Udemy’de Dersim Var! Herkesi Beklerim : Her Yönüyle Başarılı Instagram Yönetimi

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?
Her Yönüyle Başarılı Instagram Yönetimi & Mobil Fotoğrafçılık Dersimizin görseli

Kurmaktan aşırı gurur duyduğum ve söyleyivermek için fırsatlar kolladığım bazı cümleler var. “Udemy’de dersim var!” da onlardan biri. Özellikle 6 saat süren video, sesli, yazılı içeriği planlamak, üretmek, editlemek, yeniden üretmek yaptığım en zorlu ama bir o kadar da keyifli işlerden biriydi. Evet: Udemy’de dersim var ve herkesi beklerim! 🙂 Konusu? Her yönüyle başarılı instagram yönetimi ve mobil fotoğrafçılık

Her şey nasıl başladı da 6 saatlik içerik hazırlama fikri ve kaliteli olacağına inancın nasıl oluştu? derseniz.. Tüm hikayemi anlatayım. Yalnız keyifle okumak için bir çay-kahve-şarap-bira neyse sevdiğiniz içecek almanızı öneririm…

İşler her zamanki gibi doğal akışında gelişti. Bundan üç yıl önce blogumu açmadan ve sosyal medya hesaplarımı oluşturmadan önce bir kaç websitesi, online ve offline dergide yazıyordum, röportajlar yapıyordum. Yayınlanan yazılarımın sayısı 50 adedi geçmişti. Sürekli yazacak yeni yerler kovalıyordum. Ancak zamanla editörler yazılarımı bana hiç uymayacak şekilde editlemeye, sırf kadınım diye hiç ilgi alanım olmayan moda/kozmetik konularında yaz işleri vererek ruhumu öldürmeye başlamıştı.

Kendimi çok sıkışmış hissederken 50’den fazla yazı/röportaj içeriğimden en iyilerini, en kendim olanları seçip blogumu açtım. Artık kendi konularımı kendim seçebilir, kelime sayısı, iç ve dış sansürlere maruz kalmadan yazabilirdim. İlk altı ay sadece yakın arkadaşlarımın ve ailemin okuduğu blogum için düzenli ve kaliteli içerik üretmemle işlerim baya büyüdü. An  itibari ile blog + sosyal medya hesaplarımdan ayda 100.000’den fazla kişiye ulaşan harika bir şeye dönüştü. Bazı yazılarım onedio gibi platformlarda yeniden yayınlandı, Interrail Türkiye gibi dev bir oluşumun instagram hesabına take over yapabildim vb vb. 🙂 

Blog trafiğimi ve erişimimi artırırken bilerek veya bilmeyerek bazı şeyleri iyi yaptığımı farkettim. Düzenli ve detaylı/kaliteli içerikler üretmek, alakadar konulara odaklanmak, sosyal medyayı iyi kullanmak ve hala yolun çooook başında olduğum mobil fotoğrafçılık. Sosyal medya ve blog işlerim organik olarak büyüdükçe çevremden, arkadaşlarımdan bolca soru almaya başladım. Şu özellik nasıl kullanılır, istatistiklere nasıl bakılır, içerik post etmek için doğru zaman nedir, nasıl reklam alınır, sık sık yaptığım çekilişleri nasıl buluyorum, nasıl take-over ayarlanır.. vb vb. 

İlk başta gelen sorulara yazılı kısa cevaplar, devamında da power point üzerinden slide’lar hazırladım. Bu arada çekiliş yapmak için iletişime geçtiğim bir kaç marka/kuruluşa farketmeden danışmanlık verir, hesaplarını yönetir olmuştum. Kendi hesabım dışındaki instagram yönetimi deneyimlerinden çok şey öğrendim. Öğrendiklerimi sunuma döktüm. İş yerinde insanlara bu sunumları yapıp sosyal medyaya dair bildiklerimi anlatır olmuştum. Sunumları dinleyenler çok memnun kalıp bu işi daha da profesyonelleştirmemi söylüyordu. O zaman “tamam” dedim, yapılacak belli “ben Udemy için sosyal medya yönetim dersi hazırlayacağım!”.

instagram yönetimi ve mobil fotoğrafçılık dersimizin yolculuğu..

Bu konudaki İngilizce ne kadar içerik bulabildiysem tüm dersleri izledim. Bir iki tanesi haricinde çoğunu aşırı basit ve giriş seviyesi buldum. Benim dersim dolu dolu olsun, hiç bilmeyen de, bu işi yıllardır yapan da fayda bulsun yeni ve uygulanabilir şeyler bulsun dedim. Ayrıca dersim sosyal medyanın kendisi gibi ay ay güncellenebilir olsundu hayalim. Dersin içeriğini bir ay düşündüm, üniteleri, konuları yazdım çizdim, bolca editledim. Çok net olarak gördüm ki aynı derste hem facebook hem de instagram anlatılamazdı. Anlatılırdı da o ders 30 saat olurdu!

İkinci aydınlanmam ise instagram yönetimi anlatacaksam mobil fotoğrafçılığı kesinlikle ben değil EFSANEVİ İYİ bir fotoğrafçının anlatması gerektiğiydi. Kendi kısmın olan dijital pazarlama sunumlarını defalarca hazırlayıp, internetteki tüm kaynakları manyakça çalışıp içeriğimin ÇOK İYİ olduğuna emin olduktan sonra hayallerimdeki fotoğrafçıyı aramaya başladım.

Fotoğraflarını çoook beğendiğim Mustafa Seven‘e bir email attım. Udemy platformu hakkında bilgiler, dersin içeriği ve onunla çalışmayı ne kadar çok istediğimi yazdım. Acaba okur da döner mi soruları kafamda gezinirken, 24 saat geçmeden döndü! Bir hafta içinde buluşup konuştuk. Kendi kısımlarımı anlattım, ders bitince nasıl olur hayallerimi anlattım. 1.6 milyon takipçisi olan Mustafa Seven bile benim dijital pazarlama sunumu kısımlarımdaki pek çok şeyi ilk defa öğrenip dersi çok sevdi! Bu iyiye dair kocaman bir işaretti! 🙂 

kayıt süreci

Ekim ayı süresince üç defa tam gün buluşup dersimizin Mobil Fotoğrafçılık bölümünü kaydettik. Hatta mesai günü başına 10 saati bulan sürelerde çalıştık, kayıtlar yaptık. Ki bu dersin bir buçuk saate yakın kısmı olan Mobil Fotoğrafçılık içindi sadece! 🙂 Bu süreçte alanının en iyisinden harika şeyler öğrenme şansım oldu. Çok müteşekkirim.

Kendi kaydettiğim kısımlar içinse iş yerimden bir kaç defa (aslında seyahatlere harcamayı planladığım) kıymetli izinlerimden aldım. Bir ay boyunca iş çıkışı her akşam 19:00-00:00 durmadan çalıştım. Hafta sonları Cumartesi akşam yemeği harici evden çıkmadım. 29 Ekim resmi tatilinde sadece 6 saat uyuyup gerisinde çalışarak kendi çalışma rekorumu kırdım. Bu süreçte sosyal hayat, yoga, kitap okuma gibi sevdiğim şeyler sıfıra inmişti. Yakın çevremle ders dışında konu konuşamaz olmuştum. Önceden biletlerini aldığım ve doğumgününü kapsayan İtalya seyahatimizi iptal etme isteğim çok yüksekti ama bilgisayarı ve kayıt yaptığım mikrofonu da bavula atıp yollara döküldüm.

Dersimiz; tüm videoları, tanıtımı, editleri ile 1 Kasım’ı 2 Kasım’a bağlayan gece saat 02:00 gibi bitti! Şoktaydım! Sonunda bitmişti! Bu süreçte 6 saatlik dersin önceden çektiğim 2 saatinin slide rengini (evet slide rengini!) beğenmeyip baştan çekmek ve tanıtım videomuzu yapacak arkadaşın bilgisayarının çalınması gibi terslikler yaşadık. Bazen kayıt yaptığım koltukta kendimi dersi tamamlayacağıma dair deriiiin ümitsizlik ve şüphe içinde buldum. Ama gözümü 1 Kasım bitiş çizgisine dikip başka bir şey düşünmedim. Dersin tanıtım videosunu da hayatında video içerik üretmemiş kendim editleyerek hayallerimin önündeki bir engeli daha aştım. Aşırı mutluydum. Şimdi benden binlerce kat çok öğrencisi olan bir eğitmenin (Atıl) videolarını editliyorum ve hazırladığım videolara bayılıyor! Tebrikler canım kendime! 🙂

Bu süreçten istediğimiz bir hedef için çok çalışmak, çok heyecan duymak ve terslikler çıkınca pes etmeyip çözüm üretmek nasıl olur uygulamalı olarak öğrendim. Günlerce ve saatlerce çalışmalarımda hiç mutsuz olmadım. Çok yoruldum ama hep mutlu ve ilham doluydum. Doğru, yapmanız gereken bir iş yaparken meydana çıkan bir sihir var. Ders hazırlama ve kaydetme deneyimimde bu sihirden bolca yüklendim. Ve sanırım ben bu sihire bağımlıyım! 2 Kasım 2018 itibari ile o çok sevdiğim cümleyi kurabiliyordum artık “Udemy’de dersim var. Herkesi beklerim!” Cümleyi kurmak yetmedi, üzerime de giydim. 🙂 (bkz aşağıdaki foto)

Dersimiz Ne Anlatıyor?

İster sıfırdan başlayın, ister mevcut instagram hesabınız üzerinde çalışın tüm yönleriyle instagram hesabı optimizasyonu, yönetimi ve organik büyüme adımları ve dijital fotoğraf makinesi gerektirmeyen harika fotoğraf içerikler üretmeniz için mobil fotoğrafçılık anlatıyoruz. Bu dersi kimler almalı derseniz bloggerlar, influencerlar, sosyal medya ile müşteri sayısı ve satışlarını artırmak isteyen KOBİ’ler derim. Ders içeriğinde neler var derseniz üniteleri aşağıya özetledim.Kursun içindeki bölümlerde değineceğimiz konular:

Kullanıcılar, İçerik Üreticiler (Influencer’lar) ve Markalar için faydalı bilgiler, istatistikler 

2018 itibari ile değişen Instagram Algoritması

Instagram Algoritmasında Geniş Kitlelere Ulaşma İp Uçları (Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar)

Instagram Profilinizi Düzenlemek, Optimize Etmek ve Instagram İşletme Hesabı Açmak

Eylem Çağrısı: önemi, faydalı ipuçları ve başarılı örnekler

Instagram için içerik üretmek ve İçerik Paylaşma Takvimi

Akıllı Telefonla (android ve ios) Harika Fotoğraflar Çekme

Fotoğrafçılık Sanatı Temelleri: Işık ve Kompozisyon

Akıllı Telefonların Faydalı Fotoğraf Özellikleri: netlik kitleme, ızgara çizgileri, live mood’u, uzun pozlama vb.

Akıllı Telefonla Portre Çekimi

Instagram Hesabınızı Organik Büyütmek ve Geniş Kitlelere Ulaşmak için yapılacaklar. 

Instagram Büyüme Önerilerinin canlı uygulamaları, e-posta örnekleri ve sonuçları paylaşımları

Instagram için Reklam Almak

Bu ders bana ne katacak? sorusuna üç cevap bir de meydan okumamız var:

i)Instagram hesabınızı ve profilinizi en ideal hale getireceksiniz

ii)Instagram takipçi sayınızı ve etkileşimlerinizi artıracaksınız

iii)Akıllı Telefonunuzla harika fotoğraflar çekebileceksiniz

Meydan okuma: Derste öğrendiğiniz dijital pazarlama ve dijital fotoğrafçılık bilgilerini kullanarak bir sene içinde minimum +10.000 takipçi artışı ile organik instagram hesabı büyümesi garanti! Ancak burada verdiğim ödevleri haftalık, günlük yapanlara sesleniyorum belirteyim. 

Dersi nereden alabiliriz?

Ana sayfada, instagram hesabımda ve burada (tık tık) paylaştığım linkten indirimli olarak alabilirsiniz. (Paylaştığım link Udemy’yi düzenli kullananların bildiği Udemy kuponu linkidir.) Ya da udemy.com’a girip direkt alabilirsiniz.

Dersi alanlar neler diyor?

Udemy’de dersler 1-5 yıldız arası puanlanıyor ve puanlamaya ek olarak öğrenciler yorum da yazabiliyor. Puanımız 4.40 ile 4.80 arasında bakılan zamana göre dalgalanıyor. Ben 4 puan ve altı puan veren öğrencilere tek tek mesaj atıp neyi beğenmediklerini, eksik gördüklerini soruyorum tabii. Gelen geribildirimlere göre derse eklemeler, emailingler yapıyorum. 🙂

Ders nasıl gidiyor?

İlk ayını yeni tamamlayan dersimizi an itibari ile 590 kişi satın aldı. Böylece ilk ayımızda 500 kişi eşiğini geçmiş olduk. Aralık ayı için hedef 1000 adet ve üzeri. Ancak rakamlar bir yana ders sayesinde çok farklı insanlarla tanıştım, yazıştım, çok farklı ortamlara girdim, yeni şeyler öğrendim, ilham aldım ve verdim. Haftaya 250 kişiden fazla bir topluluğa konuşma yapmaya gidiyorum mesela. 

bundan sonrası?

Başta instagram olmak üzere sosyal medyadaki gelişmeleri yakından takip etmeye, dersi ve kendimi güncellemeye son hız devam. Farklı sektörlerden hesaplara danışmanlık vererek bilgimi ve öğrendiklerimizi karşılıklı paylaşmaya devam. 

Çok merak saldığım facebook reklamları ile satış artırma denemelerini farklı kanallarda ve işletmelerde uygulayıp öğrenmeye devam. Bu işte  kendimi ilerletip Türkçe bir ders içeriği hazırlamayı çok istiyorum. 2019’da yapmak istediğim işlerden biri de bu.

Udemy platformundan bana çok ilham veren dersler almaya da devam. Bitkilerin faydalarından, SEO’ya, yazılıma… bol çeşitli konularda kendimi eğitmeye devam.

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe