Halil Usta Lahmacun Kadıköy Çarşı

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Yakın zamanda azılı “un” düşmanlarından Canan Karatay İdilgil hoca lahmacun yerken yakalandı, hepiniz duymuşsunuz. Sonra da açıklama yaptı ” Un miktarı o kadar az ki; kıyma ve soğan için yenebilir. Sakınca yoktur” dedi. Ben de hemen soluğu (bir Kadıköy sever olarak çok geç keşfettiğim) Halil Usta Lahmacun Kadıköy Çarşı’daki yerinde aldım. Aslında itiraf etmem gerekirse üniversitede öğrencilik yıllarımda lahmacun en sevdiğim yemekti. Her gün yemek isterdim de arkadaşlarım isyan ederdi. Nedendir bilmiyorum, belki ince ve çıtır olması. 🙂 Mesela pideyi asla lahmacun kadar sevemedim. Kadıköy Çarşı’da Çiya’nın solunda az ileride yer alıyor Halil Usta Lahmacun. Ben hep Çiya’da odaklanıp gitmekten bunca yıl kaçırmışım burayı.

IMG_6026

Kalabalık durumuna göre giriş kat veya üst katta oturuyorsunuz. Öyle “menü” gelmesi gibi beklentilere girmeyin. Usta size olasılıkları sıralıyor; lahmacun & pide çeşitlerini siz de siparişinizi veriyorsunuz. Bu arada et yemiyorsanız da türlü türlü sebzeli çeşit var içiniz rahat olsun. Ama unu et yerine sebze ile pişirdiklerinde glisemik indeksi fırlar; kan şekeriniz artar hoop gene acıkırsınız. (açtım gene şom ağzımı. ama öyle!) 🙂 Ben hiç düşünmeden tüm zamanların favorisi olan acılı 2 adet lahmacunumu söyledim.

Gerçekten o kadar ince ve çıtırdı ki bayıldım resmen. Derken masamızın dibindeki basında yer aldıkları haberlerden yaptıkları kolajları gördüm. Evet, her harika mekan gibi başka şubeleri yoktu. 🙂 Bundan tam 36 yıl önce 1980 yılında ilk defa açılmışlardı. Başta Vedat Milor olmak üzere herkeslerden bol bol övgü toplamışlardı. İnternetten yaptığım ufak çaplı araştırmama göre herkes lahmacun konusunda “en iyi 3” içerisinde görüyoruz diyorlar. Sizler de yakın bir zaman yolunuzu Halil Usta Lahmacun Kadıköy Çarşı’ya mutlaka düşürün dostlar.
IMG_6014

 

IMG_6016 IMG_6019

Adres: Kadıköy Caferağa Mahallesi, Güneşlibahçe Sokak, No 26, Kadıköy, İstanbul (Kadıköy Balık Pazarı tam ortası 🙂  )

Telefon: 0535 832 21 21

 Çalışma Saatleri: haftanın her günü 11:30 – 21:00
Bilmem söylememe gerek var mı ama alkol yok. Ayran it is. Şalgam it is 🙂
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe