Hindistancevizi Suyu ve Faydaları

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Sizlere aşırı çok sevdiğim meyve olan hindistancevizinin suyundan azıcık bahsetmek istedim. Çünkü  doğalını bulursanız hindistancevizi suyu faydaları ile sağlığınıza devasa katkılar sağlıyor. Üstelik süper lezzetli bir içecek.

hindistancevizi suyu yakın çekim

Hindistancevizi  Suyu Nedir? Neler içerir?

%100 doğal hindistancevizi suyu hafiften tatlı ve tropik tada sahiptir. Çoğunlukla genç (yeşil) hindistancevizi meyvelerinden toplanır. Ancak olgun (kahverengi ve daha yuvarlak) hindistancevizi meyvelerinden toplanan da aynı faydaları içerir. Bu harika sıvı tamamen yağsız ve kolesterolsüzdür. Doğal olarak içimi kolay ve ferahlatıcıdır. İçinde mineraller, vitaminler ve doğal meyve şekeri bulunur. İçinde bulunan 5 temel mineral: potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfordur. Ayrıca içinde 4 adet muzun içerdiğinden fazla potasyum bulunur! Ancak hindistancevizi suyundan bahsediyorum. Hindistancevizi sütü veya yağı bol miktarda yağ içerir,aman karışıklık olmasın. 🙂

Doğal Hindistancevizi  Suyu Nerelerden Bulabiliriz?

En güzeli yerinde içmek tabii 🙂 Yani hindistancevizi suyunu direkt meyvesinden içtiğimiz tropik ülkelerdeki tatillerimizde içmek en güzeli. Tabi hayaller ile gerçek hayatlar hep paralel değil. Peki biz ülkemizden nerelerden buluruz derseniz. Ülkemizde “Foco” marka 100% doğal hindistancevizi var; Migros (3M üstü)  Macrocenter’larda ve aradolu.com’dan (direkt link) satın alabilirsiniz. Sadece hindistancevizi veya nar+hindistancevizi ve mango+hindistancevizi seçenekleri var.

Doğal Hindistancevizi  Suyu Faydaları Nelerdir?

Faydaları sıralamadan önce günde 1 bardaktan (300 ml civarı) fazla önerilmediği belirtmekte fayda var. Zira fazlası vücutta potasyum birikimine ve zarara yol açabilir. Tıpkı budist felsefesi gibi “ölçülü şekilde” içmekte fayda var. 🙂

1)Alkali Dengeye Yardımcı 

Birincisi alkali dengeye yardımcı; dehidre olmayı önleyip hidre olmamızı sağlıyor. ?Özellikle tropik mevsimlerde terlemeden ve güneşten dolayı dehidre olmak çok kolay, alkali kalmak çok zor. Sağlıkla ilgili tüm sorunlara baktığımızda temelinde hep alkali dengenin bozulması ortaya çıkıyor. Hem bol sıvı içermesi hem de içindeki elektrolitler (potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor) sayesinde özellikle çok terleyip sıvı kaybettiğimiz yaz günlerinde alkali dengeyi korumak için birebir.

2)Tansiyonu Dengelemeye Yardımcı

İkincisi, içindeki elektrolitler sayesinde vücutta aşırı biriken diğer elektrolitleri dengeleyip kan basıncını yani tansiyonu dengeliyor. Hatta bazen tansiyon hastalarına her gün, güne başlarken bir adet içeceksin diye reçete ediliyormuş.??

3)Kolesterolü ve Trigliseritleri Düşürmeye Yardımcı

Üçüncü olarak; fareler üzerinde yapılan bazı deneylere göre hindistancevizi suyunun toplam kolesterolü (başlıca “kötü huylu” olarak bilinen LDL’yi) ve trigliseritleri düşürdüğü saptanmış. Daha da önemlisi kanda serbest gezinen kolesterolü düşürdüğü gibi kalpte bulunan miktarları da düşürmüş!

Bu çalışmayı merak edenler, detaylıca şuradan okuyabilirler.

4)Sindirim Sorunlarına ve Sindirimi Düzenlemeye Yardımcı 

Hindistancevizi suyu içindeki elektrolitler sayesinde sindirime ve sindirim enzimlerine yardımcı. ??  Ek olarak asit reflüsü yaşayanların semptomlarını da azalttığı görülmüş. Sindirim ve reflüye iyi gelme nedenleri içeriğindeki lifler.

5)Kalori Hesabı ve Kilo Vermeye Yardımcı  

Kalori hesabı yapanlar, kilo vermek veyakilo korumak isteyenlere beslenme uzmanları bol bol hindistancevizi suyu öneriyor. Neden mi? Çünkü içindeki yağ, şeker ve kalori çok düşük ve hafif tatlımsı tadı ile insanı tatlı yemişcesine mutlu edebiliyor. 🙂

6)Cildi Güzelleştirir 

Görüşüne dikkat edenler için en iyi özelliği cildi ışıl ışıl yapıyor. ✨ Hindistancevizi suyunu hem içebilir hem de bir pamuk yardımıyla cildinize dışarıdan uygulayabilirsiniz. Özellikle kızarıklık ve aknelerde çok etkili olduğu ve cildi yatıştırdığı söyleniyor. Ayrıca mis gibi kokacaksınız 🙂

7)Akşamdan Kalma Sendromuna Birebir

Benim kişisel favori özelliklerimden biri çok içip partilediğinizde akşamdan kalma sendromunu çözmeye bire bir olması. ?? Midenizi yatıştırıyor, sizi alkali hale getiriyor. 

8)İnanılmaz Ama Gerçek! 

Sonuncu madde en bombasi ? Hazır mısınız?
İnsan kan plazmasına benzer beyaz yapısı ve dokusu nedeniyle acil tıbbi durumlarda kan plazması yerine kullanılmış ?? Üçüncü dünya ülkesi sayılan pek çok tropik ülkede plazma yerine kullanılarak hayat kurtaran (hem de sık sık) mucizevi bir sıvı! ??

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

4 Comments

 1. çağrı
  Haziran 17, 2016 / 9:04 am

  Ben de alkali beslenmeyle baya ilgiliyim. Bunu duyan bir arkadaşım pro balance diye bir üründen bahsetti. Çok iyi olduğunu mutlaka kullanmam gerektiğini söyledi. Senin bir fikrin var mı? Bu tarz takviyelerle ilgili ne düşünüyorsun?

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Haziran 17, 2016 / 9:32 am

   Selamlar,

   ben bir dönem alkali beslenme ve paleo beslenme kombinasyonu ile baya kilo verdim ancak asla “supplement” (takviye) vb almadım. eminim doğaldır, bitkiseldir ama ben çok ilaç karşıtı bir insanım 🙂
   illa alkali kalmak için destek ürünler nelerdir derseniz önerilerim şöyle
   1)ingiliz karbonatı (normal suya katılıp içiliyor ph’ı aşırı yükseltiyor)
   2)alkali damlaları (çay, kahve, suya eklenebilir)
   4)yeşil soğuk sıkım sebze suları (sebze kritik. içinde meyve olmayacak) juico’nun yemyeşili ve jüs’ün the standard’ı çok güzel.

   özellikle büyük bir sıkıntı, sağlık sorunu yoksa asit-baz dengesinde ilaçvari şeyler kullanmaya hiç gerek yok derim. 🙂

 2. Damien
  Aralık 14, 2016 / 8:30 pm

  Bir de cocopro’yu deneyin derim 🙂

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Aralık 14, 2016 / 8:34 pm

   nerelerde satılır? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe