Ucuz Uçak Bileti Almak İçin En Uygun Zaman Nedir?

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

IMG_9708

Daha bir seyahatten dönmeden yeni seyahatinizin hayallerini kurmaya mı başlıyorsunuz? Hem tropik plajlara gitmek, hem yeşilin 50 tonu ile doğada baş başa kalmak, hem de bol neon ışıklı kalabalık ve kaotik şehirlerde olmak mı istiyorsunuz? Bitmek bilmeyen “gidilecek yerler” listeniz mi var? Hatta işi abartıp çok sevdiğiniz bir yere farklı mevsimlerde bir daha mı gitmek istiyorsunuz? Size alınacak en güzel hediye sürpriz tatil mi? Bir gün sırf 7. kıtaya ayak basmak için bile olsa Antartika’ya gideceğinize %100 emin misiniz? 🙂 Hatta benim gibi yılın aylarını gittiğiniz ülkelere & şehirlere göre mi hatırlar oldunuz? “Nisan Küba ayı… Mayıs Amsterdam ayı” gibi…

Ya da durumunuz bu kadar abartı değil  (hatta okurken içinize fenalıklarlar geldi) sadece ucuz uçak bileti konusu ilginizi çekiyor. O zaman daha fazla uzatmadan konuya giriyorum…dım dım dım…

Ucuz Uçak Bileti Almak İçin En Uygun Zaman Nedir?
plane-window

Daha önce Seyahat Etmek İçin Bütçe Ayarlama Yöntemlerim yazısında azıcık bahsetmiştim ancak o zamandan beri yeni çok şey öğrendim, aydınlandım. Havayolu şirketleri de sağ olsunlar sık sık fiyatlandırma stratejilerini değiştirip duygularımızla oynar oldular. Eskiden gidilecek noktaya gitmeden 6 ile 4 ay arası önce uçak biletini almak idealdi. Artık yeni ve ışık hızı ile ilerleyen dijital dünyada ucuz uçak bileti almak için en ideal zaman uçuştan 9 ile 7 hafta arası olarak hesaplanıyor. Türkçe meali uçuştan 50 – 65 tün öncesinde almak en iyisi. İlla spesifik gün isterim derseniz – uçuştan 47 gün önce diyorlar! Evet okyanus aşırı uçuşlar için de geçerli. Yani erkenden bilet almanın bir espirisi kalmadı.

Bu hesaplamayı farecompare.com 2016 yılı için 4 milyon üzeri uçuş için yapmış, yani %100 bağımsız!  Her Aralık ayında bir sonraki yılın biletlerinin tüm okyanus aşırı seyahatlerinin uçak biletlerini alan benim bu gerçeği sindirmem zaman aldı. Düşündükçe mantıklı geldi.. ben de havayolu olsam ilk başta fiyatları abartmadan yüksek tutup herşeyi erkenden alan kitleden bir güzel ciro yaparım. Bu kitle ile uçak dolarsa süper. Dolmazsa fiyatları azıcık indirir ortadaki ne erkenci ne son dakikacı kitleyi toplarım. Topladım mı? Oh mis. Ama uçağı bilerekten tam doldurmam. Son anda alacak ve süper kar edeceğim kitleyi beklerim. 🙂

Peki Zeynep ucuz uçak bileti almak için en ideal zamanı söyledin iyi hoş. Başka ip uçların (yabancıların deyişi ile “hack”lerin) yok mu? Derseniz.. buyrun..

 • İnternet browser’ınızdaki cache’leri ve geçmişinizi sık sık silin ya da “incognito” modda kullanın. hava yolları maalesef çok fenalar, sürekli aradığınız şehirleri size daha pahalı teklif ediyorlar.
 • Online bilet alırken Salı ve Perşembe günleri alın – istatistiksel olarak biletlerin en ucuz olduğu günler bu günler!
 • Ekonomik olsun diye aktarmalı uçuş yapabileceğiniz gerçeğine kendinizi hazırlayın.
 • Zamanınız el veriyorsa Salı, Çarşamba ve Cumartesi günleri uçun – istatistiksel olarak biletlerin en ucuz olduğu günler bu günler! (en pahalı gün Pazarmış!)
 • Bazı yerlere sezon dışı dönemde gitmeye razı olun. Bence kalabalık olmadığı için çok daha keyifli oluyor! 🙂
 • Hava yolları programlarına katılıp mil biriktirin. uzun vadede en azından bir Avrupa çift yön uçuşu olarak size dönecektir.

Bu bilgilerin ışığında ne düşünüyorsunuz dostlar? 7 ila 9 hafta öncesi saldırmaya hazır mıyız? 🙂 Mutlaka yorum bırakın!

IMG_2030

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

5 Comments

 1. Nazım
  Aralık 2, 2016 / 6:27 pm

  Grubumuza bekleriz facebook: seyahat fırsatları

 2. Ramıze
  Aralık 24, 2016 / 12:11 am

  Blogunuzu yenı kesfettım 2017 seyahat planlarına bayıldım sımdıden ıyı tatıller

 3. Ocak 3, 2017 / 9:02 am

  Haziran ayına bilet aldık daha yeni, biraz abartmış mıyız ne ??

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Ocak 3, 2017 / 9:56 am

   bu aralar ben de 47 günü boşverdim 🙂 tek neşem bilet almak oldu.
   nereye bilet aldınız bu arada? 🙂

 4. Mayıs 17, 2017 / 12:44 pm

  Bende 2 ay oncesine katiliyorum subat mart gibi windhoek gidis nairobi donus bilet lazim bakalim kaca bulabilcez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe