Asyalı Kadınlardan Bakım Önerileri

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Hayata karşı bilge duruşları, sağlıklı beslenmeleri, incecik fizikleri ve yaşlarından çok daha genç gözükmeleri ile Asyalı kadınlar bana hep büyüleyici gelmiştir. Mistik ve zamansız bir güzellikleri olan bu kadınların beslenme ve bakım ritüelleri onları sadece çekici yapmıyor. Aynı zamanda daha sağlıklı yapıyormuş! Asyalı Kadınlardan Bakım Önerileri konusunu araştırıp derledim. 🙂

50.000 kadın üzerinden yapılan bir deneyde Asyalı kadınların, Kuzey Amerika’daki aynı yaş grubu kadınlara göre başta göğüs olmak üzere kanser riskinin çok daha az olduğu saptandı. Bunun üzerine bu güzel ve mistik kadınların beslenme ve güzellik reçeteleri daha da merak edilir olur.

Asyalı Kadınlardan Bakım Önerileri ve beslenme ritüellerini uygulamak için önerilerim aşağıdaki gibi Kendimize de buradan bir kaç iyi alışkanlık edinir, çekik gözlü güzel hemcinselerimize müteşekkir kalırız belki.

Süper Besin – Goji Berry/Kurt Üzümü

Geleneksel Çin İlaç Bilimi’nde kurt üzümlerinin (goji berry) karaciğer ve kanı beslediğine inanılıyor. Bu üzümler aynı zamanda C vitamini ve beta karoten içeriyor. Hem sağlıklı olmanızı  hem de daha sağlıklı bir cilde ulaşmanızı sağlayan bir “süper besin” kendileri.

Saçı Güçlendirmek ve Hızlı Uzatmak İçin – Amla Oil

Hindistan’da geleneksel bir meyve türü olan gooseberry/bektaşi üzümünden elde edilen yağa “amla oil” deniyor. Bu yağ içerdiği yağ asitleri ile saç için tam anlamı ile mucize. Şu durumlara iyi geliyor; saç dökülmesi, saç beyazlaması, kaşıntı, saçın hızlı uzaması ve onarılması. Özetle saçınızı şampuanlayıp arındırıktan sonra iki damla amla oil sürün, bırakın gerisini o halleder.

Nane ile Cilt Rengi Eşitleme

Güneş lekesi, koyu renk eşitsizlikler gibi cilt problemlerinin çözümünde Asyalı kadınlar nane maskesini kullanıyor. Hazırlanışı nasıl mı? Taze nane yapraklarını öğütüp ıslak ıslak yüzünüze sürüp 15 dakika bekliyorsunuz. Sonra da yıkıyorunuz. Özellikle Güneş lekelerinden kurtulmak için leke gidene kadar günlük bazda tekrar etmek önemli.

Kafein ile Cildinizi Rahatlatın

Endonezyalı kadınlar, kafeinin rahatlatıcı ve anti-enflamatuat özelliğini Batı tıp dünyasından evvel keşfettiler. Özellikle kahve çekirdekleri ve içtikleri kahvenin artan telveleri ile ciltlerine masaj yapıyorlar. Sonuç? Hem sıkılaşıp, hem de güzel kokuyorlar.

Cildinizi Pirinç Suyu ile Temizleyin

Gerçekten uydurmuyorum; bildiğiniz annelerimizin yaptığı pilavın suyunu soğutup makyaj ve cilt temizlemede kullanıyorlar. Özellikle yasemin pilavının suyunun daha elverişli olduğunu da belirteyim. Pirinçteki E vitamini gibi antioksidanlar pirinç haşlanınca suya geçiyor. O nedenle soğutulmuş pilav suyu ile yüz temizlemek Asya’lı kadınlarca sık tekrarlanan bir güzellik ritüeli.

Yosun Maskesi

Deniz yosun türleri Çin ve Japonya’da beslenmede ve kozmetik bakımda sık sık kullanılıyor. Yosunlar ölü cilt hücrelerini temiziliyor ve cildi rahatlatıyor. Deniz yosunu ve çamurunu karıştırıp yüzünüze sürmek ve kuruyunca yıkamak Asyalı kadınların yaptığı geleneksel bir bakım.

Nemlendirici Yerine Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi, özellikle Thai mutfağında çok sık kullanılan bir içerik. Mutfağa ek olarak hindistancevizi yağının cilt ve saç için nemlendirici özelliğinden bol bol yararlanılıyor. Thai kadınları hindistancevizinin nemlendirme özelliğinden o kadar memnunlar ki bebek bezlerinde de aloe vera ile karıştırıp hindistancevizi yağını kullanıyorlar.

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe