Motivasyon ve İlham Veren İnstagram Hesapları

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?
görsel: pexels.com

Bundan bir kaç ay önce bir TED konuşması izlemiştim. Konuşmanın konusu sosyal medyanın ruh ve sinir sağlığımız üzerine etkileriydi. (Maalesef Türkçe altyazı yok ancak İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.) Konuşmacının ismini ve anlattığı her şey aklıma süper kazınmadı. Ancak tek bir şey -kendim de bu konudan rahatsız olduğum için belki de- aklımda kaldı. Bazı hesaplar insanları mutsuz ediyordu ve yapılması gerekenlerden biri de bu hesapları saptayıp takipten çıkarmaktı. Kişisel olarak değişmekle birlikte genelde hayatları gerçek olamayacak kadar kusursuz ünlüler, influencerlar, gerçekçi olmayan vücut standardlarını dayatan fitness hesapları, negatif veya pozitiflik anlamında aşırı uçlarda gezinen hesaplar, hayatımıza yeni hiç bir şey katmayan magazin/dedikodu hesapları, hiç sevmediğimiz ama ayıp olur diye takip etmeyi sürdürdüğümüz “arkadaşlarımız” minvalinde hesaplardan bahsediyordu.

Bu öneri bana çok mantıklı geldi. Bir süre düşündükten sonra bir kaç defa elimde kahve oturup instagramda “moralimi bozan” hesapları takipten çıkardım. İlerleyen günlerde fark ettim ki ana sayfam çok daha hafiflemişti ve sanki enerjisi değişmişti. Bilinçli olmadan bana çok iyi gelen Marie Kondo metodu uygulamıştım bir nevi. “Bu hesap bana neşe/bilgi/iham/motivasyon veriyor mu?” Cevap hayırsa vedalaşma zamanı!

Yaklaşık 100 adetten fazla hesap gidince ana sayfamda bir hafifleme oldu. Ben de hiç acele etmeden, günden güne bakmaktan keyif aldığım motive ve ilham veren instagram hesapları ile doldurdum bu boşluğu. Beklemediğim çeşitlilikte, kalitede ve sayıda harika içerikler üreten hesaplar olduğunu keşfettim. Ben bu tarz daha yapıcı ve ilham veren hesapları takip ettikçe instagram algoritması karşıma daha fazla benzer hesap çıkardı. Beğen, kaydet, hikayene ekle ve arkadaşlarına DM gönder tuşlarına bol bol basar oldum.

O zaman bana motivasyon ve ilham veren instagram hesapları listemi sizlerle de paylaşayım dedim. Her telden çalan ve özel bir sıralama izlemeden kafama göre sıraladığım listeme başlıyoruz! Bu arada liste başlamadan belirteyim bu tarz ve Türkçe içerik üreten hesapları maalesef bulamadım. Önerileriniz varsa mutlaka yoruma yazın!

Positively Present

Adından da anlaşılacağı üzere anda kalmak, mevcut olmak ve pozitiflik üzerine bir hesap. Hem blogu (tık tık), hem kitabı, hem alıştırma kitabı, hem de sayfanın çizimlerinden üretilen eşyaların satıldığı websiteleri var. İllüstratör elinden çıkma, iç açan, kaydedilesi pozitif ve aynı zamanda gerçekçi içerikleri var.

Ne tür içerikler paylaşılıyor? Her gün bakıp hatırlamamız gereken harika insanların çerçeveletip asılası alıntıları. Genelde mor – mavi – pembe tonları baktıkça iç açan illustrasyonlar. Basit ama önemli şeyleri hatırlatan kısa notlar vb vb. Özetle instagram ana sayfanızda görüp ilham dolacağınız içerikler diyebilirim. Tüm bu tasarım ve çizimleri yapan arkadaşı da ayrıca kutluyorum. Resmen kalbime kalbime akıyor renkler, yazılar, desenler.. kalp kalp kalp.

Link: https://www.instagram.com/positivelypresent/

Bestselfco

Çeşitli ajandalar, not defterleri ve “alışkanlık/hedef takip ediciler” (İngilizcesi ile habit tracker defterler) satan bir marka aslında. Fotoğraflarının kalitesi, pastel renkleri, paylaştığı güzel mottoları ile ana sayfamda gördükçe içimi açıyor. Özellikle yapılacaklar listesi veya alışkanlık takip edici defteleri görünce almak isteyeceksiniz. Hem dövizle alışveriş hem de uzun süreler kargo beklemek can sıkıyorsa sayfalara şöyle bir bakıp benzerini kendiniz için neden tasarlamayasınız?

Bestselfco’nun ayrıca verimli çalışma, çalışma motivasyonu ve ilham veren diğer konular üzerine bir blogu da var. Üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bazı görseller tam iş sunumlarında kullanılmalık. Ben bu hesaba bayılıyorum. Henüz 100K takipçileri olmamasına da şaşırıyorum. Şimdiden takibe alın. “Buralar dutluktu, kimseler yokken ben vardım” dersiniz!! 🙂

Link: https://www.instagram.com/bestselfco/

Thrive

Birebir çeviri yapınca kelime anlamı “çok iyi bir şekilde büyümek/serpilmek” olan thrive da içerikleri ile insanın ruh halini yükselten hesaplardan. Özellikle iş hayatı, kariyer hedefleri, iş – yaşam dengesi ve kadın olmak konularına odaklanıyor.

Thrive’ın instagram profili biyografisinde şöyle yazıyor: “Toplumumuz başarılı olmak için tükenene kadar çalışmak gerektiği mitini ölümsüzleştiriyor. Bunu değiştirmenize yardımcı olmak için buradayız.” Yani diyor ki iş-yaşam dengesini kurmak, sağlıklı, mutlu, huzurlu ve aynı zamanda başarılı olmak mümkün.

Hesabın paylaştığı içerikler de bu yönde ilerliyor. Özellikle kadın olarak kariyerimize, kendimize zaman ayırmak ve diğer güçlü kadınlardan ilham almak için ideal. Sabah-gece rutinleri, iyi alışkanlıklan kazanmak için vb konularda 3-5 maddelik listeler, ilham veren mottolar/sözler, kısa videolar paylaşıyorlar.

Link: https://www.instagram.com/thrive/

The Spirit Daughter

Kişisel gelişim ve özellikle astroloji konularına meraklı olanların çok seveceği bir hesap ile listemize tam gaz devam. Şahsen ben astroloji konusunu hiç anlamıyorum ve merakımda en ufak bir kıpırdanma yok ama gene de bu hesabı takip etmeyi çok seviyorum.

Merkür retrosu mu var, ay hangi burçta vb gibi konularda bilgilenebileceğiniz gibi motive eden, bazen de şok eden (bkz yukarıdaki ekran görüntüsü) sözler, harika illüstrasyonlar, doğal kristaller vb vb var.

link: https://www.instagram.com/spiritdaughter/

Refinery 29

Kendisini “kadınların kendini güvende hissettiği ve güçlerini görüp sahip çıktıkları yer” olarak tanımlayan bir oluşum Refinery 29. Aslında çoook çeşitli ve sayıca fazla yazı ve video içeriklere sahip websiteleri var. Hem yazılarını okumak hem de instagram hesaplarını takip etmek ayrı keyif.

Özellikle eğitim eşitliği, maaş/kazanç eşitliği konularında harika içerikleri var. Kadınlara yönelik bir hesap olsa da erkeklerin de keyifle takip edeceklerine eminim. Bahsi geçen insanları araştırıp ilham almak, kitapları okumak, filmleri listeye almak isteyeceksiniz.

link: https://www.instagram.com/refinery29/

Tiny Buddha Official

Yıllar yıllar önce Siddartha kitabını okuduğumdan beri Buda’nın hayatına ve budizm öğretisine sempati ve merakım oluşmuştu. Her şeyin bir ve tek ve gene her şeyin geçici olduğunu anlatan bu kadim öğretiye dair hesapları takip etmeyi çok seviyorum. Gündelik hayatın koşuşturması ve saçma olayları büyütme durumlarım içinde çok iyi geliyor bana.

Instagram ana sayfasında hayata dair ufak ama ağır hatırlatmaların yazdığı post-it’ler gibi içerikleri var. Bir anda dünyaları değiştirin, dağları devirin demiyor. Adım adım sakin sakin tadını çıkararak ve her şeyin birbiri ile bağlantılı olduğu bilinci ile yaşamayı minnoş minnoş öğütlüyor.

link: https://www.instagram.com/tinybuddhaofficial/

The Female Hustlers

Hesabın adından da anlaşılacağı üzere “dişi” bir hesap olsa da kendi işi, girişimi veya projeleri ile uğraşan kadın – erkek farketmeksizin herkese ilham verecek bir hesap. Pembe veya siyah arka planlara ve girl boss (ay Türkçesi çok fena) görünümlü kadın görselleri üzerine aşırı motive edici ve özgüven aşılayıcı sözler yazıyorlar. İnsanın bir silkinesi, işlerin başına geçesi, hayatına yön veresi, CEO gibi davranası geliyor..

The Female Husterlers hesabında bir iki dakika geçirince arka planda sesler ve müzik duymaya başlıyorsunuz. Beyonce’den Diva çalıyor sanki.. “Na, na, na, diva is a female version of a hustler.Of a hustler.”Of a, of a hustler.. (sesleri gerçekten duymak için tık tık) …Tell me something…Where your boss at? (where your boss at?).. (yükseldim!)

link: https://www.instagram.com/thefemalehustlers/

Hypnosis Symbiosis

Yazıyı yazmaya başladığımda sevdiğim & bana ilham veren hesapların takip ettiği hesaplarda gezinirken keşfettiğim harika bir öneri ile karşınızdayım! Aslında psikoterapist olan Desi’nin kendi ürettiği ve beğenip derlediği içerikler oluşan hesabı.

Bizi burada neler bekler? Bence bu hesabın anahtar kelimesi iyileşme (to heal). Farklı iç organlarla bağlı refleksoloji merkezleri, vücudun kendini ne kadar da harika iyileştirebilen bir canlı organizma olduğu gerçeği, çakralar, bedenin bilgeliği gibi konularda içini açmak isteyen eklesin derim. Henüz sadece 22 bin takipçisi var ama tahminimce çok büyüyecek.

link: https://www.instagram.com/hypnosissymbiosis/

Stacie Swift

Listenin son önerisini (aslında daha önerilerim var ama şimdilik burada sınırlayayım yazı sonsuza uzanmadan) bol bol pembe – mor – mavi renklerini kullanan illustratör Stacey Swift ile yapmak istedim.

Bu el emeği göz nuru çizimlerde ayakları yere basan ve günlük hayattaki ufak güzellikleri ve detayları farketmemizi sağlayacak notlar var. Instagram ana sayfamızda sürekli seyahat eden, tam zamanlı işi olmayan, kredi kartı ekstresiyle asla boğuşmayan aşırı mutlu insanların fotoları arasında gerçek birşeyler okumak iyi gelebilir. 🙂

link: https://www.instagram.com/stacieswift

Şimdi söz sizde.. İlham veren instagram hesapları listemden en çok hangilerini beğendiniz? Hangilerini takibe aldınız? Bizlere ilham vermesi için sizin listenizi de mutlaka yoruma bekliyorum.

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

2 Comments

  1. Ağustos 30, 2019 / 1:21 pm

    Değerli paylaşımınız için teşekkürler.Çok faydalanıyorum yazılarınızdan

  2. Nehir
    Nisan 25, 2021 / 10:47 am

    Özenle seçilmiş harika sayfa önerileri 🌼😌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe