Gerçeküstü Güzellikteki İskoçya’dan Harry Potter Gezilecek Yerler Listesi

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Eve kapanıp içeride zaman geçirmenin benim için bir ödülü de yıllardır izlemek isteyip sürekli ertelediğim Harry Potter serisini sonunda izlemek oldu. Koca seriyi akşamları iple çekerek çok kısa sürede bitirdik ve resmen bayıldık. Bir süre evde başka konu konuşulmaz oldu o kadar etkilendik. Olaylar, karakterler ve hikayenin kendisi kadar geçtiği mekanlar da fazlasıyla büyülüydü. Ben de bir seyahat-sever olarak Londra’nın Kings Cross Tren İstasyonu‘ndaki 9 3/4 no’lu perondan kalkan Hogwarts Express trenine binip kuzeye İskoçya’ya gitmeyi hayal etmeden duramadım.

Filmde kullanılan pek çok yer hayali olsa da kitapların yazarı J. K Rowling’in özellikle İskoçya sınırlarında pek çok bina, mekan ve detaydan esinlendiği çok belli. Zaten serinin çok büyük kısmı İskoçya’da Edinburgh’da yazıldı. O zaman gelin birlikte gerçeküstü güzellikteki İskoçya’ya gidelim. Harry ve arkadaşlarının izinde Harry Potter Gezilecek Yerler listemizi gezelim. Buz gibi butter beer‘larınızı aldıysanız başlıyorum..!

Greyfriars Kirkyard Mezarlığı – Edinburgh

Edinburgh Old Town merkezinde Greyfriars Kilisesi ve önünde de tarihi mezarlığı var. Harry Potter hayranı olun veya olmayın burası yürüyerek gezip keşfetmek için çok güzel bir yer. Ben yıllar yıllar önce şehre ilk gidişimde buraya akşamı güneş batmasına bir saat kala gidip uzun uzun gezindim, bol bol fotoğraf çektim. Hemen hemen tüm mezar taşlarında orada yatan kişinin adı ve bir kaç cümle ile hayat hikayesi yazılmış. Çok ilgimi çekmişti.

J. K. Rowling’de Harry Potter serisini yazarken karakterlere ilginç isimler bulmak için bu mezarlıkta uzun uzun gezindiği, isimleri ve hayat hikayelerini incelediğini paylaşmıştı. Mesela burada yatan Tom Riddle seriyi izleyenlere/okuyanlara baya tanıdık gelecek. Muggle’ları hiç sevmeyen sayın Dark Lord neden burada gömülü acaba?

The Elephant House – Edinburgh

görsel:pinterest

J. K. Rowling’i evini ısıtma faturasını ödemek yerine bir kahve söyleyerek tüm Harry Potter yazma mesaisini geçirdiği meşhur cafe: The Elephant House. Edinburgh tarihi merkezde George Street 21 numarada yer alan bu cafe’de serinin ilk iki kitabı yazıldı. O nedenle Harry Potter fan’ları içeride oturmak, kahve içmek, bir şeyler yemek ve gift shop’undan alışveriş yapmak için uzun süreler bekleyip sokakta sıralanmayı göze alıyor.

Açılçası ben bunların hiç birini bilmeden akşam yemeği için gittiğimde tek kişi olarak hızlıca yer bulup oturmuştum. Amacım foursquare uygulamasında çok övülen chili yemeğinden (aşağıdaki foto) yemekti sadece. Oturunca insanların heyecanından, bol bol fotoğraf çekmelerinden ve satılan hediyelik ürünlerden buranın Harry Potter ve J. K. Rowling ile olan ilgisini ancak idrak etmiştim. Şimdi gitsem başka biz gözle ve coşkuyla gezerim.. 😀 Ve evet chilisi çok güzeldi!

Harry’nin Baykuşu Hedwig’i Sevmece – Tüm İskoçya

Harry’nin hem arkadaşı hem de postacısı olan snowy owl (kar baykuşu) Hedwig’i hepimiz biliyoruz ve çok seviyoruz. Hedwig ve benzeri arkadaşları İskoçya’nın Glasgow, Edinburgh gibi şehirlerinde görmek ve sevmek mümkün. Biz Hedwig’den habersiz 2016’da çok benzeri bir arkadaşı baya sevmiştik – yukarıda fotoda mutlu bir Atıl görebilirsiniz. <3

George Heriot’s School ve Victoria Street – Edinburgh

görsel: visit Scotland

Edinburgh’da 1628’de inşa edilip hala eğitim veren George Heriot’s School’un J. K. Rowling’e Hogwarts olarak ilham verdiği biliniyor. Okulun dört kulesi, dört büyük yapısı yapısı ile kale görünümü Hogwarts ile bire bir örtüşüyor.

Aynı zamanda okul yakınlarındaki Victoria Street’in de romana göre Londra’da Leaky Cauldron barının arkasında gizli bir geçitten yerden girilen ve büyücülerin okul, büyücülük alışverişlerini yaptığı Diagon Alley’ye ilham verdiği biliniyor. George Heriot’s School’a gitmişken yakınlardaki Victoria Street’i Diagon Alley olarak hayal edip dükkanlara ve ortama o gözle bakmak lazım.

Hogwarts Express Treni ile Seyahat- Tüm İskoçya

Edinburgh’dan trene atlayıp Hogwarts’a gidiyormuşçasına hissetmek için bir takım tren turları mevcut. Aslında Highland Bölgesi’ne, Isle of Skye’a vb bölgelere giden trenlerin için bir tık Hogwarts Express’e benzer dekore ediliyor olan biten bu. Ama İskoçya kırsalı zaten fazlasıyla güzel ve büyülü. Kendinizi bilinmez ama gerçeküstü bir yere gidiyor hissine kaptırmak çok kolay. <3

Şimdi söz sizlerde. Neler düşünüyorsunuz? Eklemek istediğiniz noktalar & bilgiler var mıdır? En sevdiğiniz hangisi oldu? Covid19 geçince veya hafifleyince bu noktaları ziyaret etmeyi düşünür müsünüz? (gerçi pound’un hali malum…)

Bu arada İskoçya’ya doyamayıp bu harika ülke hakkında daha fazla şeyler okumak isteyenleri aşağıdaki yazılarıma beklerim:

i)İskoçlar ve İskoçya Hakkında İlginç Bilgiler

ii)24 Saatlik Glasgow Gezi Rehberi

iii)Kara Mizahta Son Nokta: İskoç Atasözleri

iv)Bol Eğlenceli Edinburgh Gezi Rehberi

v)Highland Viski Turu: Tek Günlük

vi)Hafta Sonu Kaçamağı: Edinburgh Yapılacaklar

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe