İLHAM VEREN KADINLAR SERİSİ – NAZ YAŞAR İLE TANIŞIN!

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

İlham veren kadınlar serisinin 25. haftasından herkese selamlar & sevgiler. Her hafta bolca ilham veren, farklı hayatlar mümkün dedirten gezgin kadınlar ile röportajlara tam gaz devam. Bu haftaki ilham perimiz Naz Yaşar yani onu sosyal medya dünyasından bildiğimiz adı ile Traveller Naz. Bir yandan üniversite öğrencisi olup bir yandan da sırtçantası ile çok gezen Naz, başta öğrenciler olmak üzere hepimize ilham veriyor. Şimdi hemen Naz’ın peşine takılıp başlıyoruz gezmeye..

S:Öğrenciyken gezme keşfetme merakını kovalaman ha-ri-ka bi’ şey! Seni tanımayanlar için kendini ve gezme/keşfetme tarzından biraz bahsedebilir misin?

C: Merhabalar! =)  Öncelikle röportaj köşenizde bana da yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben Naz sosyal medya adımla TravellerNaz. Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İşletme okuyorum, Ağustos ayında son sınıfı okumak için Amerika’ya gideceğim. Gezme merakım aslında şöyle başladı, fotoğraf çekmeyi acayip seviyorum ve ailemin bütün üyeleri de gezmeyi çok seviyor. Biz ailecek gezdikçe olayımın sadece fotoğraf çekmek olmadığını aslında yeni yerleri fotoğraflamayı ve seyahatlerin de beni çokça motive ettiğini anladım. Lisede projeyle gittiğim İtalya ve İspanya’dan sonra üniversitede aileden bağımsız her sene minimum 1 yurtdışı yapmaya çalıştım ve çokça yurtiçi gezisi yaptım. Her zaman ilk hedefim kendi ülkemdeki 81 ili gezip fotoğraflamak ve oralardan anılar toplamak oldu. Gezme tarzım ise çoğunlukla backpacker modu. Çok sevdiğim bir arkadaşım evlenirsem düğünüme de sırt çantasıyla gideceğimi söylüyor! =)

S:Seyahatlerde (veya sonrasında) ne tür aydınlanmalar yaşadın? Hayata dair neleri “farkettin”?

C:Neredeyse her seyahatimde hayata bakış açım değişti ve vizyonum gelişti diyebilirim. Yani bazen insan bazı olaylara dar pencereden bakabiliyor ama yeni bir yerde yaşadığın tecrübelerle orada tanıdığın yeni insanlarla ‘’ya hayatta bunlar da oluyor’’ düşüncesiyle yeni bir şeyler öğrenmek, bildiğin şeye bilgi katmak, kendini yenilemek ve daha pozitif olmak için seyahatlerim bana hep iyi geldi, hep de böyle devam eder umarım. İstemsiz bazı önyargılarımı aştım diyebilirim. Ve evet iyi yürekli ve güler yüzlü insanlar hala var. İtalya’da yolumuzu kaybettiğimizde navigasyonunu açıp bizimle yürüyen İtalyan amcayı, Berlin’de yalnız seyahat ederken ve tarihi bir yapıyı fotoğraflarken ‘’Keyifli seyahatler’’ diyerek gülümseyen ve uzaklaşan abiyi nasıl unutayım? =)

S:Zamanının ne kadarını seyahate ayırıyorsun? En önemlisi “seyahate çıkma zamanı” hissi ne sıklıkla geliyor?

C:Aslında seyahat zamanımı tamamen okulun akademik takvimine göre ayarlıyorum. Takvime bakıp vize/final dönemi sonrasını öğrenip ona göre hep bilet aldım bu zamana kadar yani bu da genelde aralık ve haziran aylarına denk geliyor. Seyahate çıkma hissim tamamen bu zamanlara senkronize.  Aslında kışın gezmeyi daha çok seviyorum hem daha uyguna geliyor. Uçak bileti, konaklama vs. Çok fazla kalabalık seven biri olmadığım için de Avrupa’yı kışın gezmek bence çok keyifli. Evet çok soğuk oluyor ama gezginlerin her koşula tedbirleri vardır tabii =)

S:Dünyadan ve Türkiye’den “mutlaka gidin” diyeceğin yerler nerelerdir ve neden?

C:Üstüne basa basa söylüyorum Roma’yı gezi listelerinizin en tepesine yazın. Tekrar gezmek için can attığım bir şehir ve her yeri tarih dolu eminim giden herkes bu tarihi dokuyla büyüleniyordur. Metrodan çıktığım an karşıma çıkan Kolezyum’un heybeti hala gözlerimin önünde. Pompi’den tiramisunuzu alıp İspanyol Merdivenlerine oturun ve anın keyfini çıkarın.

Ülkemizde ise Doğu Anadolu bölgesi fotoğraf meraklıları için tam anlamıyla cennet. Mardin’e mutlaka gidin tarihi açıdan harika ama yemek konusunda esnaflar pek güvenli gelmedi dikkat edin hijyen, kalite ve fiyat olarak şaşırtabilir. Çok da şehir seçemiyorum aslında Urfa’ya, Antep’e, Adana’ya gidin hepsi çok lezzetli.. =)

S:Birileri sana sınırsız bütçe ve bir sene verse nerelere gidersin & neler yaparsın? 

C:Her yere gitmek istesem ama hepsine 1 hafta ayırsam bile bütün dünya ülkelerini gezemem. Şöyle yaparım daha önce Avrupa kıtasının dışına çıkmadığım için o kıtayı elerim ya da bir iki çok merak ettiğim ülke bırakırım totalde geriye 135 ülke falan kalır onları da en merak ettiklerim Asya kıtası ve Latin Amerika olarak gün gün bölsem bence harika olur bir de özel jet alırım kendime.. =) Neler yapmak istemem ki; ülkelerin kendine has festivallerine katılmak, en ilginç yemeklerini denemek, en tatlı insanlarını tanımak isterim. Kübalı yerlilerle puro sarmak, Rio festivalinde dans etmek, e o kadar para varken de en pahalı rooftop’larda partilere katılmak isterim =)  Bu liste çok uzar daha..

KISA KISA:

  • en iyi seyahat arkadaşın kimdir: Esin Ablam kendisi kuzenim =)
  • yeni bir ülkeye gidince ilk iş ne yaparsın: Markete giderim. Roma sokaklarında marketten mandalina alıp geziye başlamışlığım var! =)
  • yemeklerini en sevdiğin 3 ülke: Meksika’ya hiç gitmedim ama yemeklerini çok seviyorum, İtalya’da tatlı yemiştim epeyce, Berlin’de de İstanbul’da yemediğim kadar güzel kebaplar yedim valla süperdi.
  • bıkmadan defalarca gidebileceğin 3 ülke: İtalya, İngiltere, İspanya
  • ruh ikizin şehir/ülke:  Burçlara biraz merakım var ve Başak burcuyla Londra’yı eşleştirirler genelde. Londra’ya gittiğimde burası benim şehrim dedim gerçekten de.. Umarım hayatımın bir döneminde orada yaşama fırsatım olur.

BİR TAKIM FAYDALI LİNKLER

Röportajı okurken, aralara serpiştirdiğim linklere dayanamayıp girmeyenler, sabır gösterenler için tüm gerekli linkleri nazikçe aşağıya bırakayım. =)

View this post on Instagram

New York’ta kollarımı açıp poz vermekten kendimi alamıyorum nedenini bilmiyorum😅Bu şehri filmlerden o kadar çok izledim ki geldiğimden beri sanki bir filmin içindeymişim gibi hissediyorum. Dün yağmura rağmen 12-13 km yürüdük ve hala kısmi spontane bir rotayla devam ediyoruz. Yemek konusuna gelirsek de her yerde Chipotle var ispanyolların wrapi tadı ehh pek sevemedim ama Times manzarasına karşı bir hamburgerci bulduk Counter Burger işte orası süperdi. Tek sinir olduğum konu hesaba yansıyan servis ücreti + vergi. Her anı videoya alıyorum burada yazmayı unuttuğum her şeyi youtube’da paylaşıcam döner dönmez☺️ #newyork #usa #igersusa #brooklynbridge #brooklyn #unitedstates #hurricaneflorence

A post shared by Naz Yaşar (@travellernaz) on

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe