İstanbulda Kaçamak: Anadolu Kavağı

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Herşey güzel bir Cumartesi gününde annem ve babam İzmir’den gelmişken güzel, iç açıcı ve sık gitmediğimiz bir yerlere gidelim dememizle başladı. Neredeyse dört yıldır Anadolu Hisarı’nda oturup Anadolu Kavağı’nı görmeyen biri olmaya İstanbulda Kaçamak yaparak bugün son verdim. İyi ki yapmışım!

Anadolu Kavağı’na nasıl gidilir?

i) Toplu Taşıma ile: Eminönü’nden günde 3 defa kalkan vapurlar en temizi.
ii) Araba ile: Üsküdar-Beykoz sahil yolunu sonuna kadar takip edip Orta Çeşme semtine varıp Anadolu Kavağı tablelarını takip ederek.

Anadolu Kavağında Neler Yapalım?

Top 5 Geliyor…

1. Deniz Kenarında Yürüyüş ve İskelede fotoğraf çekme – Hem iskeleden denize bakma ve yeşilimsi mavisine hayran kalmayı şiddetle öneririm, hem de Anadolu Kavağı’na gelmeden yolun solunda balık tutanları göreceğiniz denize sıfır yeşillik alanlarda yürüyüş yapmayı şiddetle öneririm. Hatta güzel havalarda burada uzun uzun oturup kitap okunur çok büyük keyifle.

2. Tezgahlardan Alışveriş – Köy yumurtası, ıhlamur, zeytin, üzüm, değişik otlar, el işleri, mısır ekmekleri, sebzeli mısır ekmekleri, bal, domates, dağ çileği, Karadenizli Barbie’ler… ve daha birçok şey.

3. Yuşa Tepesi’ne Çıkış – Araba ile geldiyseniz tepe çıkmanıza gerek yok, girişte ücretsiz ve kocaman bir açık otopark var. Vapur ile geldiyseniz kendinizi biraz zorlayıp yürümenizi şiddetle öneririm. Burada Yuşa Camisi, Türbesi ve Karadeniz ile Marmara’nın kesişimi olan eşsiz mavi & yeşil’in milyonlarca tonunda bir manzara var. Sanırım dilek de dileniyormuş, ama ben manzara ile büyülendiğim için unuttum bir şeyler dilemeyi.

4. Anadolu Kavağı Sokaklarında Gezinti – Eski ahşap evler, asırlık çınarlar, midye kızartanlar, Beykoz’un meşhur ve güzel köpekleri, kahvehanede oturan amcalar, fotoğraf çeken Japon turistler görebileceklerinizin arasında.

5. Midye ve Kalamar ve Diğer Tüm Deniz Ürünleri – En sevdiğim kısmı sona bıraktım. Buraya kadar gelip midye tava yemeden olmaz! Kalamar ve midye tavanın sosunu ayrı ayrı yapılmasıyla gönlümü kazandılar bile. Midye tava porsiyonu 6-8 TL arası, bence İstanbul’un birçok yerine göre uygun fiyatlı

Özetle Anadolu Kavağı’na mutlaka en azından yarım gün ayırın gidin derim. Bir sonraki hedefim Rumeli Kavağı!

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe