Uçakta Okumak İçin Kitap Önerileri

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Uçakta olmak sihir gibi birşey. O koca metal havalanıyor ve yaşadığımız şehre tepeden bakıyoruz.. Sonra, sonra bulutların üstündeyiz. Bulutların üstünde ülkeler yok, saçma vize prosedürleri yok, tüm diller konuşuluyor ve hava her zaman güneşli.. Haritalar, bilgilendirme yapan pilotlar olmasa nerede olduğumuzu bilmenin imkanı yok. Benim için gidiş – dönüş yolculuğu fark etmiyor. İster bir yere ilk defa gitmenin mutluluğunu yaşayayım, ister yorgun bir şekilde eve döneyim. Uçaktaki zamanlar bana hayattan, sadece kendime kullanmak için çaldığım “kurtarılmış zamanlar” gibi geliyor.

Bu zamanları film izlemeye, kitap okumaya, günlük yazmaya ve en önemlisi hayal kurmaya ayırmak çok keyifli ve terapi gibi. Bir de insan yerden bu kadar yükselmişken algıları daha açık oluyor. Uçakta okuduğum kitaplar daha anlamlı, bulduğum fikirler daha yaratıcı ve yaptığım işler daha kaliteli resmen! O halde gelin yakın zamanda uçuşu olanlara (veya isteyen herkese) pek çok hava alanında bulanabilecek, uçakta okumak için kitap önerileri listeme göz atalım birlikte..

İKİGAİ – Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

Bu kitaba başlamak için en ideal ortam “büyük resmi görmek” dedikleri haleti ruhiyeye yakın yerler. Gecenin ilerleyen saatlerinde sessizlikle olabilir, sabah gün doğarken olabilir, biraz mutsuz ve hayatı sorgularken olabilir.. veya uçakta da olabilir. Yerden yükselip, dünyaya tepeden bakıyoruz sonuçta. İkigai konusu derin ve böyle bir özeni hakediyor.

Kitap ne anlatıyor? Japonlar (canım Japonya) her insanın bir ikigaisi olduğuna inanıyorlar. Yani her insanın, her sabah yataktan kalkmak için bir sebebi vardır. İkigaimizi tespit edip (ki çok zor bir iş) ona göre yaşamayı anlatıyor. Japonlar, dünyanın geri kalanından çok ayrı bir kafada oldukları için bu kitabı iki İspanyol yazmış. İyi ki de onlar yazmış, zira Japonlar çok alçak gönüllü ve basitmiş gibi anlatırlardı ve birşey anlamazdık! Bir de yakın zamanda keşfedip çok sevdiğim Stoa felsefesine de değinerek kalbimi çaldılar.

İkgai’yi okumanın pragmatist bir bonusu olarak da: 100+ yıl yaşayan Japonlardan beslenme, egzersiz, uyku düzeni ve günlük rutin önerileri de var. Kitabı okurken yeşil çay, gök kuşağı renklerinde sebzeler, taze somon diye yükselmeler yaşayabilirsiniz. =)

Okuma süresi: 3-4 saatlik bir uçak yolculuğunda rahatlıkla hakkından gelirsiniz. Ancak kitap bittikten sonra dönüp dönüp bakmak, yeniden okumak isteyebilirsiniz. Kimselere vermeyin!

LAGOM –  İsveçlilerin “Dengeli Yaşam” Sanatı

Japonya’dan yarım dünyayı biraz geçkince kadar uzaklıkta, bir ileri medeniyet grubu daha var: Nordikler. İlk defa geçen Ekim ayında ayak bastığım İskandinav ülkeleri, artık en büyük seyahat takıntılarımdan. Yemekler organik, insan hakları ileri, eğitim-sağlık kaliteli ve ücretsiz, ana ulaşım aracı bisiklet, evler-ofisler-cafeler-her yerler hygge, bebekler soğuktan pembe yanak, tasarımlar minimal.. insan daha ne ister?

İsveç’in lagom yazılıp lahgom olarak okunan dengeli yaşam felsefesi “ne çok az, ne de çok fazla” olarak özetlenebilir. İsveçlilerin nasıl lahgom yaşadıklarını madde madde, örnekler ve harika görsellerle anlatıyor kitap. İş yaşam dengesi, az eşyaya sahip olmak, insan ilişkilerine önem verip geliştirmek, organik beslenmek, çevreye verdiğimiz zararı minimize etmek, doğada vakit geçirmek, daha dengeli yaşamak gibi konuları çok ama çok iyi bir şekilde anlatıyor. Uçakta okumanızda büyük fayda var. Zira kendinizi doğada hafta sonu tatili ayarlarken, domates yetiştirme kiti alırken filan bulmanız an meselesi!

Okuma Süresi: benim gibi ormanda kulübede kalma, kano yapma, kendi sebze bahçenizi başlatma, ortak alanlara kitaplık kurma, evin her yerinde mumlar yakma gibi hayallere dalıp dalıp gitmezseniz 2-3 saat arası bir uçuşta bu kitap rahatlıkla biter. Yazım dili, örnekler ve harika görselleri ile gözünüzü uçak camından uzaklara daldırmamak imkanız.

ps:bu kitabın şimdilik Türkçesi yok.. çok yakındır çevrilmesi.

LYKKE – Dünya’nın En Mutlu İnsanları İzinde Danimarkalılar

Danimarka‘ya gidip bizzat görmeden karanlık ve soğuk kuzeydeki viking ruhlu Danların neden her yıl tüm anketlerde “dünyanın en mutlu ülkesi” seçildiğine dair en ufak fikrim yoktu. Tamam zenginsiniz, medenisiniz de.. Dünyanın en tepesinde, yüzen devasa buzullara yakın ve yılın büyük bölümünde karanlıkta oturmaktasınız be canlarım diye düşünüyordum.. Büyük hata etmişim!

Lykke yazılıp luukah okunan kelimenin Danca anlamı “mutluluk“. Zaten kendi başına bir girişim olarak Mutluluk Araştırma Enstitüsü kurmuş Meik Wiking reyiz (adamın soyadına dikkat) bize nasıl mutlu olduklarını anlatıyor. Gerçekçi, uygulanası ve oldukça makul fikirler veriyor. İş-hayat dengesi, aile, ritüeller, yemek, sağlık, para gibi konularda akademik çalışmalar tabanlı çok sürükleyici bir kitap. Bir de son bölümü var ki… bildiğiniz ağladım. İnsan olduğumu, her zaman zor da olsa doğru olanı yapmam gerektiğini, daha idealist olmam gerektiğini ve hayatta en önemli şeyin insanların adımı duyduğunda yüzlerinin aydınlanması olduğunu bir kez daha idrak ettim.

Okuma Süresi: bu kitap 250+ sayfa ve  incelemek isteyeceğiniz detaylı tablolar ve grafikler var. Hakkını vererek okumak 5-7 saat arası alacaktır. Gidiş dönüş yolculuğunda veya okyanus ötesi uçuşlarda okuyabilirsiniz.

ps:bu kitabın da henüz Türkçesi yok.. çıktığı günü beklemedeyim, instagramdan hediye edeceğim =))

HYGGE – Danimarkalıların Mutluluk Sırrı

Kimse kusura bakmasın Meik Wiking reyizden devam ediyorum. İlaç prospektüsü yazsa okurum ve herkese öneririm. Hygge yazılıp huge okunan bu kavram, Danimarka’nın dünyaya en büyük hediyesi. Daha önce detaylı bir yazı yazmıştım. (tık tıkH Y G G E  (huge, höge, hoga vb gibi okunuyor) tam net bi’ tanımı olmayan bu Danca kavram şöyle anlatılıyor : “samimi ortamlar yaratma sanatı” , “ruhun sıcacık hissetmesi”, “tüm dert, sıkıntı ve sinir bozucu şeylerden uzak olma durumu”, “rahatlatıcı ve mutluluk veren şeylerden keyif alma” , “en sevdiklerinle birlikte olma durumu”.. vb vb.

Bir öncedeki luukah / mutluluk kavramının bir alt dalı yani. Özellikle kış günlerinde okumanın büyük faydası var. En sosyal kelebek insanı bir ev kedisi yapacak kadar güzel öneriler var. Mesela hugeye ulaşmak için gerekli şeyler listesi şöyle: sevdiklerimizle ev buluşması, doğada olmak, sıcacık bi içecek, fırından yeni çıkmış kurabiye, mumlarla aydınlatılmış bi ortam, rahat ve minimal mobilyalar ?, sıcak şarap, yün çoraplar ve rahat ev giysileri .. vb vb.

Okuma Süresi: 3-4 saatlik bir uçuş yeterli olacaktır. Ancak kendinizi kahve & tatlı ve pofuduk çoraplar arayışında bulabilirsiniz. Bir de bu kitap içimdeki kedi sahibi olma isteğini fena gazladı!

Kitap önerilerimi, aylık kitap hediyelerimi ve seyahatlerimi takip etmek için instagram hesabım: zeyneppcans ve facebook hesabım: zeynepcansoylu.com

Şimdi söz sizde – bu kitaplar hangileri uçakta okumak için aklınıza yattı? Sizlerin uçakta okunası kitap önerileri nelerdir? Mutlaka yorum bırakın, bekliyorum.

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

5 Comments

 1. Şubat 1, 2018 / 8:54 pm

  güzel öneriler, teşekkürler 🙂

 2. Şubat 2, 2018 / 10:11 pm

  Bu gerçekten şahane bir yazı olmuş ve çok yaratıcı <3 Hiç uçmamış ve uzun süre uçmayacak biri olmama rağmen keyifle okudum! Çok teşekkürler, sevgiler =)

 3. Gozde
  Şubat 6, 2018 / 2:41 pm

  Ucakta kitaba cok konsantre olamayan biriyim ama onerilerinizi ve yazinizi cok begendim, ilham aldim ☺️Tesekkurler, sevgiler

 4. Matchamoka
  Şubat 22, 2018 / 7:12 pm

  Tam su an kabukicho da balkonda oturmus elimde sigara senk okuyorum ve o kadar mutlu oldum ki anlatamam. Benim gibi insanlarin olduguna mi sevineyim yoksa sen kendini bu kadar guzel gelistirdigin icin senin adina mi sevinmeliyim hangisi daha agir basiyor bilemiyorum. Lutfen guzel yazilarina devam et. Kendine ve cevrene kattiklarin icin tesekkur ediyorum.

 5. Aralık 19, 2018 / 4:12 pm

  elinize sağlık güzel bir blog, güzel bir paylaşım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe