Geleneksel İngiliz Yemekleri Şampiyonu Pay

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

biftek-ve-kemik-pay

Tam Türkçe çevirisi “turta” veya “pay” olan ve akla hep tatlısı (elmalısı mesela) gelen; ancak tuzlu çeşitleri çok ama çok lezzetli bir yemekten bahsetmek istiyorum. Nedense “İngiliz yemekleri” dendiğinde aklımıza ilk balık & cips gelir ve devamında çok da iyi bir mutfakları olduğunu düşünmeyiz. Aslında bu durum bence biraz haksızlık çünkü çok güzel yemekleri ve tatlıları var. Geleneksel İngiliz yemekleri şampiyonu bana soracak olursanız ana yemek olarak yenen tuzlu, sıcak paylardır. Belirtmeden geçemeyeceğim İskoçlar da harika paylar yapar, hatta İngilizlerden birazcık daha iyi yapıyorlar sanki. 🙂

Payın tarihi üzerine kısa bir google araştırması yapınca şunları öğreniyorum;

  • Eski Mısır’da gemilerle sefere giderken ahçı ve malzeme götürmenin zorluğu karşısında yemekleri hamurdan alt ve üst kapak içine hapsedip uzun süre yenebilir tutma ihtiyacı başlamış. (bir nevi ilk sandviç)
  • Romalılar 1. yüzyılda şimdiki cheesecake’e benzer ilk tatlı payı yapıp tarif kitabını yazmışlar. Bu tatlı pay ve tarifi Avrupa sınırları içerisinde gezmeye başlamış.
  • Ortaçağa geldiğimizde tatlı ve tuzlu paylar sık sık fırınlar ve açık ateşlerde pişirilir hale gelmiş. Ortaçağ’da paylara “kutu” (box) veya “sepet” (basket) denirmiş.
  • İngiltere tarihinde, yemek çeşiti olarak pay ve yazılı tarifine ilk defa 12. yüzyılda rastlanıyor. Kelime olarak “pyes” diye geçiyor.
  • Günümüzde en otantik paylar mahalle pub’larında yenir, benden belirtmesi. 🙂

PAYLAR VE TÜRLERİ

İki hafta boyunca İngiltere ve İskoçya’da denediğim birbirinden harika payları anlatmaya başlamadan önce kısaca pay türlerini özet geçeyim hemen. Gastronomide paylar “kabuk / kat” (crust) türlerine göre sınıflandırılıyor.

  • Tek katlı pay – alt kısmı undan tabak gibi olup, üst kısmı açık bırakılan pay türü. Genelde tatlılarda tercih ediliyor.
  • Çift katlı pay – altı ve üstü kapalı olan pay türü; genelde iç malzemesi sıcak tüketilen etli ve tuzlu paylarda tercih ediliyor.
  • Patatesli pay – un ile katman yapmak yerine ezilmiş patates ile alt ve üst katman yapılan pay türleri.
  • Kırıntılı pay – bisküvi, galeta vb kırıntıları ile katman yapılan pay türleri.

Sheperd’s pay
sheappars-pie-yakindan

Türkçe’de birebir karşılığı “çoban payı” olan bu leziz payın içinde kuşbaşı dana eti, havuç ve bezelye var. Üstü de hamur gibi dursa da aslında patates ve azıcık çedar peyniri. Hem adında “çoban” kelimesi geçmesi, hem de içindeki dana etinin lif lif dağılana kadar pişmesi nedeniyle Türk damak tadına fazlasıyla uygun. Tek eksiği yanında bir kase yoğurt. 🙂

shepparts-pay

Dana Etli & Mantarlı Pay

biftek-ve-kemik-pay

Altında katman olmayan direkt kaynar derecede kuşbaşı dana eti, mantar olan dana etli payın üstünde milföyümsü bir kat var. Çatalınızı daldırdığınız gibi bu katman çıtır çıtır dağılıyor ve kendinizi sıcacık bir et yemeği içinde buluyorsunuz. İngilizler bu payı börek gibi kapalı yapıyor. İskoç dostlarımız ise yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi ortasına kocaman bir dana kemiği yerleştirmeyi uygun görüyorlar. 🙂

Tavuk Etli & Chorizolu Pay

tavuk-ve-chorizo-pay

Börek gibi tamamen kapalı bir pay ile karşı karşıyayız. Peki içinde bizi hangi lezzetler bekliyor? Küp kesilmiş tavuk göğsü etleri, domuzdan yapılan bol baharatlı ve acılı bir sucuk olan chorizo ve bol bol çedar peyniri. Tavuk eti, bol baharatlı sucukla bir uymuş ki sormayın.. bir de bol çedar peyniri eriyince.. anlayamazsınız. Son not olarak bu payın undan olan dış kabuğu İzmir tuzlusu boyoza fena halde benzeyerek kalbimi kazanıyor. 🙂

Dana Etli & Ale Biralı Pay

biftek-ve-ale-bira-payi

Az evvel bahsettiğim dana etli ve mantarlı payı aynen düşünün ancak içine bol bol ale (bir tür bira) ekleyin.. o kadar bira ekleyin ki pay pişine kabına sığmayıp taşsın. Ale en sevdiğim bira türü olduğu için ben bu paya ayrıca bayıldım. Bira çok güzel bir tad vermiş ancak etin ve hamurun tadını boğmamayı başarmış. Yanında da ale içerek “inception” yapabilirsiniz. 🙂 Kim tutabilir sizi?

Deniz Ürünlü Pay (Balıklı Pay)

img_9925

Tam teşekküllü bir deniz ürünleri aşığı olarak bu pay benim açık ara kişisel favorim oldu. İçerisinde somon balığı, mezgit, karides, yengeç, bol bol çedar peyniri ve (şahsen birazcık olmasa da olurdu dediğim) haşlanmış yumurta var. Üzeri ise tamamen peynirli patates kaplı. Deniz ürünlerini, peyniri ve patatesi aşırı seven biri olarak Birleşik Krallık sınırlarındaki favori yemeğim bu paydır diyebilirim.

deniz-urunlu-pay

Vejeteryanlar için Ispanaklı & Peynirli Pay

ispanak-ve-peynirli-pay

Hep dana eti, tavuk, balık dedik.. vejeteryanler aç mı kalsın yani? Tabi ki de hayır! Devasa bir kiş görünümlü börek gibi ıspanaklı ve peynirli pay ve yanında (dilerseniz) viski sosu da süper bir etsiz alternatif. Özellikle ıspanak ve mozarella türü peynir o kadar harika yakışıyor ki!

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe