Hafta Sonu Eve Kapanma Nedeni: İtalya’da Geçen Film Önerileri

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

İtalya. Yaz kış iç ısıtan turuncu ışığın, harika şarap ve yemeklerin, makarnanın, pizzanın, neşeli ve keyfine düşkün İtalyanların, yeşilin, mavinin, tarih kadar eski binaların, sanatın, müziğin, Rönesansın ve say say bitmez pek çok harika şeyin merkezi. İtalya’ya gitmiş, sokaklarında gezmiş kadar olmak isteyenlere özel bir film maratonu listesi ile karşınızdayım. Konumuz: İtalya’da Geçen Film Önerileri. Bol buzlu aperolleri, bol köpüklü cappuccino’ları hazırlayın başlıyoruz!

ps: filmlerin tadını kaçırmamak ve spoiler vermemek için kısa kısa anlatıp İtalya’nın hangi şehirleri, bölgelerini görürsünüz konularından bahsedicem sadece.

1.Yetenekli Bay Ripley / Talented Mr Ripley (1999)

Arka planda Amalfi kıyısı, Napoli, Palermo, Roma ve Venedik’i içeren heyecanı hiç düşmeyen ve all-star oyunculardan oluşan harika bir film. Kendinizi olayların akışına mı, İtalya’nın güzelliğine mi yoksa Matt Damon, Jude Law ve Gwyneth Paltrow’un gençlik ve güzelliklerine mi vereceksiniz insan şaşırıyor. Bu tüm listeden tek bir film seç derseniz Mr Ripley ile Call Me By Your Name arasında kalırım ve tek yerine iki seçerim. 😀

2.Roma’ya Sevgilerle / To Rome With Love (2012)

kinopoisk.ru

Woody Allen’ın film içinde farklı farklı öyküler olarak çektiği Roma sokaklarında farklı karakterler ve hayatlar peşine bizleri saldığı filmi. İlk defa 2012 senesinde Roma’ya gitmiştim ve bu film de 2012’de çıkınca hemen ilk iş izlemiştim. Gerçek, romantik, komik ve yer yer hayal kırıklıkları içeren bir film. Alec Baldwin, Penelope Cruz vb all-star oyunculardan oluşuyor. Woody Allen filmleri sevenleri mutlu etmesi garanti.

3.Kızgın Güneş / Under The Tuscan Sun (2003)

Önce bir itiraf: ben bu filmi izlemedim ama kitabını okudum. Ki bana sorarsanız hayal gücünü tetikleme anlamında kitaplar > filmler. Neyse konumuza dönüyorum. Ana kahramanımız yeni boşanmış ve son derece spontane bir kararla Toskana’dan villa almış bir kadın. Aldığı evi ve araziyi yaşanır hale getirmeye, yeniden eski görkemine kavuşturma çabasına girer. Sonra olaylar gelişir…

4.Beni Adınla Çağır / Call Me By Your Name (2017)

Listemizdeki en etkileyici en film bitince mavi ekran verilen film önerisi ile karşınızdayım. 1983 yılında Kuzey İtalya’nın sakin bir kasabasında geçen film, oyunculuk, akışlar, görsellik, senaryo vb vb akla hayale gelebilecek her anlamda mükemmel. Aşkın sınırsızlığı ve her şeyi aşan gücünü iliklerinize kadar hissettiriyor. Çok etkilenmek ve aşk denen duyguya bir daha aşık olmak garanti.

5.Nine (2009)

Bu film esasen yıldızlar geçidi tadında bir müzikal. Tek başına izleyebileceğiniz gibi film maratonunuza müzikal bir ara olarak da izlenebilir. Filmin konusu Guido Contini isimli İtalyan film yönetmeni ve onun iş ve kişisel hayatı. Müzikler, kareografi, kostümler, oyuncular (Fergie, Kate Hudson, Penelope Cruz, Nicole Kidman, Marion Cotillard vb vb) her şey gerçek üstü iyi. Filmi izlemem üzerinden yıllar geçti ancak “Contini’s cinema İtaliano” şarkısını eksiksiz seslendirip dans edebilirim. Sizler ister misiniz bunu yapmamı bilemedim. 😀

6.Roma Tatili / Roman Holiday (1950)

Roma’ya “Eternal city” (ebedi şehir) denmesinin ne kadar da haklı olduğunu gösteren bir film! 1950’lerde çekilmesine karşın hala filmin sahnelerinin izlerinden gezmek ve her şeyi yerli yerinde bulmak mümkün. Roma harika, Audrey Hepburn daha harika. Filmin konusu -bence- biraz fantastik. Ama özellikle yataktan çıkmak istemediğiniz kış günlerinde bünyeye çok iyi geleceği kesin. O zaman haydi izlemeye!

7.Sadece Sen / Only You (1994)

94 yapımı bu romantik komediyi izlemek için nedenler çok: Roma, Venedik, Toskana ve Amalfi kıyıları ile İtalya turu. Harika Positano manzaraları , romantik bir hikaye ver her şeyden önemlisi: canımız Iron Man’imiz Robert Downey Jr’un genç ve cillopluk dönemleri!

8.Tatlı Hayat / La Dolce Vita (1960)

Filmlerini izlememiş olsanız bile yönetmen Federico Fellini’nin adını duymuşsunuzdur. Bu yönetmenin en ikonik filmi La Dolce Vita. Çapkın bir gazetecinin peşinden farklı karakterler ve hayatların peşine düşeceğimiz bir film. Akıllarda ironik Trevi Çeşmesi sahnesi ile yer ediyor. Konu İtalya olunca, izlemeden olmaz.

9.Mussolini ile Çay / Tea With Mussolini (1999)

İkinci Dünya Savaşı sırasında 1930-40’ların İtalya’sında geçen filmin yönetmenin kendi hayatından esinlendiği rivayet ediliyor. Aşırı çarpıcı bir başlığı olan filmin konusu İngiliz sanat sever aristokrat bir aile tarafından yetiştirilmek üzere gönderilen genç bir çocuğun maceraları ve arka planda savaş ve gelişen olaylar. İçinde Cher’in de olduğu ilginç bir oyuncu grubu var. Spoiler vermemeye özen göstererek sonraki filmimize ilerliyorum.

10.Baba / The Godfather Serisi Maratonu (1972)

Efasanevi Godfather serisini bilmeyen yoktur (umarım :D). Üç filmlik bu seriyi ilk filmden başlayıp hafta sonu maratonuna çevirmek bana çok parlak bir fikir gibi geliyor. Çizme şeklindeki İtalya haritasının en ucunda, çizmenin sanki tekme attığı bir taş gibi duran Sicilya’da geçen bu ikonik film ile o zamana, kültüre ve Sicilya’ya ışınlanmak garanti. Bu arada sadece Sicilya’nın en fotojenik yerlerini göstermeyip iyi-kötü-çirkin tüm yüzünü gösterdiği için de ayrı bir kalp.

Şimdi söz sizde – Önerdiğim filmler hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangilerini listeye aldınız? Sizin ek İtalya’da geçen film önerileriniz nelerdir? Mutlaka yoruma bekliyorum.

ps: beni ve aylık kitap/film önerilerimi instagramdan takip etmek için – zeyneppcans

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe