EVLİLİK HAKKINDA BİLİMSEL GERÇEKLER

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Aşk, sevgi, ilişkiler, evlilikler beni her zaman en büyüleyen konuların başında gelir. Çünkü bana sorarsanız atomik parçacıkların bile hareketini açıklayan bilim, neden o çiftin bir araya geldiğini mantıklı bir şekilde açıklamada çaresiz kalır. İlişkilerde mantık değil; duygu ve ruh aranması bence yaşadığımız gezegenin en büyüleyici fenomeni. Ancak konu gönül ilişkisinden “evliliğe” doğru kayınca iş ciddileşiyor ve mantık istemsizce devreye giriyor. Arkadaşlarımla ne zaman evlilik konusunu tartışsam çok farklı teoriler ortaya atılıyor. Evlilik hakkında bilimsel gerçekler konusunu araştırıp derdim, bazıları gerçekten çok ilginç!

Bana göre evlilik kavramı, konu biz kadınlara gelince biraz iki yüzlü ve çifte standartlı. Evlilik konusunda çok sevdiğim feminist yazar Cihammanda Ngozi Adichie’den alıntı yapma hakkımı kullanmak istiyorum.

“Kadın olduğum için evliliği hedeflemem bekleniyor. Hayat tercihlerimi, her zaman evliliğin en önemlisi olduğunu düşünerek yapmam bekleniyor. Evlilik; karşılıklı destek, neşe ve sevgi kaynağıdır. Peki neden kız çocuklarına evliliği hedeflemelerini öğretirken, erkek çocuklarına aynısını yapmıyoruz?”

Evliliği sadece kadınların görevi ve sorumluluğu olarak görmeyip daha geniş bir çerçeveden bakarsak herkes daha mutlu olur diye düşünüyorum. Ve sizleri Dünya’nın dört bir yanından evlilik üzerine yapılan bilimsel araştırmalardan çıkan en ilginç ve genel geçer sonuçları ile baş başa bırakıyorum dostlar. Evlilik hakkında bilimsel gerçekler der ki;

https://www.idress.co.nz

1) Aynı Evde Yaşayan Çiftler, Evli Çiftelere Göre Daha Mutlular – Evliliğin başta ülkemiz olmak üzere pek çok ülkede vergi ve sağlık harcamaları indirimleri gibi finansal avantajları olmasında hem fikiriz. Ancak Amerika’da 2013 yılı Ocak ayında yapılan bir araştırmaya göre aynı evde yaşayan çiftler, evli çiftlere göre daha mutlular. Araştırma sonucunda aynı evde yaşayan çiftlerin kendine güvenlerinin, evli çiftlere göre daha yüksek olduğu kanıtlanmış. Evlilik hakkında bilimsel gerçekler ‘den en tuhaf bir şekilde doğru olanı bu bence. 🙂

2)Mutlu Olmak İçin Evli Olmak; Yıllık Gelir ve Ev Sahibi Olmaktan Daha Ön Sıralarda – İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu’nun tam 165.000 kişide yaptığı mutluluk ve endişe anketinde oldukça şaşırtıcı sonuçlar çıktı. 2013 yılı Mayıs ayında sonuçları açıklanan ankete göre mutlu olmak için gerekenler sıralaması şu şekilde çıktı; sağlık, huzur, evlilik, yıllık gelir, çocuk sahibi olma, din ve ev sahibi olma.

Aynı anketin sonuçlarına göre İngiliz’ler için mutluluk listesinde üçüncü sırada olan evlilik, yıllık gelirden tam 13 kat önemli çıktı!  İngilizlere göre evli olmak; sağlam bir yıllık gelir, din ve çocuk sahibi olmaktan önemli. Belki bu anket gelişmekte olan ülkelerde yapılsaydı özellikle gelire verilen önem bazında sıralama çok farklı olurdu. Yüksek bir kişi başı milli gelir, sağlam bir devlet kaynaklı sağlık sistemi olması belki de İngiliz’lere aşk ve evlilik konularını önceliklendirecek bol bol zaman veriyordur.

3)Evli Çiftler En Çok Üç Yılın Sonuda Mutlu Oluyor – İngiliz bir hukuk firması olan Slater & Gordon’un yaptığı bir araştırmaya göre evli çiftler en çok üçüncü yılın sonunda mutlu oluyor. Tam olarak 2000 çift üzerinde yapılan araştırmaya göre; evli çiftler ilk yılını düğün sonrası aşırı mutluluk ve evli hayata alışma döneminde geçiriyor. İkinci yıldan itibaren birbirlerini gerçekten tanımaya odaklanıyorlar. Üçüncü yıl itibari ile birbirlerini gerçekten tanıyan çiftler daha konforlu bir ilişkiye adım atıyor. Genelde birlikte ev alma ve bebek planları gibi kararlar da bu döneme denk gelmekteymiş.

Ancak üçüncü yıl mutluluğunun, beşinci yıla kadar sürdüğü de aynı araştırmada saptanmış. Evliliğin beşinci yılından sonra çiftler; artan sorumluluklar, iş yükü, çocuklar ve bıkkınlık nedeniyle en zor ve mutsuz dönemlerine girmekteymiş. Aman dikkat! Beşinci yıldan itibaren eşinize sürprizler yapmaya, bol bol ve çocuksuz tatile götürmeye özen gösterin.

4)Eşleri Güzel Olan Erkekler Daha Mutlu Evliliklere Sahip Oluyor – Evet, “güzellik” kavramına yüklediğimiz aşırı anlam hayatın her alanında olduğu gibi burada da karşımıza çıktı. 2013 yılı Ekim ayında Journal of Personality and Social Psychology Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre; daha güzel kadınlar daha mutlu evliliklere sahip oluyor.

Tam olarak 450 adet yeni evli çiftin incelendiği çalışmada, 4 yıl süresince kadınların güzelliğinin, erkeklerin mutluluğunda büyük rol oynadığı saptanmış. Peki aynı durum biz kadınlar için geçerli mi? Bildiniz, hayır! Eşimizin fiziksel güzelliği, evliliğimizdeki mutluluğumuzda rol oynamıyor.

Bu araştırmadan kadınlara çıkan tek olumlu sonuç; daha mutlu kocaların, “güzel” eşlerini daha fazla hediye ve ilgi ile şımartmaları oldu. 🙂

5) Eşler Birbirinin Sesini Duymayı Seviyor – Psychological Science Dergisi’nin yaptığı bir araştırmaya göre; eşler birbirinin sesini pek çok ses arasından çok daha iyi ayırt ediyor ve duymayı seviyor. Yapılan deneyde yaşları 44 ile 79 arasında değişen çiftlerden bir metni seslendirmeleri istenmiş. Yapılan seslendirmeler; eşlere eşinin de sesinin içinde olduğu çok sesli bir şekilde dinletilmiş. Tüm çiftler ses kalabalığı içerisinde eşlerinin sesini saptayıp sadece ona odaklanmayı başarmış!

Evlilikte, bazen sesininiz duyulmadığını hissettiğiniz dönemlerde bunu hatırlayın. Aslında eşinizin en sevdiği ses sizin sesiniz!

6)”Balayı Dönemi” Kavramı Bir Uydurmaca – Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre; yeni evli çiftler bir süredir evli olan çiftlere göre daha az mutluymuş. Araştırmada bu durumun nedeni “düğünden kalma sendromu” (wedding hangover) olarak açıklıyorlar. Düğün ve balayı gibi eğlenceli süreçler bittikten sonra çiftler gerçek anlamda “evlilik hayatı” ile yüzleşip mutsuz olabiliyorlarmış.

7)Genç İnsanlar Evlilikten Daha Umutlu – Araştırmacı Jeffrey Jensen Arnett’in Huffingtonpost için yaptığı bir araştırmaya göre; 18 ile 29 yaş arasındaki bekar genç nüfusun %86’sı evliliklerin bir ömür boyu süreceğine inanıyorlarmış. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki boşanma oranlarını düşünürsek; bu gençlerin anne – babalarının boşanmış olma ihtimali oldukça yüksek.

Kuvvetle muhtemel kendi ailelerinde veya yakın çevrelerinde boşanmalara tanık olan bu gençler neden evliliğin bir ömür boyu süreceğine inanıyor? Araştırmacı Arnett’e göre bu sorunun cevabı insanların gençken evlilik konusunda daha “romantik” düşünmelerinde yatıyor.

8)Başarılı Bir Evliliğin Kriterlerinden Biri “Sevilen Damat” – Tam 26 yıl boyunca yapılan sürekli bir araştırmaya göre; damadın eşinin ailesi ile sevgi dolu ve yakın bir ilişkisi olması boşanma riskini %20 önlüyormuş. Aileler ile yakın ilişkiler sağlıklı bağlar kurulmasına yardımcı olur, buraya kadar herşey normal.

Asıl bombaya hazır mıyız? Evlilik hakkında bilimsel gerçekler sonuçlarının en tuhafına? Gelinin, eşinin ailesi ile yakın ilişkiler kurması boşanma riskini %20 artırıyormuş!! Doğru okudunuz, ben de ilk gördüğümde şok geçirdim.

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe