İskoçlar ve İskoçya Hakkında İlginç Bilgiler

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Son bir kaç yıldır her Ekim ayında bir şekilde yolumu İskoçya’ya düşüyordum. Bu sene gidemiyorum, başka planlar yaptım. Ancak İskoçya’yı düşünmediğim ve özlemediğim anlamına gelmez bu geçici ayrılık demek istiyorum. Son bir kaç gündür özlemim depreşince internette bol bol gezindim. İskoçya hakkında ilginç bilgiler araştırdım ve İskoçya beni gene şaşırtıp kendine hayran bıraktı. Bu harika ülkeye gitmek için pek çok neden var. Doğası, insanları, inanılmaz tarihi, İskoç viskisi, bu viskinin üretildiği damıthaneleri…say say bitmez. Ancak benim için birincil neden insanları: sizi çok seviyorum İskoçlar!

“İskoç kafası” diye her ölümlünün erişemeyeceği bir düşünme ve yaşama tarzı var. Söyleyin bana hangi ülke bir penguene tören eşliğinde “sir” ünvanı verir? Veya hangi ülkeyi temsil eden hayvanın “unicorn” (tek boynuzlu at) olmasına karar verilir? O zaman sözü daha fazla uzatmadan İskoçya hakkında ilginç bilgiler araştırmamda beni en çok şaşırtıp güldüren bilgilere geçeyim..

1)Edinburgh (“Edinbra” okunur.. çünkü İskoç aksanı bunu gerektirir) Hayvanat Bahçesi’nde ikamet eden imparator cinsi Nils Olav isimli penguen 2008 yılında “sir” ünvanı aldı. Askeri birlikler de nişan töreninde hazır ve nazırdı. Detaylıca haberi okumak ve sağ koluna nişanı takılan penguenin gurulu yürüyüşünü görmek için tık tık.

2)İskoçya’da kilometre kare başına sadece 67 kişi düşüyor! Toplam nüfus ise 5.2 milyon… Düşününce İstanbul nüfusunun üçte birinden az İskoç var.

3)İskoçya dışında (özellikle Kuzey Amerika’da) yaşayan bir 5 milyon daha İskoç var. Yaşasın! Dünyada en azından 10 milyon adet İskoç var! 

4)İskoçya’da toplam 790 ada var ve 130’unda yerleşim yok.

5)Bonnybridge isimli ufak kasaba dünyanın “Ufo başkenti” olarak biliniyor. Her sene 300 adetten fazla tanımlanamayan uçan çisim (UFO) rapor ediliyor bu kasabadan!

6)Golf, İskoçya’da 15. yüzyıldan beri oynanıyor. Ülke golfün ana vatanı kabul ediliyor.

7)Ülkede yerellerin deyişi ile “Haziran ayının son iki haftası hariç her gün yağmur yağıyor”. O nedenle yağmurluk doğal olarak İskoçya’da icat edildi. 1824 yılında bu dev ihtiyacı icat eden kişi Glasgowlu kimyager Charles Macintosh. Buraya kadar her şey normal… Ancak İskoçlar 1824’ten beri yağmurluğa “yağmurluk” demek yerine mucitinin soyadını kısaltıp “Mac” diyorlar.

8)Ülkenin ismi ile anılan “viski (scotch)” aslında Çin’de icat edilmiş! Avrupa kıtasında ilk defa 15. yüz yılın başlarında İrlanda’da üretilmeye başlanmış. İşin uzmanı olup viskiye adını verecek “Scotch”lara ise İrlanda’dan 100 yıl sonra gelmiş.

9)İskoçya’da single malt İskoç viskisi üreten 110 adet damıthane var. Ülkenin en ufak damıthanesi:Edradour. Burası yılda 90 bin litre viski üretiyor ancak 100 bin ziyaretçi ağırlıyor!

10)Aynen viski gibi erkeklerin giydiği etekler (“kilt”ler) ve klanların desenleri (“tartan”lar) başka diyarlarda bulunmuş. Farklı klanların tartan oluşturma geleneği Bronz & Demir Çağı dönemi Avrupa’sına dayanıyor. Ayrıca bir diğer İskoç alameti farikası gayda enstrumanı da Asya kıtasında bulunmuş! Demek ki ilk bulan değil, en iyi kullananın elinde kalıyor bazı icatlar.

11)Avrupa’nın en yaşlı ağacının ev sahibi ülke İskoçya. 3000 yaşını aşkın bir porsuk ağacı, Fontingall bölgesinde yer alıyor.

12)İskoç kanunlarına göre ceza davalarında hakim 3 adet karar alabilir: “suçlu”, “suçlu değil” ve “kanıt yetersiz”.

13) Favorimi sona sakladım. İskoç nüfusunun %14’ü kızıl. Toplam %40’ı ise kızıl saç geni taşıyor. (%14’ü baskın gen, %26’sı çekinik gen.. 10 milyon İskoç varsa 1.4 milyon kızıl demek bu! kalp kalp kalp.

Şimdi söz sizlerde. Neler düşünüyorsunuz? Eklemek istediğiniz eğlenceli bilgiler var mıdır? En sevdiğiniz hangisi oldu? Yorum bırakın mutlaka.

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

5 Comments

 1. merve
  Ocak 10, 2018 / 2:20 pm

  çok eğlenceli bi yazı olmuş 🙂 Özellikle outlanderdan sonra iskoç merakı ve hayranlığı uyandı desem yeridir 🙂 sevgiler

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Ocak 14, 2018 / 7:44 am

   bence planlayıp gitmelisiniz! 🙂

 2. Hüseyin
  Şubat 8, 2018 / 11:07 pm

  Güzel bir yazı olmuş iş imkanları nasil yerleşmeyi düşünsek.

 3. Tugba
  Mart 1, 2018 / 3:15 pm

  Yazınız çok etkili oldu.İngiltereye gidecegim fırsat olursa günü birlik gidip gezmek istiyorum.Umarım gittiğimde verimli geçer.

 4. çiğdem
  Nisan 24, 2019 / 8:45 am

  merabalar elinize sağlık öncelikle. sağ üstteki fotoğrafı nerde çekildiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe