Bir Günde Bratislava : Bratislava’da Yapılacaklar

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Sene: 2002, Mevsim: Yaz, Yer : İzmir, Karşıyaka. Ben çat pat İngilizce öğreniyorum ve kısa zamanda favori dersim olmuş. Dersten de öte, her fırsatta bir şeyler öğrenme derdindeyim. O zamanlar internete törenlerle giriliyor ve günlük hakkım yarım saat. İnternet, Mr Brownsuz sıkıcı olmayan “gerçek İngilizcenin” olduğu tek kaynağım. Derken kablolu TV’de bir kanal keşfediyorum adı MTV Europe; kısa sürede bağlımlısı haline geliyorum. Neredeyse tüm yaz boyunca bu kanalda bir konserden bahsediyorlar. Açıkçası sanatçıyı/grubu hatırlamıyorum. Ancak konser reklamı sürekli “at Bratislava” diye bitiyor.

Bratislava kelimesi kulağıma o kadar harika geliyordu ki.. Bratis – Lava! Kelimeye aşık oluyorum, yaz boyunca içimden “Bratislava” diyip mutlu oluyorum. Ancak o zamanlar Slovakya ülke midir, başkenti Bratislava mıdır, Bratislava nasıl bir yerdir en ufak fikrim yok. Bana büyülü gelen bu kelimeyi bilinç altıma atıp hayatımda ilerliyorum..Bir de 2002 yazı sonunda dili ana hatları ile söküyorum sonunda. Teşekkürler MTV. 🙂

Aradan yıllar geçiyor ve  2017 yılına girmek için Budapeşteye gidelim diyoruz. Bir haftaya yakın sürecek bir seyahat programı için araştırıyorum. Etraftaki ülkelere, şehirlere bakınıyorum. Sonra bir şehir görüyorum – bebişim Bratislava! Artık Slovakya nedir biliyorum, çok benzer komşusu Çek Cumhuriyeti‘ni de gördüm. Ama içimdeki minik kız sevinsin diye Bratislava’yı programa dahil ediyorum. İyi ki de etmişim zira bol gezmeli – görmeli, bol yemeli ama bir o kadar da sakin bir gün geçiyorum. Bu uzun ve kişisel girişime dayandıysanız eğlenceli kısma geçiyorum; Bir Günde Bratislava : Bratislava’da Yapılacaklar.

Eski Şehir “Old Town” Yürüyüş Turu

Öncelikle belirteyim Bratislava, koşa koşa gezilecek…metro, otobüs, taksi kovalanacak bir yer değil. Baştan sonra sokak sokak yürüseniz Kadıköy-Moda toplamı kadar bir alan. O nedenle sabah kalkınca acele etmeyin; kendinize güzel bir kahvaltı ısmarlayın. Benim önerim avokadolu yumurtasına aşık olduğum Urban Bistro. Rahatça kahvaltı ettikten sonra haydi gelin gezmeye başlayalım.

Old Town’a ,Aziz Michael Kulesi kapısı altından girelim. Üstteki resimdeki (sağda) km Zero taşını göreceksiniz tam kulenin altında. Aziz Michael Kulesine merdivenle çıkıp şehre tepeden bakabilirsiniz. Bence üşenmeyin bir çıkın. 🙂 Hem günün ilerisinde sizi neler bekliyor görürsünüz.

Bratislava Heykelleri ile Foto Seansları

Bratislava’da özellikle “Old Town” bölgesinde bol bol heykel göreceksiniz. En ünlüleri “çalışan adam” Čumil. Zaten bu heykeli kesin daha önce internette gördünüz ancak hangi şehre aitti çıkaramıyorsunuz. 🙂 Čumil’in bronz heykelinin kanalizasyon deliğinden çıkıp bakan haline Slovaklar “ya zor bir iş gününden sonra dinleniyordur, ya da kadınların eteklerinin altına bakıyordur” diye düşünmeyi uygun görüyorlar. 🙂 Başına dokunmanın iyi şans getireceğine inanılıyor.

Diğer bazı heykeller şöyle; Napoleon’un Askerlik Heykeli – kendisi ile foto çekilmek için sıra var. Hemen çaprazında bizi Schöner Náci heykeli bekliyor. Schöner Náci; çok ünlü bir palyaçonun torunu ve ayakkabıcının oğluymuş. Bratislava Old Town’da uzun şapkası ile yürür, insanları selamlar ve kadınların nazikçe elini öpermiş. Sevilen bir yerel olarak heykeli yapılmış. 🙂

Ana Meydan “Hlavne Namastie” ve Eski Belediye Binası “Stara Radnika” Avlusu

Heykelleri geride bırakıp sağa gidince karşımıza Old Town’un kalbi ana meydan olan Hlavne Namastie meydanı geliyor. Kışın burada devasa noel ağacı kuruluyor, noel marketleri ve ufak bir buz pateni pisti de var. Meydanı incelemeniz bitince hemen sağda kalan eski Belediye Binası – Stara Radnika ‘nın avlusuna (üstteki resim) alayım sizleri. İş günlerinde müze olarak gezilebiliyor bu bina ve tarihi 1370’lere kadar dayanıyor. Ancak en güzel kısmı avlusuna bakmak.

Bu meydanda bir de yukarıdaki resimdeki gibi bisiklet heykelleri var – evet bildiniz foto çekilmek için gene sıra vardı. 🙂

Sıcak Çikolata Arası – Mondieu 

Tüm Bratislava’da neredeyse her mahalleye bir adet düşen, minnoş çikolata ve çikolata ile yapılan her şey cafesi Mondieu‘ya uğramadan olmaz! 🙂 Burada kahve, yemek, alkollü içecekler, bitki çayları her şeyler var. Ama uzmanlık alanları çikolata. Ben çilekli sıcak çikolata ve devasa kreplerine bayıldım. Şiddetle öneririm. Bir de Viyana’ya coğrafi yakınlık – kahvelerde de kendini gösteriyordu. Çok lezzeti kahveler var.

Slovak Filarmonik Binası

Old Town’un sonuna doğru yürüyüp Tuna nehrine yaklaşırken Slovak Filarmonik Binası karşımızda beliriyor. Açık olduğu saatlerde içini gezebilir veya akşam için bilet alabilirsiniz. Şehir çok kalabalık olmadığı için genelde bilet bulmak kolay.

Tuna Nehrine Doğru bir Meydan: Hviezdoslavovo Namastie

Adını okumak imkansız gibi duran Hviezdoslavovo Namastie meydanında noel standları, süper lezzetli sokak yemekleri, dönemsel kurulan buz pateni pisti, salıncakları harika bir çocuk parkı, tam elinin altına girip poz vermelik devasa bir Hans Christian Andersen heykeli ve Bratislava’nın meşhur dondurmacı ve pastanelerinden Luculus Ice Saloon var.

Luculus 1956’dan beri çok sevilen, yazları önünde devasa sıralar olan bir pastane. Özellikle doğal içeriklerle yaptıkları dondurmalı meşhur. Çilekli ve yeşil fıstıklı denedim, süperdi. Bir de garsonun önerisi ile geleneksel bir Slovak keki deneyip bayılıyoruz.

Tuna Kenarı: Yeni Köprü “Novy Most” ve UFO Gözlem Kulesi

Meydanı (ve leziz tatlıları) arkamızda bırakıp Tuna Nehrine doğru ilerliyoruz. Karşımıza Yeni Köprü “Novy Mosty” ve hemen üzerinde de şehre kuş bakışı bakan Ufo Gözlem Kulesi var. Bratislava’ya gelmeden internet araştırmalarım ve  yerellere soruşturmalarım sonucu buranın bir “turist tuzağı” olduğuna karar verip uzaktan bakıyorum. Birazdan Hrad Kalesi’nden şehre kuş bakışı bakmak üzere yola dökülüyoruz.

Bratislava Kalesi = Hrad Kalesi

Tüm Bratislava Yapılacaklar Listelerinin başrol oyuncusu şehre tepeden 360 derece bakan Bratislava Kalesi – diğer adı ile Hrad Kalesi. Old Town’dan hemen kısa bir yürüyüşle altına ulaşıyoruz. Yukarı çıkarken çok güzel parklar, yeşillik alanlar var. Arada durup durup şehre ve Tuna nehrine bakıyoruz. Kale binası bembeyaz olması nedeniyle çevresindeki daha eski görünümlü binalardan biraz farklı. Sevgili eşim sağ olsun “Toki Kalesi. eehehe 🙂 ” şeklinde dalgasını geçiyor. Benim hiç kale & saray merakım yok. O nedenle dışarıda dört dönüp şehri izliyorum. Siz benim gibi yapmayın, kaleye girin olur mu? 🙂

Kapitulska Caddesi’nde Mini – Fotoğraf Turu

Hrad Kalesi’nden dönerken inişte sağa giriyoruz. Fotoğraf çekmeye bayılanlar için ufak bir cennet sayılacak Kapitulska Caddesi‘ndeyiz. Renk renk iki katlı evler var. Bazı evler de yıllarca boş kalmış, boyaları ve süslü detayları zamanla ve mevsimlerle aşınmış. Çok güzel bir kış güneşi var ben detaylarla büyüleniyorum ve bol bol foto çekiyorum.

Bu arada meraklıları için yakınlarda Saat Müzesi var.

Ulaşım Müzesi: Stm Muzeum Dopravy ve Yol Üstünde Slovak Radyo Binası

Artık Old Town sınırlarından çıkma zamanıdır dostlar. Yaklaşık 3 km yürüyeceğiz. İstikamet: Ulaşım Müzesi (Stm Museum Dopravy)  Bu müze birazcık ufak olmasına karşın içinde Sovyet döneminden kalma lokomotifler ve arabalar olması nedeniyle koşa koşa gidiyorum.

Gerçekten de çok ufak bir müze – Koç Müzesi’nin bir salonu kadar. Ancak Sovyet Dönemine meraklıysanız ilginç şeyler var. Çok detaylı gezseniz bile 1 saat sürmez, öyle bir yer. 🙂

Müze çıkışı yolu biraz uzataraktan ters üçgen şeklindeki Slovak Radyosu Binasına uzaktan bakıyorum. Çevrede iş yerleri var, öğleden sonra olduğu için ortam çok sakin. Yaklaşık 2 km geri yürüyüp Old Town’daki otelimize çekiliyoruz. Akşam yemeği öncesi dinlencesi. 🙂

Akşam Yemeği Önerileri: Mode Hviezda veya Prasna Basta

Akşam yemeği için iki önerim var. Birincisi Modra Hviezda : Hrad Kalesi’ne yakın, çeşitli etler (domuz, tavşan, ördek, geyik) denemek istiyorum diyenlere uygun. Mekan aşırı loş aydınlatılmış; çok romantik bir hava var. Ancak içeride kocaman mavi papağanları var arada ses eden. 🙂 Burada ana yemek 15 euro civarı; biraz pahalı ancak yemekler gerçekten güzel ve porsiyonlar devasa. Hafta sonu gidecekseniz rezervasyon yaptırmanızı öneririm. (üst resimden soldaki). Biz domuz eti ve kestane-bal balkabağı püresi ve ördek ile patatesten krep denedik.

İkini önerim Prasta Basta – burası Old Town içinde bir avluda. Mekan gayet sakin, hatta gösterişsiz denebilir. Ana yemekler 8-10 euro civarı. Genelde Slovak ve Doğu Avrupa tarzında yemekler var. Biz cevizli tavuk göğsü ve permasanlı hindili risotto denedik.

Gece Eğlencesi: The Cube Libre Rum & Cigar House

Tüm listelerde “Bratislava Gece Hayatı” yazınca ilk sıralarda çıkan mekan bizi şaşırtarak bir Rom & Puro mekanı oldu. Geçen yıl gittiğim Küba’da  edindiğim aşırı sevdiğim rom sevgim malum; hiç düşünmeden gittik. Genel olarak; mekan çok şık. İnsanlar özenip gelmiş. Kar botları ve beresi ile gelen tek kadın olarak azıcık utandım. 🙂

Yereller buraya kulüp gibi üye oluyor – toplaşıp romlarını yudumlarken türlü puroları deniyorlar. Fiyatlar Bratislava ortalamasının çok üstünde. Ama rom ve/veya puro seviyorsanız gidilir. Sayısız ülkeden rom çeşitleri var; üstelik şişe açtırmak şart değil – bardakla alabiliyorsunuz. Çok gitmek istediğim Jamaika’dan bir rom denedim hemen. Lezizdi. 😉

Bir de burada romlarını içtiğiniz ülkelerden (%80 Küba) çok güzel yerel müzikler çalıyor. Biz Shazam uygulamasını sonuna kadar kullandık bu mekanda.

Daha Sakin Gece Eğlencesi: Urban Bistro

Sabah kalvaltısı bölümünde bahsettiğim Urban Bistro  geceleri hafif arka plan müziği çalan çok tatlış bir yer oluyor. Tam sakin sakin muhabbet severlere göre. Harika kahveler, kokteyller ve Slovak şarapları var. Önerim: kahveli süper kokteyl Negroni. 🙂

Tüm bu listeyi yapınca bir günde ana hatları ile Bratislava gezisi yapmış oluyoruz. Artık otele / eve dönüp mışıl mışıl uyuma zamanı.

“Ne kadar çok yerden bahsettin, Slav dilinde isim verdin – hiçbir şey hatırlamıyorum Zeynep” derseniz.. ki gayet normal. Tüm bu listeyi tripadvisor uygulamasında yapıp kaydettim. Bana aşağıya bir yorum bırakın. Sizi de uygulamadan ekleyip listemi paylaşayım. 😉 İsterseniz gittiğim başka şehir listelerimi de paylaşabilirim.

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

6 Comments

 1. Ocak 9, 2017 / 8:44 am

  Merhaba
  O kadar güzel anlatıyorsunuzki sanki bende sizinle geziyor gibiyim.
  Bu gezinizde başka nerelere gittiniz. Sadece Bratislavamı?
  Hava nasıl dı diyeyim birde.
  Sevgiler.

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Ocak 9, 2017 / 11:21 am

   çok teşekkürler güzel yorumunuz için – çok mutlu oldum 🙂

   hava 0 ile -7 arasında soğuk ama karsızdı. sabahları yerler azıcık donuyordu, o fenaydı. devamında budapeşte’ye gittik onu da hafiften yazmaya başladım. bu hafya devamını getireceğim. 🙂

   sevgiler

 2. Ocak 25, 2017 / 2:58 pm

  Merhaba,

  Bilgilendirme ve içerik için teşekkürler. Bratislava’da konaklamaya gerek var mı, yoksa sabahtan akşama yeterli olabilir mi ? Tekrar teşekkürler

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Ocak 25, 2017 / 3:07 pm

   Uzun bir akşam yemeği ve azıcık gece hayatı deneyimlemek istiyorsanız konaklayın derim. Ama sadece görülecek yerlere bi bakıp, öğlen yerel yemekleri
   /tatlıları tadıp dönebilirsiniz de ?

 3. Ece
  Şubat 15, 2018 / 11:02 am

  Teşekkürler, Budapeşte ve Prag da alabiliriz:)

 4. Ece
  Şubat 15, 2018 / 11:15 am

  Prag Bira müzesini okudum, teşekkürler bilgiler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe