Kafeinin Faydaları ve Kafein İçeren Kişisel Bakım Ürünleri

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Uzun uzun yıllar düşman ilan edilen “kafein”e son zamanlarda sağlık ve kişisel bakım alanında hakkı teslim edilmeye başlandı. Deüretik olması, dişleri sarartması ve tansiyona yol almaçı kafenin olumsuz etkileri. Ancak doğru miktarda kullanıldığında hem sağlık hem de kişisel bakım alanında mucizeler yaratabiliyor. Kahve sevenler olarak derin bir oh çekip suçluluk hissetmeden hayatlarımıza devam edebiliriz artık. Kafein İçeren Kişisel Bakım Ürünleri ile barış ilan edebiliriz.

Washington Universitesi’nde 2013 tarihli yaplan bir araştırmada UV ışınlarına maruz kalıp zarar gören cilt hücrelerine kafein enjekte edildi. Kafeinin zarar görmüş hücreleri öldürürken, sağlıklı hücrelere zarar vermediği ve genel olarak cilt hücrelerinin daha hızlı iyileştiği görüldü. Bu çalışma dermatoloji literatürüne girdi girmesine ancak kafeini direkt besin olarak tüketmek mi faydalı yoksa krem/jel olarak dışarıdan uygulamak mı sorusuna cevap veremedi.

Kafein hakkında yapılan başka bir tıbbi çalışmada anti-enflamatuar özellikle olduğu saptandı. Yani enflasmasyonu ( iltahaplanma) önleyerek dolaşımı hızlandırıyor. İçildiğinde vücuttaki enflamasyonu gideriyor, sürüldüğünde ise o bölgedeki dolaşımı hızlandırıp morluk/lekeleri gideriyor.

Peki kafein hangi amaçlarla ne tür kKafein İçeren Kişisel Bakım Ürünleri kullanalım?

Sizler için en sık kafein içeriği kullanan ve en etkili sonuçları veren ürünleri derledim.

1) Selülit Kremleri – Selülit temelde bir dolaşım bozukluğu ve derinin deforme olmasıdır. Kafeini günde 140 ml’i aşmadan şekersiz olarak içebilir ve kafein içerikli selülit kremleri kullanarak bu kötü görünümle savaşabiliriz. Ancak selülit olan bölgeye sürülen kremlerin penatre olması zorlu olduğu için minimum 2 aylık düzenli kullanım gerekiyor.

2) Göz Altı Şişlik ve Morlukları –  Kafein göz altındaki deriyle temas ettiğinde anlık rahatlama sağlıyor. Ayrıca göz altındaki koyu renk görünümü açıyor. Ancak kafeinli göz kreminin göz altı şişliklerini iyi gelmesi için göz altı şişliğinin sebebi o bölgede aşırı su/sıvı birikmesi olması gerek. Yani kafein su biriken bölgeyi dehidre ederek şişliği  indiriyor. Göz altı şişliğinin sebebi başka birşey ise yardımcı olamıyor.

3) Güneş Işınlarından ve Cilt Kanserinden Korunma – Kafeninin UV radyasyonuna ve UV kaynaklı tümörlere karşı koruma özelliği olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Fareler üzerinde yapılan deneylerde kafein enjekte edilen/kafein içerikli krem sürülen farelerde ATR enzimi bastırılarak UV ışınına maruz kalma durumunda kanser riski azaldığı görüldü.

Özetle bu yaz güneş kreminizi alırken mutlaka kafein içeriyormu kontrol edin. Güneş kaynaklı cilt kanseri riskinizi azaltın. Plajda da kallavi ve sade bir türk kahvesi içiverin bir de benim için.

4)Vücut Peelingleri –  Kafeinin yatıştırma (exfoliate) özelliği sayesinde bizleri daha yumuşak bir cilde kavuşturuyor. Bunu yaparken dolaşımı hızlandırıp deri altında biriken fazla suyu atıyor. Ancak cilde tamamen penatre olması için minimum 1 aylık düzenli kullanım gerekiyor.

5) Sıkılaştırıcı ve İnceltici Kremler – The Journal of Cosmetic Dermatology bilimsel dergisinin yürüttüğü bir çalışmada bir ay boyunca popo, kalça ve üst bacaklarına kafeinli krem uygulanan 10 gönüllü deneğin ciltlerinin sıkılaştığı ve kişi başı 2 cm inceldikleri görülmüş.Denek sayısı kısıtlı olduğu için 100% doğrudur diyemeyiz ama kendi üzerimizde denesek de kaybedecek birşeyimiz yok. En kötü 2 cm kaybederiz. Oh mis.

Bu yazıyı okuduktan sonra gülümseyin, günde hakkınız olan şekersiz 140 ml kahvenizi için. Kafeinli mis gibi kahve kokak kremlerinizi sürün ve süper bir gün geçirin. Kafein İçeren Kişisel Bakım Ürünleri kullanmayı ihmal etmeyin. 🙂

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe