100 Maddelik Amsterdam Yeme İçme Destanı – Bölüm II

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Yeme işlerini; kahvaltıdan, ete, tatlıya, tatlı krizlerine, dünya mutfaklarına, Asyanın büyük 4’üne (ramen, sushi, tepennaki, noodle), romantik buluşma mekanlarına ve Michelin yıldızlı önerilere göz atıp 100 Maddelik Amsterdam Yeme İçme Destanı’nın ilk parçasını okuduysak, tamam. İkinci ve daha yaramaz kısma hazırız. Bu parçada en iyi biranın peşine düşecek, biraz barları gezecek, kafein severler için Amsterdam’ın en iyi coffee shop’larından bahsedecek ve son olarak da eve market alışverişi (seveni çok sever bu konuyu.. ben de o gruptanım) işlerine değineceğiz. Haydi o zaman birlikte kuzey Avrupa’nın dünyalar rahatı şehrinde gezinmeye devam..

Oturmaya mı Geldik? Bira İçeceğiz

Dünyamız üzerinde kuzey yönüne gittikçe bira işi daha bir önem kazanıyor, biralar daha lezzetli oluyor sanki. Biranın kutsal toprakları Belçika ile komşuluğundan ve kendi biralarının da hiç de fena olmamasından ötürü Amsterdam bira severleri ihya edecek bir şehir. Benim de yıllar içinde gide gele deneyip çok sevdiğim mekanlar şöyle:

57)In de WILDEMAN

“En sevdiğim”cilik oynamayı çok sevmem. Her bira mekanı benim bebeğim. Ancak In de Wildeman’e ayrı bir duygusal bağım var. İçinin 1800’lerden kalmış gibi duran dekoru, günlük tahtaya elle yazılan draft biraları, düzenli gelen yerel sakinleri ayrı bir yeri var. Burası tam oturup bira içerken muhabbet etmelik sakin bir mahalle pub’ı gibi. Wildeman’i, tarihini ve sizi burada bekleyen bira ve atıştırmalık çeşitlerini çok detaylı yazdığım bir yazım var. (tabii ki de var..) Şuradan okuyabilirsiniz: tık tık.

Adres: Kolksteeg 3 1012 PT

58)Bierfabriek

Biradan ve bira barından beklentisi çok basit olanları memnun edecek, gidilesi bir mekan Bier Fabriek. Mekan kendi birasını üretiyor ve üç çeşit: blonde, red ve brown. Bir de başta bitterballen, organik tavuk kızartması, acılı tavuk kanadı gibi iddialı bar yemekleri var. Buranın tavuk yemeklerine ayılıp bayılan ciddi büyük bir kitlesi de var. Büyük grupsanız rezervasyon yaptırmada fayda var. Bir de beklerken yemek için çuval çuval yer fıstığı.. Kabuklarını da yerlere atmak serbest. =)

Adres: Nes 67 1012 KL

59)GOLLEM’S PROEFLOKAAL

Son gidişimde keşfedip yıllarca bilmediğim için kendimden utandığım ha-ri-ka ötesi bira barı Gollem(ler)! Şehrin üç noktasında barları var, kendi ipa ve ale türlerini üretiyor. Ayrıca pek çok barda Gollem üretimi biralar menülerde sizi bekliyor. Hafta sonu olunca metre kare başına 90458954 kişi düşüyor ama ortam oldukça keyifli. Kişisel favorim Gollem Blond. Bana Belçikalı bira aşkım La Chouffe’u hatırlattı. Gollem’e gidiniz, kaynaşınız, güzel biralar içiniz.

Adres 1: Overtoom 160-162 1054 HP

Adres 2: Amstelstraat 34 1017 DA

Adres 3: Raamsteeg 4 1012 VZ

60)De Biertuin

Nadir de olsa havaların güzel olduğu zamanlar için çok keyifli bir bahçesi olan bira mekanı Biertuin. Bira çeşitleri Belçika ve Hollanda ağırlıklı. Yemek konusunda ise almış yürümüş bir yer. Koskoca şehrin en lezzetli olduğu iddia edilen tavuk kızarması burada. (bence Bierfabriek’in tavuğu daha iyi.. ama Dutch’lar böyle buyurmuş) Bir de “carnivor plank” denen bir karışık tabağı var ki… içinde hamburger, pulled pork burger, tavuk ve patates kızarması var.

Adres: Linaeusstraat 29 (Eerste van Swinderstraat) 1093 EE

61)BEER TEMPLE

Amsterdam’da Amerikan biraları sunan bir bar. Tutar mı? Tutmuş valla! Beer Temple’da 30 çeşit fıçı ve 100+ çeşit şişe ve ezici çoğunlukta Amerikan craft biraları var. Ayıp olmasın diye bir kaç çeşit Hollanda birası de eklemişler ama asıl olay Amerikanlar. Brunett Nut Brown Ale denedim ve bayıldım. Yemek ve atıştırmalık konusunda baya zayıf. Ancak hop hop bira barları gezdiğiniz bir vakit uğranabilir. Rezervasyon yaptırmaya gerek yok.

Adres: Nieuwezijds Voorburgwal 250

62)TAP ROOM

100% Hollanda birası üreten ve yerel mikro-damıthanelerden seçkiler sunan yerel bira mekanı. Bira menüsü olarak garson size her gün güncellenen kara tahtaya gösterecek ve “in the tabela” diyecek. shdhfgd. Özellikle blonde biralar ve buğday biraları çok iddialı. Ben denemedim ama güzel bir atıştırmalık menüsü de var. Yemek yeme niyetindeyseniz rezervasyon yaptırmakta fayda var, zira mekan minicik.

Adres: Nieuwe Vijzelstraat 1, 1017 HT

63)DELİRİUM CAFÉ

görsel: delirium cafe kendi websitesi

Kimilerine göre (ben değil, bi arkadaş gene…) Brüksel’e gitmenin tek nedeni Delirium Cafe’de 2000+ çeşit Belçika birasına girmek.  Craft, seri üretim, fıçı, şişe akla hayale gelmeyecek çeşit bira ve çocukluğumuzun kalın ve sarı sayfalı devasa telefon rehberleri gibi bir menü var.

Güzelce masanıza yerleşin, arkanıza yaslanın, kendinize uygun bir tadım menüsü söyleyin ve sağlam sarhoş olmaya hazırlanın. Bir de gitmişken benim hatrım için Belçikalıların milli gururu lambic biradan da tadın. Olur mu?

Adres: Piet Heinkade 4-6-8 (tegenover het Bimhuis) 1019 BR

64)De Brabantse Aap

Binanın dışındaki devasa Grolsch neon tabelası oldukça turistik izlenimi verdiği için yıllarca kapıdan girmedim. Pişmanım! Harika yerel biral seçkileri var. Hatta adı sanı duyulmamış mikro-damıthanelerden biraları var. Barmene ne tür bira seviyorsunuz örnekler verin ve sizin için seçtiği harika birayı bekleyin. Bir de tavuklu bacon’lu burgerinden yiyin. Oooh mis.

Adres: Spui 30 1012 XA

65)Brouwerij’t IJ

Aşırı Hollandalı, son derece yerel bir mekan arayanlara sesleniyorum: Hollanda yel değirmeni yanıbaşında 100% yerel Hollanda birası içeceğiniz mekan bu mekandır. Ancak güzel havalarda gidiniz, totiş donduran soğuklarda pek bir keyfi yok. Ufak bardaklarda gelen bira tadım menüsünü söylemek şart. Bir de çok güzel koyun sütünden yapılan Hollanda peynirleri var.

ps: gidemezseniz de üzülmeyiz. mekanın yerel üretim biraları pek çok barın menüsünde var.

Adres: Fuendenke 7 (Zeeburgerpad) 1018 AL

66) ARENDSNEST DUTCH BEER BAR

Konu Hollanda birası ise (açık ara) şampiyon belli: 52 çeşit tap birası ile Aredsnest Dutch Beer Bar. Kişisel tarihimde her seferinde ayık girip nasıl çıktığımı bile hatırlamadığım mekan olarak yer etti. Ben burayı kanal kenarında olması, bol ahşaplı dekoru ve yüksek yaş ortalaması baya çok seviyorum. Sırf bu mekan üzerine detaylı bir yazım var (tabii ki de var), okumak için tık tık.

Adres: Herengracht 90

67)BELGISCH BİIRPROEFLOKAAL DE ZOTTE

Belçika birası severleri ihya edecek öz ve öz %100 Belçika birası mekanı burasıdır. . Mekanın adında geçen “proeflokaal” kelimesi “tadım barı” anlamına geliyor. Akşam yemeği için pub yemekleri sunan, kalabalık arkadaş grubu ile gidip saatlerce oturulası mekan. Bir de ufak not – bardak altlığı yürütme (çok pardon “toplama”) merakınız varsa burda çıldıracaksınızzz! ?

Adres: Raamstraat 29, 1016 XL

68)Cafe Brecht

Bu kadar bira konuştuk.. bir Alman mekanı önermeyeyim mi? Önereyim tabii. Alman sevenler dikkaaat! Berlin’den ışınlanıp Amsterdam’a kondurulmuş misali bir mekan Brecht. Alman biraları haricinde şarap ve kokteyller de var. Bir de bretzel var, bretzel. Ayrıca Alman olmanın şartı türlü türlü sosis de burada. Tütsülenmiş çeşidi favori.

Adres: Weteringschans 157 1017 SE

69)Hannekes Boom

görsel: likealocal.com

Şimdi sadece yazları keyifli ama çok keyifli bir mekan önerim var. Überle veya toplu taşıma ile şehrin hafiften kuzeyinde bulunan bu üstü açık mekana ulaşabilirsiniz. Tamamen ikinci el eşyalarla döşenen hipster cenneti bu mekan bana canım ciğerim Budapeşte‘deki ruin pub’ları hatırlattı. Tahta masalara veya puflara kanala karşı kurulup yerel biranızı yudumlarken kızarmış ve zararlı şeyler yemek için ideal. Karşınızda Nemo Bilim Müzesi ve Amsterdam manzarası..

Adres: Dijksgracht 4 1019 BS

70)Craft & Draft

Bu mekan craft biraları tap (muslukta) olarak servis etme işine fena kafayı takmış. Sadece Hollanda, Belçika değil türlü ülkeden craft bira var. Misal Yeni Zelanda! Ben şişeden/kutudan içmem diyen ve dünyanın dört bir yanından craft bira denemek isteyenler koşarak gitsin. Bir de ufak hediyelik dükkanı var, buradan da bira alışverişi yapabilirsiniz. Artık “Yeni Zelanda birası” gibi bir cümle kurduysam bir sonraki başlığa geçmeye hazırız..

Adres: Overtoom 417 1057 JR

71)The Hillstreet Blues Bar

21 days left to A'dam????

A post shared by Zeynep Cansoylu (@zeyneppcans) on

Tamam itiraf ediyorum burası süper bira seçkileri sunan, otantik bir yer değil. En iyi ihtimalle Leffe vb bulursunuz. Ama bana sorarsanız dünya gözü ile görülmesi gereken yerlerden biri. Her yeri ama abartısız her yeri grafitti kaplı. Elinize bir kalem alıp istediğiniz yere istediğinizi yazmak, karalamak serbest. Özellikle alt katta tuvalete giden yolda (yukarıdaki foto) her gidişimde foto çektirip biriktiriyorum. 2014’ten beri yıl atlamadan çektim. Yaşlı bir kadın olunca sene sene dizip torunlarıma göstereceğim “ananeniz/babaneniz böyle bir kadındı, bilin!” diyeceğim. =)

Özellikle Cuma itibari ile canlı DJ çalıyor. Facebook sayfasından (tık tık) takip edip kafanıza göre bir gecede bir bira içmek için uğrayabilirsiniz.

Adres: Warmoesstraat 52A 1012 JG

Kafein Sevenlere Kahveciler, Kahvecilerimiz 

harika görsel: dutchamsterdam.com

Aslında bu konuya geçmeden Amsterdam gerçeği “coffe shop“ları yazacaktım. Adı “kahveci” olup da aslen kahveci olmayanları. Ancak yazarsam sitemin Türk ceza kanununa göre kapanabileceğini öğrenince şok yaşadım. Yazdığım 2000 küsür kelime ve fotoyu üzülerek buradan sildim. Keşke o kadar günlerce yazmadan, bilseydim! =) Kimseyle paylaşmamak üzere arşivlerime aldım.”Shit happens” diyerekten ilerliyorum.

Neyse, yeni konumuz da fena değil. Sabah sistemine kahve almadan insana dönüşemeyenler dikkatle okusunlar efendim…

72)Lot Sixty One Coffee Roasters

aşırı iyi görsel: bestofamsterdam.com

Kendi kahvesini çeken, evde yapmak üzere kahve çekirdeklerini de satan ve bolca övülen bir mekan burası. Hatta kahvesine bir takım kişiler “Amsterdam’ın en iyisi” diyorlar. Ufacık minnacık bir mekan olması nedeniyle genelde dışarıdaki banklara oturuluyor. İçeride çekirdek çekilirken harika kokuyor. Bir de ufak donut ve tatlı seçkisi var. Cortado kahvesi övüle övüle göklere çıkarılmış. (denemediğim için ben de meraktayım şimdi) Yolunuzu düşürüp deneyiniz. ps: mekanın sahipleri Avusturalya’lı imiş.

Adres: Kinkerstraat 112 1053 ED

73)Berry

Kaliteli üçüncü dalga kahve ve şekersiz/sağlıklı atıştırmalıklar sunan bir mekan önerisi ile karşınıza gelmenin haklı gurunu yaşıyorum an itibari ile! İnek sütü sevmeyenlere de türlü alternatif bitki/kuruyemiş bazlı sütler var. Şekersiz havuç keki, şekerli gerçeğinden iyi olabilir! Bir de Amsterdam soğundan burnuzu akmaya başlarsa harika soğuk sıkım meyve suları var. Yazarken bile bana bi’ sağlık geldi resmen. =) Son olarak; mekanın iç dekoru ve bol bol ışık alması da ayrı bir harika…

ps: güvenlik sebebiyle nakit kabul edilmiyor, sadece kredi/bankamatik kartı geçerli.. aman dikkat.

Adres: Bilderdijkkade 27 1053 VH

74)Koffie Academie

Vondelpark’ın ana girişine yürüme mesafesinde olan bu mekan, tam parka girmeden bir kahve ve yanına atıştırmalık kapmalık bir yer. Ben içeride yayılıp oturacağım, dinleneceğim derseniz de güzel müzikler ve güçlü çeken wifi var. İç dekoru biraz fazla ahşap ve minimal. Benim içindeki hygge ateşini daha da körükledi. Özlelikle cappuccino ve yanına banana bread‘ini öneririm.

Adres: Overtoom 95 1053 HD

75)Quartier Putain

Bu mekanın adını İngilizce’ye çevirince (neden İngilizce? çünkü Türkçe’ye çevirmek istemedim…) “the hooker neighbourhood” anlamına geliyor. Amsterdam şehrinde bu işlerin yasal olduğunu düşününce, çok da şey etmiyor insan. Neyse efendim, bu mekanın ortakları aynı zamanda Hollanda’nın en ünlü hiphop müzik şirketi ile de ilişkili. Bu durumun bir yansıması olarak bol bol hiphop ve rap dinleyecek ve menüdeki “gansta granola” gibi seçeneklerden seçeceksiniz. Kahve çekirdeklerini Boca Coffee‘den alıyorlar. Ancak ambiyansı daha renkli, müzikli, eğlenceli.

Adres: Oudekerksplein 4 1012 GZ

76)Bocca Coffee

görsel: foursquare

Keyif yapılası ortamı, aşırı minimal ve Nordik tasarımı ve gerçekten çok iyi kahveleri olan bir mekan. Özellikle “coffee tonic” leri ile baya bir popülerler. Basit bir kahve ve tatlı menüleri var ancak menüdeki her şeyin güzel olmayı başardığı mekanlardan biri. Foursquare uygulamasından bir baktım ki Türklerden olumlu yorumlar yağıyor. =) Nordik şeyleri sevenlere özellikle önereceğim mekan.

Adres: Kerkstraat 96-98 1017 GP

77)Cafe de Jaren

Kahvemi ve yanındaki eşlikçimi kanala karşı yiyip içmek istiyorum derseniz istikamet: Cafe de Jaren. Ancak baştan belirteyim, burası 100% kahveci değil. Yemek, atıştırmalık, çay çeşitleri ve alkol de var. Ancak kanal manzarasına sahip terasından, ortalamanın üstü iyi kahvesinden, bol kremalı sıcak çikolatası ve çıtır çıtır kruvasanından dolayı listede olmalı diye düşündüm.

Adres: Nieuwe Doelenstraat 20-22 1012 CP

78)La Boutique del Caffe Torrefazione

Kahvesini İtalyan sevenleri ihya edecek bir öneri ile karşınızdayım.  İçerisi Amsterdam standardlarına karşın oldukça geniş. İtalyan yemek/atıştırmalık menüsü var. Dilerseniz evde yapmak üzere kahve çekirdeği de alaibiliyorsunuz. Expresso’su övüle övüle bitirilemiyor. Benim kişisel favorim (yine yeni yeiden) cappucino.

Adres: Eerste Jacob van Campenstraat 38 1072 BG

79)Trakteren

Mekanın adı “to treat” (kendini ödüllendirmek) anlamına geliyor. Anladınız, dehşet güzel tatlılar var. Latte artları, dehşet güzellikteki kekleri, sevenleri için matcha lattesi var. Menüdeki en beğenilen kahvesi ise espresso tonik. Ortamı da tam laptopla çalışmalık olarak tanımlanabilir.

Adres: J. P. Heijestraat 119A

80)Back to Black

Müzeler adasına kısa bi’ yürüme mesafesinde olan mekan, önce adı sonra da bulunduğu sokağın köşesindeki tatlış görünümü ile fazlasıyla merak uyandırıyor. Özellikle sifon kahvesi, flat white’ı ve elmalı payı çok seviliyor. Elmalı payını, bir önceki Amsterdam yeme içme işleri yazısında bahsi geçen Winkel’e rakip gösterenler bir kitle de var. Ben bol ışık alması, müze gezileri sonrası yol üstünde olması ve bir de bol çikolatalı mokası sebebiyle pek seviyorum buraya. Mekanda gezinip güneş bulduğu yere kıvrılan sarı ve tombik kedi de bonusu! =)

Adres: Weteringstraat 48 1017 SP

Ortaya Karışık Gece Eğlencesi Mekanları

Yazının başındaki önerilerimle iyi bira, iyi bar yemekleri ve muhabbete doyduysak. Biraz müzik dinlemek, dans etmek ve partilemek istiyorsak buyrunuz aşağıdaki önerilerime…

81)Bourbon Street

Çoğunlukla rock, jazz ve blues yapan müziklerin ard arda çıktıkları bar gibi ufak konser alanı gibi bir mekan. Aşırı merkezi konumu ve çevresindeki “turist tuzağıyım ben” diye bağıran mekanlar sebebiyle gözden kaçabilir. Ancak canlı ve iyi müzik dinlemek isteyenler mutlaka gitsin. Özellikle gece 12’den sonra daha da bir kalabalıklaşıp hareketleniyor. Biz burada hep adı sanı duyulmamış gruplar dinleyip bol bol burbon and coke (mekanın adı bourbon sonuçta…) içerek eğlendik. Gözüm kapalı öneririm.

Adres: Leidsekruisstraat 6-8 1017 RH

82)Melkweg

Genelde konserler, bazen de belli bir dönem (80’ler, 90’lar vb) veya müzik türü temalı partiler olan büyük bir konser alanı/gece kulübü burası. Programını takip ederek zevkinize uygun bir aktiviteye yolunuzu düşürün derim. Mekanın adı – Milky Way (Saman Yolu) anlamına geliyor. Kesinlikle gece olunca, hatta 12’den sonra canlanıyor. Böyle mekan mekan gezip partilemek istediğiniz zamanlar için ideal

Adres: Lijnbaansgracht 234A 1017 PH

83)Bar Oldenhof

Jordaan’daki bu mekan jazz, viski ve kokteyl işlerini sevenlerin kalbinde yer edecek türden. Çok büyük olmayan, bolca karanlık ve eski dünyalara ait gibi duran bu mekanda fazlasıyla sık giyinmiş garsonlar sizlere harika kokteyller verecek. Bir de ne kadar soru sorarsanız sorun sabır ile yardımcı olup, ruh eşiniz kokteylinizi bulmanızı sağlayacaklar. =) Prag’daki Hemingway Bar’ın jazz müzik yapılan hali gibi..

Adres: Elandsgracht 84 1016 TX

84)Cafe Americain

Yazılarımı bir süredir okuyanlar eminim Amerikan barlarına, maun rengi ahşap dekorlara ve 1950-60-70’lerin ihtişamına olan fazlaca sevgimin farkına varmışlardır. İşte bu mekan, tüm bu saydıklarımı sevenlere göre. Ben Amerikan diner ve bar ortamlarını çok seviyorum. O kadar seviyorum ki son gidişimizde bu otelde kaldık. Bu ve önceki yazının kapak fotosundaki bina da Hotel Americain’dan başkası değil! =) Benim kişisel sevgim bir yana, Americain bardaki canlı müzik  jazz gecelerini takip etmenizi ve gelmenizi öneririm. Great Gatsby-vari partilemek için bire bir.. A little party never killed nobody…

Adres: Leidsekade 97 1017 PN

85)The Collage Hotel

The Collage Hotel’in lounge barındaki canlı müzikler ve jazz grupları bolca övülüyor. Zevkine çok güvendiğim türlü milletten blogger övünce yazmaya karar verdim. Ben henüz gitmedim ancak yorumlar ve fotolar çok ümit verici. Burayı da listenize alıverin, yolunuzun üstündeyse bir bakarsınız. Tam Cafe Americain’den önce/sonra gidilecek benzer mekan.

Adres: Roelof Hartstraat 1, 1071 VE

86)Ton Ton Club

Atari ve türlü oyunları sevenler burda mı? Bir de bu oyunları bol bol bira ve kokteyl eşliğinde, neon ışıklar altında oynadığınızı hayal edin? İşte o hayalin adı: Ton Ton Club. Red Light’ın ara sokaklarındaki bu mekanda o kadar çok defalar, o kadar çok eğlendik ki.. Adını duyunca yüzümde kocaman bir gülümseme oluşuyor. =)

Adres: Sint Annendwarsstraat 6 (Oudekerk’ün tam arka sokağı) 1012 HC

87)De School

Burası da gidemeyip bir sonraki sefer için listemde (ve birazcık da içimde) kalan mekanlardan. Kocaman ve üstü kapalı hangar gibi bir alanda hem deneyesel tadım menüleri sunan bir restoran, hem konser alanı, hem workshop alanları hem de gece kulübü var. Tam bir hipster eğlence parkı. Üstelik konumu da süper merkezi. Önümüz bahar, Amsterdam’a ilk giden burayı kolaçan edip gerçekten de aldığı övgülere değer mi bildirsin.

Adres: Dr. JAn van Breemenstraat 1 1056 AB

88)Paradiso

görsel: paradiso resmi sitesi

Burası gece 12’ye kadar konser alanı. 12’den sonra sabahlara kadar dans edilen gece kulübü. Sırf mekanı şöyle bir görmek için bile uğranması gereken yerlerden. Neden mi? Çünkü bu mekan bir kiliseden gece kulübüne çevrilmiş. Ben bunu duyunca koşar adım gitmiştim sırf neye benzediğini görmek için. =)

Adres: Eteringschans 6-7 1017 SG

Market & Pazar Alışverişi Severleri De Unutmadım!

Yavaş yavaş listemizin sonuna gelirken, pek çoğunuzla paylaştığım bir kişisel zevkime yer vermek isterim: market alışverişi. Ne zaman yeni bir ülkeye gitsem; dekoratif şeyler, giysiler, aksesuarlar vb almaktan çok daha önce gelir market alışverişi. O ülkeden bir kaç sos, baharat, dayanıklı bakliyat, çikolata, şarap, bira vb atarım bavula. Hatta bazen abartıp olgunlaşmamış hindistan cevizi atmışlığım bile oldu! Gelin birlikte bavula atmalık şeyler alınacak marketlere bakalım..

89)Ekoplaza

Organik olsun, bio olsun diyenlerin delireceği bir market zinciri ile karşı karşıyayız. Ben diyeyim organik mentollü şampuan, siz deyin organik ve kaya tuzlu pancar cipsi. Her şeyin ama her şeyin ( bitter çikolatanın kuvertürünün bile!) organiği burada. Fiyatlar da ona göre tuzlu. Ancak burada gezinmek bile bu tarz işleri sevenlerin içini açacak cinsten. Benim için modern sanat müzesi ziyaretinden farkı yok. =)

Adres: mağazalarını bulmak için tık tık

90)De Bierkoning

Bavula atmayı en sevdiğim şeylerin başında bira geliyor. O zaman bira alışverişinin mabedine, De Bierkoning’e gidelim. Merkezin merkezinde (bildiğiniz Royal Palace’a yakın) bu mekan, sadece Amsterdam’ın değil tüüüüm Avrupa’nın en iyi bira alışverişi yapabileceğiniz yerlerinden biri. Çeşidi 100’leri bulan biraları ülke ülke dizmişler. Aşırı bilgili ve yardımcı çalışanları var. Dilediğinizce soru sorup yardım alabilirsiniz.

Adres: Paleisstraat 125 1012

91)Delicious Food

Burası Jordaan’da ufacık minicik organik kuruyemiş, meyve ve bitki çayları satan bir dükkan. Ancak yer fıstığı ve türlü fındıktan ezme yapıyorlar. Yer fıstığı ve ezmesini sevenler net gelsin. Ben buradan ülkemizde pahalı olan goji berry türü eksantrik şeyleri görece uygun fiyata alıyorum. Jordaan’da gezinirken bir beş dakikanızı ayırıp girin derim.

Adres: Westerstraat 24 1015 MJ

92)Organic

Vondelpark yakınlarında, parka gezerken atıştırmalık taze sıkılmış meyve suyu ve atıştırmalıklar almak için ideal bir mağaza. Sattıkları çoğu ürün alıp tüketmelik. Yani bavula atılacak bir şey yok. Ancak gezintiniz sırasında sağlıklı ve organik bir şeyler atıştırmak isterseniz gelin. Listenize alın, yolunuz düşerse gidersiniz. Düşmezse de aşırı bir şey kaybetmediniz.

Adres: Cornelis Schuystraat

93)Ten Katemarkt

Yurtdışında pazar gezmek ve yemek standlarından bir şey yemek gibisi yok. Yok yok yok! Açık ara en favori aktivitem olabilir. Ten Katemarkt ise özellike deniz ürünleri, taze meyve-sebze ve yemek standı açısından en zenginlerden biri. Aslen Ten Katestraat’ta kuruluyor. Bir de (önceki yazıda bahsi geçen) Fool Hallen’da da ufak bir şubesi var. Bu markette gezerken, kendinizi kaptırıp en az 2-3 farklı çeşit yiyecek deneyeceksiniz. Benden uyarması…

Adres: Ten Katestraat

94)Noordermarkt

Yoksa siz hala De Pijp’teki Albert Cuyp Market‘in şehrin en iyi pazarı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Gelin, Jordaan’daki Noordermarkt’ı gezin. Özellikle sosiler (worst) ve peynirleri iddialı. Ayrıca Hollanda genelinde hiç görmediğim şekilde kilo ile bakliyat satıyorlar. Evet buradan mercimek aldım.. kahrolsun içimdeki market alışverişi delisi..

Adres: Noodermarkt 1015 (Jordaan semting)

95)Jumbo Foodmarkt Amsterdam

Nemo Bilim Müzesi’nin biraz daha kuzeyinde yer alan bir market. Muhtemelen taksi/überle gitmek en mantıklısı olacaktır. Ancak market gezme aşkı büyük olanların gitmek isteyeceği türden bir yer. Üstü kapalı, hangar gibi bir alanda hem market, hem de yemek yeme alanları var. Yemek yeme alanı ve seçenekleri FAZLA iyi. Etrafta serbest gezen sarı ve turuncu renklerde Dutch bebeler de bonusu!

Adres: Gedempt Hamerkanaal 223

96)Slagerij Louman

Şimdi size bir kasap önereceğim. Evet, bildiğiniz kasap. Yani “şarküteri” ehehe deyip süslemek isterdim. Ama etinizi, şarküteri ürününüzü alıp evde pişirip tüketmek isteyeceğiniz türden bir yer. Ortamı çok iç açıcı değil. Ancak rokworstleri, köfteleri ve isli şarküteri tabağı muazzam. Air b&b veya evde kalıyorsanız ve evde yemek yapasınız geldiyse hemen Joordan’a Louman’a!

Adres: Goudsbloemstraat 76 1015 JR

97)Wynand Fockink

Adının özellikle ikinci kelimesi yüzlere gülümseme olarak yansıyan bu mekan bir içki/likör dükkanı. Uzmanlık alanısı ile yerel Hollanda içkisi olan jenever. Yok ben uydurmadım içkinin adı jenever. Cin gibi viski gibi bir şey. Bu ülkenin harika biraları varken, tadı bana baya talihsiz geldi. Ancak seveni seviyor. Denemek ve beğenirseniz almak için buraya yolunuzu düşürün efendim. Bir şey almayacak olsanız da dekorunu ve içini şöyle bir kolaçan ediverirsiniz.

Adres: Pijlsteeg 21 1012 HH

98)Toko Dun Yong

Asya mutfağı sevenleri ihya etmeye geldim! Ben diyeyim ramen, siz deidn gyoza, onlar desin dumpling, diğerleri desin tofu.. Hem Asya yemekleri yiyebileceğiz hem de bu yemeklerin yapımı için her türlü malzemeyi bulabileceğiniz bir market burası. Bir de seramik tabaklar, Çin çayı bardakları, wok tavalar vb alabilirsiniz. İlgilenenler için yemek kursları da var. Resmi web sitelerini incelemek için tık tık.

Adres: Stormsteeg 9 1012 BD

99)Tijn’s Toko

Burayı hiç araştırmadan, dışarıdan görseniz ilginizi çekmez. Hatta kapısından girmek aklınıza bile gelmez. Ancak ufak bir araştırma sonucu (tişikkirler internet) öğreniyorum ki bu market yerellerin öğle yemeklerini paket olarak alıp çevredeki park ve bahçelere yayılarak yedikleri bir yermiş. Yok efendim vol karidesli Surinam sandviçi (really??), en acılı Meksika yemekleri (soslar da ayrıca satılıyor), Asya’dan bento box’lar filan derken aşmış gitmişler. Burada gözünüze kestirdiğiniz yemeği yedikten sonra malzemelerini alabilirsiniz. Evde yemek yapmayı sevenler listesine eklesin.

Adres: Eerste van der Helstraat 64 1072 NZ

100)Stach Food

Organik, hipster-dostu malzemeler ve hazır atıştırmalıklar üzerine bir gurme market burası. Sizi neler bekliyor sıralarsam: bol bol hindistancevizli içerik (misal hindistancevizi suyu), artizan ekmekler ve pastane ürünleri, bir takım sağlıklı ve çiğ (raw food) yemekler, soğuk sıkım meyve/sebze suları. Burası çok bavula atmalık market ürünleri alışverişi mekanı değil. Daha ziyade bir şeyler alıp hemen tüketmeye uygun. Üst katta aldıklarınızı yiyip alt katı izleyebileceğiniz bir oturma alanı da var.

Adres: Nieuwe Hoogstraat 1A

ps: beni ve Amsterdam takıntımı takip etmek için instagram: zeyneppcans facebook: zeynepcansoylu.com

pps: huzurlarınızdan Amsterdam yeme içme işleri üzerine yazdığım öz Türkçe ve Flemenkçe Alp Er Tunga destanı ile çekilmek isterim..

ppps: ancak yazıyı şöyle bi’ okuyup genel hatları ile 100 Maddelik Amsterdam Yeme İçme destanına hakim olmadan, ufak şiirim pek bir şey ifade etmeyebilir.

A’ Dam bileti oldi mu?

Royale’de yer kaldı mı?

Pankek öçin aldı mı?

İmdi kilo alına.

Febo ballen közetti

Butcher tuzağ uzattı.

Waffle begin azıttı.

Euro kaçtan okunur?

Patatje oorlong ürgürüp

Stroop wafel türgürüp

Poffertjelere meypıl şurup

Korkum selülit türtülür.

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe