Şamanlar ile Amazonda Alternatif Tıp: The Sacred Science

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Şamanlar ile Amazonda Alternatif tıp üzerine Sacred Science belgeselini izlediğimde o kadar etkilendim ki, kendime söz verdim bu proje ilerde de devam ederse 3 ay sabbatical izin alıp bu programa gideceğim!

2012 yılında yayınlanan, sayısız ödül almış ve izlediğimden beri etkisinden kurtulamadığım bir belgeseli anlatmak istiyorum. Belgeselin adı The Sacred Science (Kutsal Bilim). Konusu Amazon ormanlarındaki yerel şaman/şifacıların kendi kültürleri ve metodları ile kanserden Parkinson’a çok ciddi hastalıkları olan 8 kişiyi tedavi etme süreçleri.

Amazon yağmur ormanları ile öğrendiğim en ilgi çekici gerçek halihazırda raflarda olan tüm ilaçların içeriklerinin 25%’inin sağlayıcısı olmaları. Ayrıca Amazon ormanlarında tamı tamına 44.000 çeşit bitki türü var. Bu bitkilerin sadece 1%’i bilim adamları tarafından tasnif edilip kaydedilmiş. Aslında Amazonda Alternatif Tıp tedavileri yüz yıllardır uygulanıyor.

Belgeselin ana fikri henüz bilinmeyen bitki türlerini şamanların yüzyıllar ve kuşaklar boyunca oluşan bilgilerine dayanarak hastalıkların tedavilerinde kullanmak. Hastalıklarının ileri seviyelerinde olan bu insanların bir bakıma zamanla yarışı. Bir çoğu modern tıp yöntemlerini deneyip başarısız olmuş.

30 gün boyunca ormanda kalacak hastalara sağlanan fiziksel tedavi %100 bitkisel ilaçlar, kişiye özel diyet uygulanması. Ancak işin ruhsal boyutu da var. Ormanda 30 gün boyunca insanın kendi kendine kalması bol bol kendisi ve geçmişi ile yüzleşip sorunlarını çözme fırsatı veriyor.

Ayrıca şamanlar düzenli olarak adı “ayahuasca” olan bir bitki karışımı ile arınma törenleri düzenliyor. “Bilincin açık olduğu bir sarhoşluk hali” olarak tanımladıkları bu içeceğin etkisi 3 saate kadar sürüyor. Belgeselde ayahuasca içilen odada olanlar gösterilmiyor. Ancak ufak bir araştırma sonrası birkaç video izledim ve inanamadım. İnsanlar gerçekten kendi dünyalarına ve geçmişlerine gidip sorunları ile tek tek yüzleşiyorlar. Bu üç saatin sonunda yaşadıkları deneyimi ruhsal aydınlanma olarak tanımlıyorlar.

Belgeselin sürprizini kaçırmadan son bir bilgi vermek istiyorum. Amazon yağmur ormanlarına 8 kişi gidiyor. Hastalıkları diyabet, depresyon/alkolizm, Parkinson, son seviyede endokrin kanseri, prostat kanseri, göğüs kanseri, Crohn’s hastalığı, IBS (bağırsak sendromu). Bu 8 kişiden beşi pozitif sonuçlarla dönüyor, ikisinde gelişme olmuyor ve biri maalesef dönemiyor.

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe