Çorlulu Ali Paşa Medresesi : Osmanlı Dönemi Cafe Deneyimi

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Harika kahve ve sağlıklı atıştırmalık seçenekleri sunan üçüncü dalga coffee shop’lar hızla açılıyor ve biz hepsine bayılıyoruz. Ama bazen, daha geleneksel takılmak istediğimiz de olmuyor değil. Bol köpüklü bir Türk kahvesi eşliğinde nargile de hiç fena olmaz. Peki, nereye gitsek? Benim yıllar içinde bol bol test edip onayladığım önerim tarihi Eminönü bölgesinde yer alan  Çorlulu Ali Paşa Medresesi .

IMG_0456

Bu geleneksel Türk “kahvehanesi”nin tarihi 1716 yılına kadar gidiyor. Osmanlı döneminde medrese olan harika yapı, günümüzde İstanbul’un en iyi Türk kahvesini, canınız kahve çekmediyse de en iyi ev yapımı başta elma üzere meyve çayı çeşitlerini içebileceğiniz yegane yer.

Osmanlı mimarisinden kalma güzel kemerlerin ve asırlık ağaçların gölgesi altında tavla oynarken arkadaşlarınızla çene çalmak gerçekten çok keyifli. Çıkmadan, biraz eski İstanbul tarzına göz atmak için burada satılan mozaik lamba, yastık, Osmanlı çarıkları gibi turistlerin bayıldığı hediyeliklere göz atabilirsiniz. Birazcık kendi şehrinizde turist gibi takılmak çok iyi gelebilir.

IMG_0405

IMG_0412

IMG_0461

Çorlulu Ali Paşa Medresesi ulaşım & iletişim detayları aşağıdaki gibi.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Web Sitesi – http://www.corlulualipasamedresesi.com/

Addres: Beyazıt Mahallesi, Yeniçeriler Caddesi Bileyciler Sokak. Eminönü/Fatih

Çalışma Saatleri: Haftaiçi: 8:00 ile 2:00 arası

                             Pazar Günü: 10:00 ile 2:00 arası

 

English Version:

Corlulu Ali Pasa Medresesi: Ottoman style café experience

Third wave coffee shops with great coffee and snack selections are opening up rapidly and we love them all. But sometimes, we want to opt for some place more traditional, serving great Turkish coffee and smoking shisha would be kinda nice to. But where to go? Well Corlulu Ali Pasa Medresesi, located in historic district of Eminönü is our recommendation for you.

This traditional Turkish coffee shop (“kahve”) dates back to 1716, and was a school during Ottoman period. Nowadays we get to enjoy one of the greatest Turkish coffee recipes, and homemade apple tea if you don’t feel like drinking coffee.

Under the beautiful arches of Ottoman period and cooling trees you can pass time by playing backgammon and chatting with your friends. And on your way out, to get a glimpse of vintage İstanbul, can check our souvenirs such as mosaic lambs, cushions, Ottoman style shoes which tourist love so much.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Web Page – http://www.corlulualipasamedresesi.com/

Address: Beyazıt Mahallesi, Yeniçeriler Caddesi Bileyciler Sokak. Eminönü/Fatih

Telephone: – (they do not take reservations and do not use telephone for guests) 

Working Hours: Weekdays: 8:00 AM to 2:00 AM

                             Sunday: 10:00 AM to 2:00 AM

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe