Zorbing Deneyimi : Zorbing Nedir? Nasıl Yapılır?

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

zorbing-wallpaper-cnn

Şimdi kocaman şişirilen şeffaf bir top hayal edin; içinde de darbe almayasınız diye daha ufak bir top var. Sonra da bu topa girip kapandaki hamster gibi eğimli tepelerden indiğinizi veya suda gezindiğinizi hayal edin. İnsanın yüzüne bir gülümseme gelip yerleşiyor değil mi? 🙂 Bu topun adı zorbing topu ve bu aktivite zorbing sporu.

Tam Olarak Zorbing Nedir? Nasıl Yapılır?

Zorbing (tam çevirisi ile “küre-binicilik”) şeffaf plastikten, çarpmalara karşı güvenli kocaman bir topun içinde serbest veya bağlanarak yapılan bir spor. Suda veya hafif eğimli arazide yapılabilir. Zorbing topları iki tür oluyor; birinde sporcu tamamen serbest ve tek kişi oluyor. Diğer türünde sporcu, kemerlerle bağlanıyor ve sabit oluyor. Bu türde bir topun içine 2 kişi de girebiliyor. Zorbing sporunun icadı ve ilk yapıldığı yer Yeni Zelanda’nın ekstrem sporlar merkezlerinden Rotorua şehri. Mucidi de David ve Andrew Akers kardeşler.

Zorbing Güvenli Midir? Tehlikeli Midir?

Zorb topu arada şeffaf plastik ve hava olan iç içe geçen iki kalın plastikten oluşuyor. İki top arasındaki hava ve plastik içeren bu bölge “şok emici/şok hafifletici” görevini üstleniyor. Ayrıca zorbing topları, çok hafif ve esnek plastik maddelerden yapılıyor. Sıradan bir zorbing topunun toplam çapı 3 metre oluyor. İçeredeki, yani sporcunun olduğu, topun çapı ise 2 metre oluyor. Böylece 1 metre çarpmalara karşı şok hafifletici esnek plastik ve hava tabakası oluyor.

Guinness Dünya Rekorlar Kitabı kayıtlarına geçen zorbing sporunun en’leri şöyle;

 • Zorbing topu ile gidilen en uzun mesafe: Steve Camp’in durmadan 570 metre gitmesi (deneyimlemiş biri olarak 0.6 km gitmesine inanamadım! ben düşmeden 2 tur atamadım 🙂 )
 • Zorbing topunun ulaştığı max hız: Keith Kolver’in saatte 52 km hıza ulaşması!

Zorbing sporu 1970’lerden beri yapılıyor ve sadece 1 adet ölüm vakası var. Onun da nedeni topun ruttan çıkıp dağ tepesinden düşmesi. 🙁 Özellikle pist ve su dışı yerlerde bir bilenle yapmakta fayda var. Ben aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi gölde denedim ve kocaman topun içinde hızla hamster gibi dönerekten çok eğlendim. 🙂

golde-zorbing-topu

Suda Zorbing Deneyimi

Ben ilk zorbing deneyimi geçen haftalarda Güney Afrika’da bir gölde yaşadım. Sanırım suda olduğu için daha az korkunçtu. Kemerlerle sabitlenip eğimli bir tepeden salınsam korkabilirdim. 🙂 Aşağıdaki videodan iki top arasındaki tampon bölgenin şişirilip içinde olduğum zorbing topunun göle bırakılma anını izleyebilirsiniz. Aşırı neşeli olduğum için yaptığım saçma dans figürlerini ve şebeklikleri görmezden geliverin lütfen. 🙂

Zorbing Eğlenceli Midir?

Kesinlikle evet evet evet! Kocaman güvenli bir topun içinde denge yeteneğinize göre ayakta veya dört ayak üstünde çılgınca enerji harcıyorsunuz. Göl gibi, nehir gibi, yeşil araziler gibi doğal alanlarda vakit geçiriyorsunuz. Bir noktada dengenizi kaybedip illa ki düşüyor ve çok gülüyorsunuz. Hatta topla birlikte ters dönüp dünyaya kelimenin tam anlamıyla başka açılardan bakıyorsunuz. Gerçekten de seratonin hormonu patlaması yaşatan harika bir deneyim.

img_4879

Daha çılgın bir zorbing deneyimi videosu

Zorbing Yapılacak Güzel Lokasyonlar Nerelerdir? 

Kısa bir internet araştırmasından sonra top 5 zorbing lokasyonumu şöyle sıralayabilirim;

1)Çek Cumhuriyeti – Prag ; efsanevi Charles Bridge’in altındaki Vlatva nehrinden yürüyerek karşıya geçmek eşsiz bir deneyim olur. (link)

2)Tayland- Puket ; 170 metrelik özel zorbing pistinde karada ve suda zorbing deneyebilirsiniz. Bir de hızla gelen zorbing topunun altına yatıp “planking” denemek de serbest! 🙂 (link)

3)Slovakya – Liptov ; Slovakya’nın kuzeyindeki Liptov şehrinde baya heyecanlı; kemerli & iki kişili zorbing aktivitesi merkezi var ve sırf zorbing yapmak için özellikle Avrupa’dan hafta sonu buraya uçan kitleler var. Slovakya’ya gidecekseniz yapılacaklar listenize ekleyebilirsiniz. (link)

4)İsveç – Hammarstrand Kasabası ; Bir kasaba düşünün 1000 küsür nüfusu var ama burdaki ekstrem sporlar merkezi ülkenin en iyi turistik aktivitelerinden biri seçilsin! Burada özel kamp alanlarında çadırda veya bungalovda kalarak başta zorbing olmak üzere türlü aktiviteyi yapabilirsiniz. Viking stili! 🙂  (link)

5)İngiltere – Londra ; Kısa bir otobüs yolculuğu ile Londra’ya yakın Go Zorbing merkezinde özel pistlerde eğimli alanda zorbing yapabilirsiniz.  (link)

O zaman en kısa zamanda yeni zorbing maceralarında görüşmek üzere diyelim! 🙂

Zorb participants can opt for "hydrozorbing," which involves adding a bucket of water into the mix and sloshing around in the giant ball as it revolves. ***Please note small file size: 1200 pixels by 798 pixels

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

3 Comments

 1. ramço
  Nisan 10, 2019 / 6:16 pm

  Türkiye’de yok mu 🙁

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Şubat 12, 2020 / 9:28 am

   selamlar – gidip yapılan değil de hazır alanlara zorbing topu/küresi getirip şişirme hizmeti veren şirketler var.
   bir kaç örnek ekliyorum
   1)https://tr.inflatablewater.games/zorbing-turkiyede-nerede/
   2)http://zorbsoccer.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe