmayın konusunda da yardımcı oluyor. Böyle anlatınca çok derinlikli gelmedi ama izlemesi & üzerine düşünmesi ilham verici bir konuşma. Hem de kitaplıkta bekleyen renkli kalemleri kullanmak için harika bir bahane! 🙂

ps: Türkçe alt yazı yapılmamış ancak otomatik çeviri fena değil. Ayrıca konuşmacının İngilizcesi yormuyor, net anlaşılır.

Hayattaki Amacınızı Bulmak için bazı şeylerin ortaya çıkmasına, kendini göstermesine izin verin – Peggy Oki

İşte izlerken gözlerimden kalpler çıkardığım ve konuşmacı Peggy’ye baktıkça “bir gün tanışsak süper mutlu olurum. duy beni sevgili kozmos!” diye hayaller kurduğum bir konuşma. Hem sörfçü, hem patenci, hem sanatçı olması.. Okyanus aşığı olması, kafasının çok farklı ve güzel çalışması. Herkesin en süslü en güzel hali ile geldiği TED sahnesine sıfır makyaj ve yalınayak çıkması… Tam da ilerde olmak istediğim kadın modeli. O sebeple çok objektif olmayabilirim. Ancak bol bol ilham almak ve “ben hayatta ne için çabalıyorum?” üzerine düşünmeye başlamak için çok ideal bir konuşma. Evet, konusundan çok bahsetmedim. Balinalar ve origamiler var diyorum sadece. Merak eden izlesin.

ps: Türkçe çevirisi var. Çeviriyi yapan Ekin Birsu Sak’a milyonlarca teşekkürler. <3

Hepimiz Doğa ile Birbirimize Bağlıyız – Nixiwaka Yawanawa

Amazon ormanlarından Londra’ya gelen bir yerli Nixiwaka. Kendi kabilesinin dili, Portekizce ve yeni öğrendiği İngilizce dillerini biliyor. Tüm güzelliği, doğallığı ve heyecanı ile evrensel gerçekleri, doğayı ve sevgiyi anlatıyor. Şu ana kadar konuşmaları kronolojik izlediyseniz gözlerinizin dolup taşması olası. Amazon ormanlarının hızla yok edilmesine sinirlenmek de yaşayacağınız duygular arasında. Son olarak seyahat etmeyi seven biriyseniz Güney Amerika’nın amazondan toprak sahibi çeşitli ülkelerine uçak bileti alarmı kurmak da yaşayacağınız hisler arasında.

ps: Türkçe çevirisi var. Çeviriyi yapan Berat Güven’e milyonlarca teşekkürler. <3

Kitaplar Zihninizi Nasıl Açar? – Lisa Bu

1970’lerde Çin’de çocuk olmak.. Anne-babanın senin için tek beklentisinin mühendis olup garanti bir iş bulmak olması. Kimsenin seni ne mutlu eder, ne iş yapmak istersin, yeteneklerin nelerdir diye düşünüp sormaması. Böyle yetiştirilen bir çocuk büyüyünce mutlu olabilir mi? Hala hayal kurabilir mi? Cevap tabii ki de EVET. Lisa Bu bize bunun nasıl mümkün olacağını anlatıyor ve diyor ki  Kitaplar hep sizinle olsun!

ps: Türkçe çevirisi var. Çeviriyi yapan Filiz Taylan Yuzak’a milyonlarca teşekkürler. <3

Bu beş videoyu ard arda izlediyseniz an itibari ile ilham, pozitiflik ve motivasyondan oluşan ama bir yandan da ayakları yere değen bir enerji bulutuna dönüştünüz tebrikler!

Şimdi söz sizlerde. Neler düşünüyorsunuz? Videoların kaçını izleyebildiniz? En sevdiğiniz hangisi oldu? Yorum bırakın lütfen 🙂

ps: beni ve ilham veren önerilerimi takip etmek için instagram kullanıcı adım – zeyneppcans

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe