En Çok Turist Çeken Ülkeler Listesi – Top 10 : Hangilerini Ziyaret Ettiniz?

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Bugün farkettim ki Wikipedia ziyaretçi sayılarına göre dünyanın en çok turist çeken ülkeler listesi top 10’unu yayınlamış. Beni aldı bir merak ve heyecan. Hemen listeye bakmak yerine tahmin etmeye çalıştım. 10 ülkeden 7sini tahmin ettim, ancak ilk üçte beni çok şaşırtan bir ülke de oldu. Kesin vardır dediğim bir kaç ülke de listede yoktu. O zaman sözü daha fazla uzatmadan listeye başlıyorum. Yalnız heyecanlı olsun diye en sonran birinciye doğru saymaya başladım. Sakın hile yapıp ilk sıraya gitmeyin. 🙂 Bakalım kaçta kaç tutturacaksınız. Bir de kaçına gittiniz?

10)Tayland

Kuzeyinde vahşi doğa, ormanlar, güneyinde dünya harikası yeryüzünde cennet Andaman denizi ve adalar ve kaotik ve eğlenceli Asya metropolü olan Bangkok… Tayland’a gitmek için bahane çok ve yapılacak aktiviteler oldukça çeşitli. Son zamanlarda değeri giderek artsa da Tayland Baht’ı para birimi hala pek çok ülkeye görece uygun fiyatlı. Üzerine devasa tapınaklar, dünyanın en sevilen mutfaklarından biri, en tazesinden deniz canlıları (ah o kabuklular!) ve en tropik meyveler de eklenince Tayland’ın en çok turist çeken ülkeler listesi içinde olması çok beklenen bir durum.

Ben de 2018 Mart ayında Bangkok + Phi Phi + Phuket ile Tayland 101 eğitimimi tamamladım. Eğitimin ikinci yarısı olacak Chiang Mai ve daha sakin adalara ziyaret için sabırsızlanıyorum. Ve iddia ediyorum bu ülkede her zevke, herkese göre birşeyler var!

Tayland seyahati hakkında ciddi düşünenlere bütçe vb detayları içeren Tayland Seyahat Planlama rehberime ve Tayland seyahat yazıları linklerime üzerlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

görsel: pexels.com

9)Almanya

İtiraf edelim seyahat dendiğinde ilk akla düşen ülke değil. Ancak düşününce gitmek için çok sebep var: Berlin, Münih (Oktoberfest), Bavyera Bölgesi, noel pazarları, epik güzel kaleleri, ufak kasabalar, noel pazarları, gerçekten iyi sosis, Alman biraları.. saymakla bitmez. Ayrıca aktarmalı uzun uçuşlar için de aktarma merkezi olması turizmini iyi etkiliyor olmalı diye düşünmeden edemedim.

Almanya Turizm Bakanlığı da turistler üzerinde “Neden Almanya?” anketi yapmış. (çünkü analitiklik, çünkü Almanlıque) Almanya’yı ziyaret etme nedenleri şöyle çıkmış: 1)kültür 2)açıkhava & doğa aktiviteleri 3)şehirler 4)hijyen/temizlik 5)güvenlik 6)modernlik 7)güzel oteller 8)iyi yemek 9)ulaşım kolaylığı 10)kozmopolit olması 11)alışveriş 12)eğlenceli gece hayatı 13)iyi bir fiyat/değer performansı sunması… Sizin Almanya’yı ziyaret etme sebepleriniz neler?

8)Türkiye

Asın bayraklarııı!!! Verin müziği ve dansı!!! Şaka bir yana anketlerde turist alma nedenimiz (yani anlatmaya gerek yok zaten biliyorsunuz, görüyorsunuz ama) İstanbul‘daki tarihi yerler, Kapadokya, yaz mevsiminde sahil şeridi ve kaplıcalar. Ayrıca son yıllarda sağlık sektörünün kalitesi ve görece ucuzluğu nedeniyle bu alan da aldı yürüyor. Belki TL’nin değer kaybetmesi ile 8. sıradan daha yüksek yerlerde oluruz seneye. Sevgili kozmoz ülkeme aşırı zengin, alışveriş yapan, para saçan turistler gönder…

7)Birleşik Krallık

Listemizde ilerlerken bir diğer şaşırtmayan ülke(ler) de Birleşik Krallık. Londra en çok turist çeken şehir olaran başı çekiyor. Özellikle Amerika ve Kanada’dan Avrupa’ya gelen turistlerin kıtaya Londra’dan girmek gibi bir huyu var. Ayrıca viski severler için İskoçya ve kuzey bölgeler de bol bol ziyaret alıyor. Birleşik Krallık sınırları içinde en en en çok turistin ayak bastığı atraksiyon Londra Kulesi’ymiş. Ben 4 kere gidip çıkmadım, iyi mi? 🙂

Birleşik Krallık denince benim favorim İskoçya. Tüm İskoçya yazılarım için buraya beklerim.

Kilo aldıran Londra yazılarım için de şuraya.

Durmak yok, haydi devam ediyoruz!

görsel: pexels.com

6)Meksika

Bundan iki yıl önce ilk 10’a girmeyen Meksika, 6. sıradan iddialı bir şekilde bizlere bakıyor. Aşırı görkemli kültürlerin geride bıraktığı piramitler, kolonial şehirleleri, EFSANEVİ mutfağı ve dünya harikası tropik plajları ve havanın sürekli güneşli ve sıcak olması Meksika’ya gitmek için yeter de artar bile. Özellikle Avrupa’da kış mevsiminde Meksika plajlarının yüksek sezonu olması popüleritesinin artmasında neden. Ayrıca Amerikan üniversitelerinin bahar tatilinin (filmlerden hatırlayacağımız “spring break”) favori lokasyonu olmuş durumda plajları.  O zaman durmadan ilk beşe doğru ilerleyelim…

5)İtalya

Bir Türk olarak gözler kendimizden sonra İtalya’yı arıyor sanki.. Gene kendi ülkemiz gibi “yok yok bir ülke” ile karşı karşıyayız. Unesco Dünya mirasları yerler, kendi başına ülke olan Vatikan, Pompei gibi arkeolojik ve çok nadir alanlar, şarap severlerin hayalı Toskana, Almafi kıyıları ve köyleri, kuzeyde Milano, zaman kadar eski şehir Roma, Floransa, Venedik, Alpler, unutmadan Sicilya.. say say bitmez.

Bol keyif, tarih ve kilo alma garantili İtalya’nın ilk beşte olması şaşırtmadı. Peki dördüncü sırada kim var? Dın Dın Dın!

ps: 3 günlük uzun haftasonu kaçamağına uygun Milano yazımı okumak için tık tık

4)Çin Halk Cumhuriyeti

Eh 7.2 milyarlık dünya nüfusunun 1.4 milyarı burada yaşayınca aldıkları ziyaretten bile listeye girmeli çok kolay bence. 🙂 Şaka bir yana ticaretin, iş dünyasının buralarda dönmesi en büyük etmenlerden biri aldıkları çılgın ziyaret rakamlarında. 2017 yılında 60.7 milyon kişi Çin’e gitmiş. WOW! Ticareti bir yana bırakırsak Çin Seddi, Yasak Şehir, cam tabanlı balkonları olan Five Sacred Mountains gibi gezilecek harika yerleri var. Özellikle Çin’in turizm konusunda pazarlama atağına geçmesi ile 2020 yılında birinci sıraya oturacağı hesaplanıyor.

Siz de herkeslerin akın akın gittiği bu ülkeye bir göz atmak için tüm Çin yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. En bebişim, çocukluk hayalim Çin Seddi Gezisi yazıma da üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şimdi listede ilk üçe girdik ve beni hafiften bir heyecan aldı… Haydi üçüncü sıraya bakalım.. 🙂

3)Amerika Birleşik Devletleri

Açıkçası bu arkadaşları birinci sırada görmeyi bekleyen ben, biraz şaşırdım. Ülkeleri gerçekten güzel zaten ülke değil uçtan uça devasa bir kıta. Her telden atraksiyon, şehir, doğa, yeme içme, partilemeye uygun. Her bölgesi, eyaleti başka ülke gibi. Her sene başta bir eyalete gideyim desek yıllarca bitiremeyiz. Bana sorarsanız biraz uzaklıktan kaybettiler. Ancak Trump’ın bu “sevecen” tavırları nedeniyle ile listede yükselmelerini beklemiyorum… yerlerini korusalar iyi..

Tüm Amerika yazılarım için sizi şuraya alayım.

Las Vegas’ta evlenen ilginçli bir insan olduğum için detaylar için de buraya alayım.

Geldik mi son ikiye? Şimdiden bir numarayı tahmin etmeye çalışıyorsunuz değil mi? 🙂

görsel: getwallpaper.com

2)İspanya

Açıkçası bunu beklemiyordum. Kuzey’in kanalı bol prensi Amsterdam’a ev sahibi Hollanda’yı burada görmek isterim. İspanya beni şaşırttı. Özellikle güneş yoksunu Kuzey Avrupa’dan bol bol turist çekiyormuş bu güzel ülke. Sadece Barselona gibi düşünmeyelim. Endülüs, Bask, Madrid, Boğayla koşma vb derken baya almış yürümüş. Yılda 82 milyon turist geliyor (bizim ülke nüfusu kadar) ve ülke gayrisafi milli hasılasının %11’ini turizm yapıyormuş. İspanya gerçekten de turizm konusunda bir okul, bir #goals.

Barselona’da aşırı önerdiğim bayıldığım bir tadım menüsü restoranı yazısı için sizi buraya alayım..

Bence bir numarayı tahmin ettiniz. Ben başlığı atarken tahmin etmiştim.

1)Fransa

Audrey Hepburn demişti “Paris is always a good idea.” Paris’in kültür, tarih, sanat, ilham ve harika mutfağıyla katkısı çok büyük. Ancak Lyon, Provance bölgesi, Alp Dağları, Nice, Fransız köyleri.. Aslında ülkenin her köşesinde keşfedecek ve hayran kalacak ayrı bir şey var. Ayrıca bir sürü insana “dünya üzerinde en tanıdık bina hangisi?” desek ben Eyfel Kulesi derler. 🙂 Neyse efendim, 2017 yılında 86.9 milyon kişi Fransa’yı ziyaret etmiş. Oldukça başarılı.

Tüm Fransa yazılarım için buraya beklerim.

Fransa’nın en minnoş köşesi olan Annecy yazım için buraya.

Yürüyerek gezmeye süper uygun cool şehir Lyon yazım içinse buraya.

Şimdi söz sizde.. kaçta kaç tutturduk? Hangilerine gittiniz? Hangi ülkeler sizce bu listede olmalıydı ama yok? Bir de bir kaç yıla sizce hangileri top 10’dan düşer ve hangi yeni ülkeler gelir? Mutlaka yorum bırakın.

ps: beni ve seyahat maceralarımı takip etmek için instagram hesabım zeyneppcans ‘a bekleriiim 🙂

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

1 Comment

  1. Betül
    Aralık 21, 2018 / 8:56 pm

    Sadece üçünde bulundum hedefim seneye beşe çıksın ☺️ İlk onda %50 fena olmaz . Amsterdam aradı gözüm , Almanya şaşırttı. Benim favorim Roma ya rağmen Budapeşte 🧡

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe