Keyifle Takip Edilesi Paris İnstagram Hesapları

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Paris-Wallpaper-11

Geçen hafta Perşembe ve Cuma’yı izin alıp üç yıl sonra ikinci defa Paris’e gitmek için yollara döküldüm. Ancak bu sefer tek amacım “sadece canımın istedikleri” listesi yapıp onu uygulamaktı. Ne Şanzelize Caddesi’ne ayak bastım, ne de Lourve Müzesi önündeki Piramit’e gittim, ne Saray gezdim, ne de başta kendime olmak üzere en ufak bir hediye alışverişi yaptım. Dolu dolu dört günümü doldurmak için en iyilerinden Paris İnstagram Hesapları bulup onları takibe aldım. Burada yereller neler yapardı? Nerelerde yemek yerdi? Akşamları nasıl eğlenirdi? En güzel gün batımları hangi stratejik cafe’den izlenirdi? Ve en önemlisi ben çok neleri severim, nasıl keyif alırım diye düşünerek harika mini bir tatil yaptım ve şarj olarak döndüm.

Paris’te turist gibi değil de yerel gibi (artık olduğu kadar 🙂 kimse 4 günde Parizyen olamaz) takılma çabalarm sonucu en en en iyileri dediğim Paris İnstagram Hesapları listemi oluşturdum. Yakın zamanda gideceklere veya ışık ve aşk şehri Paris’e her daim meraklıların dikkatine sunarım.

Paris Mon Amour

“Paris, aşkım benim!” diye iç sesimle Türkçe’ye çevirdiğim bu hesabın seçtiği fotograflara ve dizilimine bayılıyorum. Aslında çok detaylı ve süper “insider” bilgi vermiyorlar ancak Paris’te olma hissini görselleri ile çok güzel iletiyorlar. Arada #parismonamour hastag’i ile resim koyan takipçilerinden beğendikleri görselleri alıyorlar, arada da kendi fotografçılarının görsellerini kullanıyorlar. Çok stratejik açılardan, harika kameralar ve bazen drone’lar ile çekilmiş bir bütünlük içindeki Paris şehir fotografları için takipte kalın. Ben de kendimce iphone’umla çektiğim resimlerde utamadım tag’ledim kendilerini. 🙂 Benim fotograflarımı paylaşmasalar da beni takibe aldılar aşırı sevindim.

Paris MonAmour Instagram

Paris Je T’aime 

“Paris, seni seviyorum!” anlamına gelen (bir de bu isimde film var çok efsanevi güzeldir) bu hesap aslında Paris Turizm yetikilerince yönetiliyor. Çok da güzel yönetiliyor aslında. Size sadece herkesce bilinen turistik yerleri değil, arka sokakları, eski mahalleleri ve merkezden uzak saklı cennetleri de tanıtıyorlar. Hesaptaki fotografların çok büyük çoğunluğunu kendileri çekiyor, arada çok iyi çekilmiş ve #parisjetaime etiketi ile paylaşılan fotografları da ekliyorlar. Çoğunlukla cafe/restoran gibi mekan önerileri yapmaktan kaçınsalar da arada bir iki güzel pastane, macaron büfesi, midye & şarap önerileri kaçıyor. 🙂

paris jetaime instagram

Paris Cherie 

“Paris, cicim!” olarak iç sesimle dilimize çevirdiğim bu hesap Susan Owens adında Çin asıllı bol ilham verici bir blogger tarafından yönetiliyor. En hip cafeler, en instagramlık bol köpüklü bol art’lı latteler, en leziz macaronları yapan pastaneler, güncel partiler gibi konulardan işin uzmanından güzel fotograflar var. Özellikle estetik bol renkli kapılar, fotojenik kahveler, taze çiçekler gibi instagramın olmazsa olmazlarına bu hesapta bol bol rastlayabilirsiniz.Ayrıca intsgramın bir adım ötesine geçip uzun birşeyler okumak isterseniz bir websitesi (buradan ulaşabilirsiniz)  ve sorularınızı gönderebileceğiniz bir mail adresleri de var.

paris cherie instagram

See My Paris

Günlük hayatlarında farklı işleri olan 4 kadın, 1 erkek arkadaş ortak noktaları olan Paris sevgisi üzerinden bir araya gelip yaklaşık bir yıl önce bu hesabı kurmuşlar. Hesapta bol bol yerlisinden (1 değil 5 kişi hem de!) öneriler, yerellerin yaşadığı mahalle hayatından kareler, çok da turistik olmayan bölgelerden haberler var. Hatta kuruculardan biri politikacı ; arada senato binasının içinden de resimler geliyor. Bu hesabı çok sevmemin nedeni 5 farklı üyesinin de çok farklı zevkleri olması sayesinde çok sesliliği. Bir gün bisiklet sepetindeki güller, ertesi gün Paris’in camilerinin avluları, sonrasında bruch mekanları önerileri bulabilirsiniz. Herşeyden biraz “little little into the middle” Paris felsefesi çok güzel işliyor bence. Bayılarak takip ediyorum. 🙂

see my paris instagram

Paris Tourisme

Şimdi hemen hesabın adını okuyup “ay ne kadar turistiiik” diye burun kıvırmak yok. Zira ben ilkten öyle yaptım ama hesabın profilinde biraz zaman geçirince işler değişti. En baştan belirteyim hesap zaten Paris turizm yetkililerince yönetiliyor. Dolayısıyla tüm fotograflar turistik yerleri kapsıyor ve tanıtıyor. Ancak süper kaliteli makineler ve fotografçıların çektiği, etrafta insan kalabalığı olmadan, bazen de normalde içeri giremeyeceğiniz yerleri güzel güzel paylaşıyorlar. Ben mesela hayatta Versay Sarayı’nı gezmem. Saray gezmek DNA’mda yok içimden gelmez, ama mis gibi çekilmiş fotograflarına bakmayı çok severim. 🙂 Ya da asla Notre Dame Katedralini önünde yüzlerce turist olmadan fotograflamak mümkün değil; ama adamlar yapmış. Paris’i Paris yapan kent simgelerini farklı ve güzel açılardan izlemek ve ilham almak için bire bir.

paris tourisme instagram

Parisian Floors 

Sebastian Erras isimli harika fotograflar çeken gustosu aşırı yüksek bir fotografçı, bu harika Paris instagram hesabını yönetiyor. Kendi websitesinde (buradan ulaşabilirsiniz) iç mekan, seyahat ve doğa ana başlıklı fotografları var. Birazcık fotografa merakınız varsa uzun uzun bakacağınız bir websitesi var, tasarımı da harika. Hem instagramdan hem websitesinden Paris’te türlü değişik yerler (I have this thing with floors çılgınlığı yansımaları) ile stilize ayakkabılarını çok güzel fotografladığı kareler var.

Işık ve aşk şehri Paris’in türlü binaların yerlerini görecek açıdan bakmak ve ufkunuzu ve estetik duygunuzu genişletmek için harika bir hesap. Bu arada erkek ayakabbılarına merakınız varsa da size hitab edecek. 🙂

 

parisian floors instagram

Loves Paris

#loves_paris ve #loves_paris_ hastag’leri ile Paris’in hem bilindik kısımları hem de arka sokaklarından harika kareler paylaşıyor 4 arkadaşın yönettiği bu hesap. Özellikle bol bol yansıma, ışık oyunları ve teraslardan çekilmiş geniş açılı harika fotograflar görmek mümkün. Hatta bazı yansıma resimleri o kadar mükemmel ki içime photoshop kuşkusu düşünüp “acaba mı?” dedirtmiyor değil. Bol bol Parizyen ve iç açan fotograflar görmek için ideal. Ayrıca resimleriniz burada yer alsın istiyorsanız hesabı tag’leyebilir veya loves_paris hastag’lerini kullanabilirsiniz.

loves paris instagram

Paris in Four Months 

Carin Olsson isimli yetenekli fotografçı ve life style blogger’ının yönettiği Paris hesabında her fotograf sanki gökyüzünden melekler inip filtrelemiş gibi ışık saçıyor, yumuşak ve pembe-beyaz tonlarda. Hikayesini “Hayallerimi takip etmek için Paris’e taşındım. O gündür de burdayım” cümlesi ile özetleyen bu yetenekli fotografçının Parizyen dünyasını gözlemlemek gerçekten de çok keyifli. Zaman zaman “ne kadar romantik ve pembe” dedirtse de genel olarak çok keyifli bir hesap. Carin Olsson’un hesabını beğendiyseniz blogunu da (buradan) takibe alabilirsiniz. Hotel Plaza Athenee, Versay Sarayı, bol bol high-fashion markaları lansman toplantıları görecekleriniz arasında.

paris in four months instagram

Pic From Paris

Sebastien isimli yetenekli ve freelance çalışan fotografçı gözünden her biri kartpostal kıvamında harika fotograflar bulabilirsiniz bu hesapta. Fotograflar birazcık üzerlerinde oynanmış olsalar da ben tarzına bayıldım. Bir de itiraf etmem gerek en sevdiğim renk olan mavi bol bol kullanılıyor, bu durumun da etkisi olmuş olabilir. 🙂 Şu sıralar New York’ta olan bu fotografçı arkadaş ülkemizde olsa çoktan milyon takipçiyi bulurdu diye düşünmeden edemiyorum.

picfromparis instagram

Igers Paris 

Paris instagram hesapları demişken instagram’ın resmi Paris topluluğu igers Paris’ten bahsetmeden olmaz. Bu hesap biraz mekan, biraz manzara, biraz life-style her telden çalıyor. Bir de çok fazla sayıda fotografçıdan resim paylaşıp sizi potansiyel takipçisi olabileceklerinizle tanıştırma konusunda çok başarılı. Bu hesabın bir yeni uygulaması da haftanın fotograf konusunu verip beğendikleri paylaşımları referans vererek sayfalarında paylaşmaları. Mesela bu haftanın konusu “yansımalar”mış; benim fotograf işlerinde en beceremediğim konu. 🙂

igers paris instagram

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

2 Comments

 1. Aralık 25, 2016 / 10:24 am

  Dün akşam haziran ayı için paris planı yaptık ? Dolayısıyla aşırı mutluyum ve aynı ilk paragrafını söyledim akşam, zaten bir kere gidip turist gibi gezdik bu sefere daha yerli moda geçmeli. takibe alıyorum hemen bu hesapları ?

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Aralık 25, 2016 / 1:25 pm

   Haziranda Paris superdir ?? simdiden cok guzel gezmeler ?????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe