Ebook Önerileri : Seyahat & İlham

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Bir süredir sahip olduğum eşyaları yarıdan aza indirip çok daha sade ve hafif yaşama kampına girdim gönüllü olarak. Kasım ayında başladığım konmari metodu ile sadeleşme maceram tam gaz devam ediyor. Daha aza sahip olarak, daha az tüketerek, daha fazla deneyim (deneyimden anladığım seyahat 🙂 ) ve ilham (ilhamdan anladığım ise harika kitaplar okumak 🙂 )biriktirmek hedefim. Seyahat kısmını günden güne bilet kovalayarak, izin ayarlayarak, program yaparak büyük bir motivasyon ile götürüyorum.

İlham kısmında bu yıl hayatımda bir yenilik yapıp okuyacağım kitapların çoğunu ebook olarak dijital almaya karar verdim. Ana gerekçem fiziksel yer kaplamayan bir kütüphaneye sahip olmak. İkincil gerekçem ise tamamen duygusal; ebooklar gerçek kitaplardan daha ucuz! Biliyorum hiç birşey gerçek kitabı elimize alıp hissetmenin, kokusunu içine çekmenin yerini tutmaz. Ancak fiziksel ve ekonomik olarak daha az yer kaplama hedefim doğrultusunda ebook işine bir şans vermek istiyorum. 2017 yılında seyahat ve farklı kültürler üzerine okumak için sabırsızlandığım bir Ebook Önerileri Listesi hazırladım. Belki içlerinden sizin de ilginizi çekecek birşeyler olur? 😉

Listeye başlamadan ufak bir not 1)Ben ebook’ları amazondan alıyorum – “kindle ebook” diye geçiyorlar. Ancak kindle cihasınız yoksa bile ücretsiz aplikasyon indirip okuyabiliyorsunuz. Benim cihazım yok; macbook’uma ve iphone’uma ücretsiz kindle app indirdim, böyle okuyorum. 2) Önereceğim kitaplar İngilizce – henüz Türkçe ebook dünyalarına açılmadım. Bir sonraki yazıda da Türkçe ebook listesi ile karşınızdayım. 🙂 3)Kitapların açıklamalarına güncel fiyatlarını yazdım ancak gün aşırı, hisse senedi gibi oynuyor fiyatlar. 🙂

1)How to Travel the World on $50 a Day: Revısed: Travel Cheaper, Longer, Smarter

Matt Kepnes, yani onu blog dünyasında bildiğimiz adı ile Nomadic Matt – az bütçe ile uzun süreler gezme konusund uzman. 2005 yılında kübiğini terkettiğinden beri geziyor. İlk başladığı dönemde internette fazla kaynak olmadığı için sitesini açmış; artık ayda 1 milyon ziyaratçi alıyor. BBC, National Geographic ve New York Times gibi sayısız yere röportaj verdi. Zira 11 yıldır durmadan geziyor. 🙂

Özellikle gittiği rotalar, harcamaları, seyahat planlama, ekipman vb konularda aşırı harika bilgiler içeren yazıları var. Sınırlı bütçe ile seyahat etme işinin kara kuşak ustası bu adam “Günde 50 dolardan az harcayarak seyahat etme” rehberi yazınca benim almam kaçınılmaz oldu. Matt’ten öğrenecek çok şey var. Kitabın linki için tık tık. Ebook fiyatı 10.27 dolar.

2)The Year of Lıvıng Danıshly: Uncoverıng the Secrets of the World’s Happıest Country

Londralı gazeteci Hellen Russel’ın elinde Daminarka kırsalında bir yıl yaşama şansı geçer. Danimarka’yı araştırır ve sürekli karanlık gökyüzü, her öğün balık yemek gibi klişe beklentilerinin aksine; Danimarkalıların dünya üzerinde en mutlu insanlar olduğunu öğrenir. Böylece kahramanımız bir yıl geçirmek ve Danimarkalıların mutluluk sırlarını çözmek üzere Juthland’a gider.

Eğitim, çocuk yetiştirme, yemek, iç mimarı, vergiler, cinsiyet ayrımcılığı vb gibi her türlü konuda Danimarkalıları gözlemler. Bir yıllık macerasına bizi de ortak eder. Sonunda neleri çok iyi yaptıklarını ve neleri örnek almamız gerektiğini çıkarır. Benim için tam bir her akşam “yatmadan önce en az 10 sayfa dozunda” okuma kitabı. Kitabın linki için tık tık. Ebook fiyatı 6.79 dolar.

3)The Watermelon Kıng

Bu kitap ilginç başlığı ve pespembe karpuz görseli ile ilgimi çekti. Sonrasında açıklamasında “gerçek olaylardan esinlenerek yazıldı” ibaresini görünce okumam gerektiğine emin oldum. Havalı danışmanlık firmasındaki işinden çıkarılan Dan, yanına kardeşini alarak Afrika kıtasının doğu kısmını gezmeye karar verir. Dın dın dın dın dın!! Zorunda olmayan kimselerin gitmediği kısmı yani.

Kitapta detayları ile bu zorlu seyahat anlatılıyor. Yol boyunca iki kardeş Afrika’nın güzelliği ve derin sorunlarını yakından görüyor. Maceracı ruhlarını babalarından aldıklarının farkına varıyorlar. Bize de köşemizden Afrika’daki maceralarına ortak olmak kalıyor. Kitabın linki için tık tık. Ebook fiyatı 7.72  dolar.

4)Travels of Marco Polo

Marco Polo hakkında tek bildiğim gezgin ve İtalyan olması. Bir de kalabalık & karışık bir yerde birini bulmak istediğimizde “Marcoo!” diye bağırıyoruz o da “Polooo!” diye cevap veriyor. Sesin geldiği yere yönelip, o kişi bulana kadar karşılıklı Marco Polo’laşıyoruz. 🙂 (olgunluk yaşım 5 , evet 🙂 )

Venedik doğumlu, gezgin ve tüccar hakkında daha fazla şey öğrenmek için; anı kitabını okuma listeme aldım. Şimdiden özetten şunları öğrendim; daha çocukken babası ve amcası ile Akdeniz ve Karadeniz’e gidermiş. Mesleği tüccarlıktan %25 komisyon alırmış. Moğol imparatoru Kubilay Han ile tanışmış. Asya kıtsında Tibet ve Burma’ya kadar gitmiş. Gemisi ile kendisini Venedik – Ceneviz savaşının ortasında bulmuş ve hapse tıkılmış. Bugün okuma şansı bulduğumuz kitabını hücre arkadaşına anlatmış, arkadaşı yazıya dökmüş. Peki, hapisten çıktı mı? Devamı.. kitapta. 🙂 Kitabın linki için tık tık. Ebook fiyatı 5.81  dolar.

5) Where’s Me Plaıd?: A Scottısh Roots Odyssey

İtiraf edeyim İskoçya sevgim nedeniyle bu başlığı görünce zaten kitabı okumak istediğime emindim. Amerika Ohio’da yaşayan kahramanımız, aile ağacına merak salar. Sora sora köklerinin İskoçya’ya dayandığını bulur. Hem de şatoları ve Vikinklerle yaptıkları savaşları ile meşhur kuzey bölgesine.

Böylece eşini de alıp bir araba kiralayarak İskoçya kırsalını gezemeye ve kendi köklerini aramaya başlar. Ancak bu yolculuğu hayallerinde ne kadar romantize ettiyse.. İskoçya, 180 derece tersi anti-romantik bir macera olacaktır. Bitmek bilmeyen sağanaklar, gri tonlarındaki hava, ufacık arabalarında sıkışmaları.. derken iş komediye döner. 🙂 Kitabın linki için tık tık. Ebook fiyatı 8.66  dolar.

Şimdi söz sizde.. Bu aralar neleri okuyorsunuz? Veya okunacaklar listenize aldınız? Hafiften seyahatli var mı önerileriniz? 

Bir de severek ebook okuyanlar kimler? Ben özellikle bilgisayarı kucağıma alıp okumaya acayip sardım! 

Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

2 Comments

 1. Ali Nail Uyumaz
  Aralık 27, 2016 / 8:15 am

  Kesinlikle cok guzel bi is yapiyorsunuz.. Tebrikler:)
  Less is more

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Aralık 27, 2016 / 9:06 am

   Teşekkürler ??✨

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe