Yeme – İçme Konularında Deneyip Sevdiğim Yerel & Organik Ürün Markaları ve Favori Ürünlerim

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

2020 yılı, “yirmi yirmi” şeklindeki havalı söylenişi ile Batman gibi görünüp bir kaç ay geçmeden kartlardan Joker çıkarınca hayatlarımız ve pek çok alışkanlığımız da değişiverdi. Özellikle kış döneminde aşırı covid korkusu, sokağa çıkma yasakları ile normalde dünyanın en sıradan işi olan market alışverişi bile özel giyinip kuşanıp yola döküldüğümüz bir maceraya dönüştü. Bu dönemde yeme – içme gibi günlük ihtiyaçlar için bile internet alışverişine sardık. Genel olarak gözlemlenen bir başka alışkanlık değişimi de bağışıklık sistemimizi güçlendirme çabaları oldu. Başta C vitamini olmak üzere bolca supplement tüketimi, daha sağlıklı ve organik beslenme çabaları da arttı. Ayrıca evlere kapanınca bu konuda en hevessiz olanımız bile yemek hazırlamaya başladı ve dünya geneli olarak aşçılık yeteneklerimizi artırdık.

Ben de tam da bu dönemde evden tam zamanlı çalışan, kendi yemeklerini hazırlayan ve sağlıklı kalmak için ekstra çaba harcayan biri olarak yerel ve organik markalara sardım. Bir de global ölçekli, ekonomisi ülkelerden güçlü, vursan yıkılmaz markalar ve üreticilerdense bu zor dönemde ayakta kalmaları için ufak ölçekli, yerelleri desteklemek çok daha doğru geldi. Uzun zamandır kendi çapımda, abartmadan 80-20 iyi beslenmeye çalışıyorum. Zaten belli başlı organik markaları denemiştim. Üzerine pandemi döneminde keşfettiklerimi de ekledim. Bir de instagram anketi ile sizlere kendi favorilerinizi sorup biriktirdim. O zaman buyrunuz Sevdiğim Yerel & Organik Ürün Markaları ve Favori Ürünlerim listemize.

Listedeki markaları en sık sipariş verdiğim, aklımda en çok yer edenlerden başlayarak dizdim. Özel bir dizilim değildir. Bir de ben ekmek, bal, turşu ve yöresel salça vb bir kaç grup ürünü sık tüketmediğim için bu konularda eksikler olabilir. Ekleme yapmak isteyenleri yoruma beklerim. Ekleye ekleye büyütürüz. Sık sık da yazıyı güncellerim <3

Güzel Gıda- Açai Tozu ve “Temiz” Tatlı İçerikleri

Canım ne zaman sağlıklı, “temiz” ve tatlı şeyler çekse ilk yapacağım ve dünyanın en süper pratik tarifi açai bowl oluyor. Aslında tüm kahvaltılarımı açai bowl formunda yesem benim için çok uygun. (daha detaylı bilgi isteyenleri: Açai Meyvesi ve Pratik Açai Bowl Tarifi yazıma alayım) Hem tatlı hem biraz ekşi dengesiyle en sevdiğim temiz içerikli yemek diyebilirim.

İlk açai’mi Los Angeles’ta deneyip bayılmıştım. Orada açai püresinden hazırlanıyordu ve doğal olarak tatlar ve renkler çok daha yoğundu. Türkiye’ye dönünce açai püresi/tozu arama girişimim Güzel Gıda’nın organik açai tozunu bulmam ile mutlu sonlandı. Arada başka markaları denesem de en favori açai tozum bu oldu. Yıllardır online alışverişten, marketlerden, en son olarak da İsteGelsin vb eve hızla sipariş getiren kanallardan bol bol alıyorum. Mutfakta en stoklu, en demirbaş sağlıklı & organik gıda diyebilirim. Aşağıdaki fotoya tıklayarak instagram reels formatında 15 saniyelik açai bowl tarifimi izleyebilirsiniz.

Güzel Gıda markasına açai tozundan girip çok beğenince orada durmadım. Organik kakao tozu ve organik kakao parçalıkları – tatlılar ve sıcak kako yapmak için, Saf Salep – dondurma ve salep yapmak için, kinoa unu – çorba ve tuzlu yemeklerde çok sık severek kullandığım diğer ürünleri. Markanın kendi websitesinden veya pek çok e-ticaret sitesinden rahatlıkla ürünlerini bulabilir ve sipariş edebilirsiniz. Listemize tatlı bir giriş yaptıysak gelin Ege’ye uzanarak devam edelim.

Kocamaar- Datça Bademi, Badem Unları, Ev Yapımı Ketçap ve Diğer Her Şey

Çok yeni keşfedip çok sevdiğim bir marka ile listemizde ilerliyorum. Datça’daki çiftliklerinde yerel, doğal ve şeker ilavesiz harika ürünler çıkarıyorlar. Datça’da olmanın verdiği güce dayanarak badem konusunda da süper iddialılar. Ben bu markanın tüm ürünlerine bayılmakla birlikte en çok isminde “badem” geçen ürünlerini seviyorum. Kendi websitelerinden alışveriş yapabilirsiniz. Badem ürünleri, şeker katkısız reçel ve marmelatlar, Datça balı, zeytinyağları, keçi boynuzu ve ürünleri ve atalık tohumdan üretilmiş baklagiller ve buğday türevlerini bulabilirsiniz.

Markadan deneyim çok sevdiğim ürünler şunlar oldu: acıbadem unu (en favori ürünüm – harika acıbadem kurabiyesi yapılıyor), nurlu badem (yediğim en lezzetli badem diyebiliriz), ev yapımı ketçap (gerçekten süperdi.. bir haftadan kısa sürede bitirdim :D), badem unu, atalık tohumdan yeşil mercimek ve glütensiz bezelye tarhanası.

Buradan sık sık alışveriş etmeyi şimdiden gözüme kestirdim. Yalnız ufak bir eleştirim var: websitesi çoook yavaş. Bazen sepet yaparken sıkılıp bırakıveriyorum o kadar yavaş. Bir de ürünlerin az sayıda üretilmesi ve butik bir tesis olması nedeniyle ürün listesi günlük değişiyor. Badem bulamayınca üzülüyoruz… <3

Wefood- Her Türlü Fıstık Ezmesi, Süper Besinler ve Diğer Şeyler

markanın favori ürünüm <3

Listemize ilk maddedeki Güzel Gıda gibi çok büyük, ülke geneline gönderim yapan sağlıklı, katkısız üretim yapan bir marka olan Wefood ile devam ediyorum. Büyük markaları ilk sıralara koyuyorum çünkü geniş ürün seçenekleri var. Herkes kendine göre bir şeyler bulabilir. Wefood’u çok sevme nedenim son zamanlarda gelişen “fıstık ezmesi” merakım kaynaklı.

Bu markayı fıstık ezmeleri (özellikle ham kakaolu olan benim bebeğim) ile tanıyıp ilişkimi Ham Kakako ve Brezilya Cevizi ürünleri ile ilerlettim. Bu ürünlere ek olarak çok güzel Glütensiz Unlar (badem, yulaf, keçi boynuzu, kinoa, fındık, nohut, pirinç, karabuğday vb) seçkisi var. Hatta gördüğüm en çeşitli glütensiz un portföyüne sahip marka diyebilirim.

Süper besinler ve tozlarını kovalayanların çok seveceği spirulina, maca, matcha, kenevir tohumu vb tozları da var. Rafine şeker içermeyen dut özü, hindistan cevizi şekeri gibi tatlandırıcıları da mevcut. Hindistan cevizi yağları da var. Yolu sağlıklı, temiz tatlı yapmaktan geçenlerin uğrayacağı bir nokta. Kendi websitesinden, marketlerden ve çeşitli büyük e-ticaret sitelerinden ürünlerini bulabilirsiniz.

Ovacık Doğal- Organik Bakliyatlar, Ballar, Pekmezler ve Diğer Ürünler

Listemizde rotayı yeniden süper yerel ve doğal üretim yapan bir markaya çeviriyoruz: Ovacık Doğal. Bakliyatları, kuru meyveleri ve reçelleri gerçekten başarılı. Henüz denemediğim bal ve arı ürünleri (propolis vb), doğal tuzu, leblebi ve nohut unları var. Süt ürünleri (peynirler, çökelek) ise genelde sadece şubelerde ve satış noktalarında satılıyor.

Ovacık Doğal markasında aslında Tunceli’deki Ovacık Belediyesi’ne ait bir tarımsal kalkınma kooperatifi. “Komünist Başkan” lakabıyla bilinen ve an itibariyle Tunceli bedeliye başkanı olan Fatih Mehmet Maçoğlu’nu görsellerinde ve reklamlarında bol bol kullanıyorlar. Şahsen ekonomi okumuş ben kesinlikle komünist olmamakla birlikte (kendime ekonomik anlamda Danimarka/Finlandiya ülke modellerini örnek alan sosyal demokrat diyebilirim.. organik markalar anlatırken neler neler diyorum. lkjfgklf) ülkemizde çok sesli ve renkli yönetimlerin olmasına ba-yı-lı-yor-um. Doğaya ve üreticiye saygılı, iyi tohum kullanan ve aradan büyük şirketleri çıkarıp direkt tüketiciye ulaşılması da çok hoşuma gidiyor.Web sitesindeki “Hakkımızda” kısmından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ekomadra – Kuzey Ege’den Zeytin & Zeytinyağı ve Diğer Şeyler

Kuzey Ege’de Madra Dağın’da kurulan Ekomadra (kelime anlamı “doğa ana” imiş) markası ile instagram sayesinde tanıştım. Kuzey Ege denince ilk akla gelen organik zeytin ve zeytin yağını çeşitleri ilk başta dikkati çekiyor. Bir de websitesinde gördüğüm “organik sarımsaklı zeytinyağı” nı acayip gözüme kestirim bir sonraki sipariş için.

Zeytin ürünlerine ek olarak organik sirke ve turşu çeşitleri, deneyip bayıldığım kuru domates ve salçaları, reçel, pekmez ve kuru bakliyat çeşitleri de var. Özellikle zeytin yağında Ege-sever ekolden gelen biri olarak organik naturel sızma zeytinyağına bayıldım. Tam masanın ortasında içinde minik yeşil zeytinler ve otlarla sunum yapıp ekşi mayalı ekmek banmalık. <3

Ekoloji Market- Karabuğday ve 300 Adetten Fazla Ürün Çeşidi

Yeşil mercimek sevgim ve doktorun karabuğdaydan pilav yapmamı önermesi üzerine (önceden de özellikle bakliyat ürünlerini kullandığım ama muhtemelen farkında olmadığım) Ekoloji Market markası ile tanıştım. Markayı araştırdıkça da ne kadar çok ürünü olduğunu görüp şaşırdım. Yirmiye yakın kategoride 300 adetten fazla ürünü varmış. Bakliyatlar, glütensiz farklı unlar, yağlar, kahvaltılıklar, atıştırmalıklar, siyez buğdayı.. say say bitmez çeşitlilikte ürün.

Özellikle “tek bir adrese (websitesi) gideyim her şeyimi buradan alayım” diyen pratik alışveriş severlerin yüzünü güldürecek bir marka. Ürünlerini websitesi hariç bazı marketlere ve büyük e-ticaret sitelerinde de bulabilirsiniz. Bundan sonraki alışverişim için gözümü organik tarhanaya ve organik acılı ketçaba dikmiş bulunuyorum.

Ariste Peynir – Gerçekten Kaliteli & Fabrika Üretimi Olmayan Peynirler

Tüm Türkiye’ye gönderim yapan ve peynir severleri ihya edecek bir öneri ile listemizde ilerliyoruz: Ariste Peynir. Bu marka ile tanışmam bundan bir kaç sene önce şarap yanında çeşitli peynirlerden tabak yapma ama her peynirden de tam boy almak istememe arayışımla başladı. Macrocenter’daki peynir reyonunda Ariste Peynir Tabağı bana gülümsüyordu.

Markanın İzmir tulumunu da deneyip çok beğenince iyiden iyiye sevmeye, fan’ı olmaya başladım. Online olarak websitelerinde, belli başlı marketlerde ürünleri bulunuyor. İstanbul’da yaşayan ve mağazasında ürünleri incelemek isteyenler için de Armutlu (Etiler, Rumelihisarı taraflarına yakın) ve Beykoz’da dükkanları var.

Ariste’den favori ürünlerim İzmir tulumu, Erzincan tulumu (#ihavethisthingwithtulum) ve isli Çerkez peyniri. Bir de ufak bir itirafım var. Bu yazıyı yazmak üzerine araştırma yapana kadar markanın fabrika üretimi olmayan butik bir marka olduğunu bilmiyordum! Her şey o kadar profesyonel duruyor ki insanın aklına gelmiyor. Web sitelerinde yazan aşağıdaki cümleyi okuyunca gözlerimden kalpler çıktı..

Peynirlerimiz, otomasyonlu peynir fabrikalarında üretilmiyor… Fatma teyzelerin, Mehmet amcaların her sabah sağdığı sütlerden, Hasan ustaların el emeğiyle yerel mandıralarda peynire dönüşüyor. Her birini tanıyor ve güveniyoruz.

Ve Diğer Sevdiğim Yerel & Organik Üreticiler

 • Mevsimlik: Mevsimlik markası ile pandemi öncesi ofisimizde açılan çok markalı organik markası standı sayesinde tanıştım. O zaman eriştelerini almıştım. Tadına bayılınca tarhana ve pul biber çeşitlerine de sardım. Marka adından da anlaşılacağı gibi mevsiminde, Anadolu’dan lezzetler sunuyor. Bir de çok markada olmayan tam buğday unlu eriştesi var.
 • Datça Murat Çiftliği: Bu marka ile yeşil zeytin ezmesi (yediğim en iyilerden olabilir) ve harika yumurtaları ile tanıştım. İstanbul’daki Eataly’de gezerken bu iki kahvaltılık ürüne denk gelip aldım. İkisine de bayılınca her şeyi bilen google’a sordum ve pek çok noktada satılan ayrıca taze sebze – meyve paketleri yollayan bir çiftlik olduğunu öğrendim. Herkese tavsiye ederim.
 • The LifeCo: Bu markayı, supplement’lerini, organik ürünlerini ve hatta detoks programlarını bilmeyen yoktur. Ama gene de yazayım dedim. Benim LifeCo’dan en favori ürünüm hindistan cevizi yağı. Benim için hindistan cevizi yağı tatlılara eklenen, kahveye eklenen, sabahları gargara yapılan, saç bakım maskesi, makyaj çıkarıcı, masaj yağı vb vb sınırsız alanda kullanılan vazgeçilemez bir sıvı. An itibariyle evde açılmamış en az 3-4 kavanoz stoklamışımdır. .. o derece önemli. <3
 • Simple Granola: Yazıya başlamadan sipariş verdiğim antep fıstığı ve fındık ezmelerimin kahramanı marka. Ürünler elime ulaşıp denediğim için gönül rahatlığı ile yazabiliyorum. Şekersiz, organik, %100 doğal içerikte fındık/fıstık/badem vb ezmeleri arıyorsanız şiddetle öneririm. Henüz granola’larını denemedim ama umutlarım büyük.

Sizlerden Gelen Öneriler & Yakın Zamanda Denemek İstediğim Üreticiler

 • Yöreden Mutfağa: fermente ürünler, salçalar, turşular, baharatlar vb vb geniş bir ürün çeşidine sahip yöresel, organik ve ürünlerini denemek istediğim bir marka.
 • Şen Köylüler: Hatay bölgesine ait yerel, köy ürünlerini mevsimsel ve elde kalanlara göre sağlayan bir site. Salçaları çok övülüyor ve muhtemelen adını önceden duymadığımız, değişik otantik şeyler var.
 • Muz Cumhuriyetim: Akdeniz’in bol güneş alan topraklarında yetişen muz, avokado ve pitaya gibi organik meyveler sağlayan bir marka. Instagram üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.
 • Lazika Çay: Tarlada çay toplayan sevimli Karadenizli kadın logosu ile mutlaka bir yerlerde görmüş olduğunuz, pek çok noktada ve online satılan bir marka. Çay-severler listeye eklesin.
 • Fermente Mutfağım: Organik fermente yeme – içme ürünlerine ek olarak temizlik ve kişisel bakım alanında da organik ürünleri olan yerel bir marka. Lahana turşusu ve ilik kemik suyuna göz diktim.
 • Hatay Organik Ürünler: Ülkemizin gurme merkezlerinden Hayat’dan bir diğer öneriyle devam. Bol bol yöresel ve organik ürün.. evet kabak tatlısı da var!
 • Hiç Urla: Zeytin yağlarının öve öve bitirilemediği ve aşırı merak ettiğim bir üretici. Isntagramda takip ederken taaa Amerika’larda Whole Foods’a listelendiklerini gördüm ve aşırı gurur duydum. En kısa zamanda alışveriş listeme ekliyorum. <3

Şimdi söz sizde – Yerel ve Organik ürün markaları önerilerimden hangilerini denemek istersiniz? Zaten çok severek alışveriş yaptıklarınız hangileri? Ve en önemlisi listede olmayan yerel üreticilerden kimleri önerirsiniz? En favori ürünleriniz nelerdir? Mutlaka yorum bırakın, bekliyorum!

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

3 Comments

 1. Ebru
  Ekim 19, 2020 / 5:54 pm

  Naturelka nın glutensiz unlarını, Acar Datça çiftliğinin ballarını, ipek hanım çiftliği nin organik sebzelerini, kaçem in organik tarhana ve salçasını, Antakya Bakkalı nın yöresel ürünlerini de deneyebilirsiniz, sevgiler

 2. Seda
  Ekim 20, 2020 / 5:00 am

  çok emek verilerek yazılmış bir yazı. çok teşekkürler, her maaş gününde dönüp dönüp bakacağım yer 🙂 sevgiler 💞

 3. Elif
  Ekim 20, 2020 / 9:38 pm

  Teşekkürleeer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe