Kişisel Gelişim Kitaplarından Nefret Edenlere Kitap Önerisi : Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Aralık ayında Milano’da gezerken Urban Outfitters’a gitmiştim (benden beklendiği gibi.. koşa koşa gitmiştim…) ve kitap bölümünde adı “The Subtle Art Of Not Giving A F*ck” olan bir kitap acayip ilgimi çekti. Ancak saniyeler sonra Hygge kitabından çok sevdiğim Meik Wiking’in Lykke kitabını gördüm. Euro pahalı, benim de bütçem sınırlıydı. O yüzden oracıkta bir seçim yaptım ve hayatıma devam ettim. Aylar aylar sonra benim “not giving a f*ck” kitabı daha edepli bir şekilde dilimize çevrilmiş ve çok satanlar rafından bana gülümsüyordu. Hemen aldım ve bekletmeden okumaya başladım. Başlığı ile umut veren bu kitap beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Sesli sesli gülüp bol bol altını çizerek okudum. O zaman ayın kitap önerisi olarak sizlerle paylaşmak isterim.

Sarkastik, başta kendisi olmak üzere her şeyle dalga geçen biri Mark Manson. Güneşin altındaki her konu ile alay edebilmesi nedeniyle ilk görüşte sevdim kendisini. Zaten çok satan ve bol övgü olan bu kitabı yazmadan çok okunan bir blogu varmış. Kitap hakkında çok spoiler vermeden özetlersem: Mark bizlere diyor ki: hayatta kendi değerlerini, anlamını tanımla. Ne uğruna rezil olacaksın, acı çekeceksin, sürüneceksin ama savaşacaksın çok iyi bil. Acı çekerek, rezil olarak bata çıka ilerle. Değerlerine uymayan şeyleri de listenden ve kafandan çıkar. Hayat çok kısa ve sonlu. İnsanın kendisi değer vermediği şeylere üzülecek, takacak zamanı yok..

Fikir vermesi için 9 bölümlük kitabın bölüm isimlerinden bazı örnekler paylaşayım:

  • Bölüm 1: Çabalama
  • Bölüm 3: Özel Değilsiniz
  • Bölüm 6: Her Konuda Yanılırsınız
  • Bölüm 9: ….Ve Ölürsünüz

Kitaptan Sevdiğim Alıntılar 

“Daha iyi bir yaşamın anahtarı daha fazlasına sahip olmaya çabalamak değildir; daha aza önem vermektir, gerçekten doğru ve o anda önemli olana aldırmaktır.”

“Yaşamda bir değeri olan her şey ona bağlı negatif bir deneyimin üstesinden gelmekte kazanılır.”

“Istırap yaşamın dokusundaki sökülmez ipliktir.. Onu söküp atmaya çalışırken tüm kumaşı yırtarsınız… Tersine, ıstıraba kafayı takmamayı becerebilirseniz kimse sizi durduramaz.”

“Bazıları için önemsiz ve utanç kaynağı olmadan, bazıları için önemli ve hayatını değiştirecek biri olamazsınız.”

“Hayatınızda hangi ıstırabı istersiniz? Ne için mücadele etmeye hazırsınız?”

“Yaşamınızda önemli ve anlamlı bir şey bulmak, zamanınızı ve enerjinizi kullanmanın en verimli yoludur. Çünkü bu anlamlı şeyi bulamazsanız, anlamsız ve önemsiz şeyleri kafaya takacaksınız.”

“Unutmayın, gerçekten mutlu olan hiçkimse aynanın karşısına dikilip de kendine mutlu olduğunu tekrarlamaz!!”

“Hepimiz, çoğu konuda, epeyce ortalama insanlarız.”

“Bizler hepimiz maymunuz. Tasarımcı işi ayakkabılarımız, ızgaralı fırınlarımız olduğu için kendimizi çok karmaşık yaratıklar sanıyoruz, ama süslü püslü maymunlarız.”

“Alternatifleri reddetmek bizi özgürleştirir. En önemli değerlerimizele, seçtiğimiz ölçülerimizle aynı çizgide birleşmeyeni geri çeviririz; hiç bir derinliği olmayan genişliğin peşinden koşmayı reddederiz.”

“Altın derinlerde gömülüdür. Bir şeye bağlanmamız ve onu kazıyıp çıkarmak için derinlere inmemiz gerekir.”

Kitabı Nereden Bulabiliriz?

Cevabım her zamanki gibi online! İdefix sever için linki için tık tık D&R severler için de linki için tık tık

Bana Biraz Mark Manson’dan Bahset…

F*ck kelimesini diline pelesenk eden Mark’ı çok sevip aylık blog yazılarını okumak isteyenler için link’i nazikçe bırakıyorum: tık tık… Mark kendisini ve yaptığı işi anlatırken şöyle diyor: “Ben bir blogger ve internet girişimcisiyim. Büyük fikirler ve iğrenç olmayan hayat tavsiyeleri üzerine yazıyorum. Bazı insanlar gerizekalı olduğumu düşünüyor. Bazı insanlar hayatlarını kurtardığımı söylüyor. Yazdıklarımı okuyun ve kendiniz karar verin..

Şimdi söz sizde – Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı’nı okur muyuz? İlginizi çekti mi? Sizin bu ay için kitap önerileriniz nelerdir? Mutlaka yorum bırakın, bekliyorum! 🙂 

ps: beni ve aylık kitap önerilerimi takip etmek için instagramım zeyneppcans

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe