Dünya Turu Yapmak İnsana Neler Öğretir? Tomislav Perko’nun Hikayesi

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Seyahat etmeyi az çok seven herkesin hayatının bir döneminden aklından dünya turu yapmak veya çok sevdiği bir kıtayı gezmek geçmiştir. Yolda olmak, bir yere varma telaşı olmadan; hedefler olmadan uzunca süre sadece gezmek için gezmek, yeni yerler ve insanlar tanımak.. Sonunda hayal edemeyeceğimiz kadar harika anılar ve hayat dersleri biriktirip başladığımızdan çok uzak ama kendimize çok yakın bir noktaya varmak. Zaten bu “yolda olma” durumu edebiyat, sinema ve hatta sosyal medya aracılığı ile bol bol romantize ediliyor. Peki, bir insan sadece doğa harikaları, tarihi yerler, farklı kültürler ve değişik yemekler sayesinde sürekli yeni ve farklı olanı kovalamak için mi seyahat eder? Hangi noktada alıştığı ve bildiği hayatı bırakıp yollara düşer? Bence en önemli soru Dünya Turu Yapmak İnsana Neler Öğretir?

Tomislav Perko ile Tanışın…!

tomislavperko

Dünya turu yapmak ve yolda olmakta ilgili tüm bu soruları kafamda evire çevire kendime sorduğum ve biraz da neşesiz olduğum bir gün, youtube sayesinde tanıştım kendisiyle. Ted X konferanslarında “hemen hemen sıfıra yakın bütçe ile dünyayı nasıl gezeriz” konulu bir konuşması vardı. Genelde bu tarz yazı ve videolara gözlerimi devirerek ve üstten bakarak yaklaşırım. Gene de merak edip tıkladım, konuşmayı çok severek dinledim. Özellikle “dünyayı gezerken neler öğrendim” kısmında söylediği maddeleri kısaca yazıp, yazılan kağıdı lamine kaplatmak istedim.

Tomislav Perko kimdir? Hikayesi nedir?

Kendisi Hırvatistan’da yaşayan, broker olarak çalışan havalı ve iyi para kazanan ve takım elbise & kravat takılan biriymiş. Derken 2008 yılı mali krizi nedeniyle işini kaybediyor ve finansal durumu baya kötüleşiyor. İşte tam da bu dönemde hayatında bir anlam arayışına giriyor. Kendisini yaşadığı yere çok bağlayan birşey olmadığını farkedince (konuşmasının başlığında söylediği gibi “sıfıra yakın bütçe ile“) ülkesi Hırvatistan’dan otostop ile dünyayı gezmek için yola çıkıyor.

Nereleri Gezdi?

Ülkesi Hırvatistandan yola çıkıp Balkanlar, Türkiye ve buradan Hindistan’a uzanan bir yol. Hindistandan Avusturalya. Avusturalya’dan ise Güney Doğu Afrikaya geçiş gibi benzerine az rastlanır bir rota izledi. Ulaşımını büyük ölçüde otostop, kara yolu ve bazen de (Avusturalya’ya gitmek için mesela) uçak yolculuğu ile sürdürüyor. Yalnız o kadar “sıfıra yakın” ki bütçesi.. uçak biletleri için bile yoldayken çeşitli geçici işlerde çalışıp para biriktiriyor.

Asıl Konuya Gelirsek… Dünya Turundan Neler Öğrendi?

1)Medyaya ve haberlerde bize anlatılan “korku hikayeleri”ne inanmamayı

2)Tek yaşam alanımız olan Dünyamızı koruyup kollamamız gerektiğini

3)Kendi ön yargılarını yıkmayı

4)Farkı ülkeler, diller, kültürler, dinlerdeki tüm insanların temelde aynı olduğunu

Tüm bu öğrendiklerini kendi örneği ile şöyle anlatıyor;

Dünya turuna başlarken ilk gideceğim ülke, Hırvatistan’ın komşusu Sırbistandı. Hırvat olduğum için ve iki ülkenin savaş geçmişine bakılınca, ailem v e arkadaşlarım biraz gergin ve ön yargı ile yaklaştılar. Sırbistanda kendime çok dikkat etmem konusunda beni uyardılar. Ancak Sırplar bana çok yardımcı olup ücretsiz olarak evlerinde misafir ettiler, çok güzel arkadaşlıklar edindip çok eğlendim. Sırbistandan ayrılırken bir tır şoförü beni Bulgaristana götürürken uyardı “Biz Sırplar ve Hırvatlar kardeşiz, birbirimize çok benzeriz. Ancak Bulgarlar çingenedir. Aman dikkat et!” Bulgaristanda da çok güzel zaman geçirdim ve insanlar çok yardımcılardı. Bulgaristandan ayrılırken gene bir tır ile Türkiyeye geçtim.

Şoför uyardı “Biz hepimiz Balkan kardeşleriyiz. Ama Türkler! Çok tehlikeliler dikkat et!” Buradan sonra yolculuğum boyunca Türkler, Kürtler hakkında uyarı yaptılar. Kürtler, İranlılar hakkında uyardılar. İranlılar, Pakistanlılar hakkında. Pakistanlılar, Hintliler hakkında.. Sonunda medyanın insanlara dayattığı bu “korku hikayeleri”nin gerçek olmadığını, herşeyin önyargı olduğunu ve temelde tüm insanların aynı olduğunu anladım. 🙂

Peki… Dünya Turunda “Hayatın Anlamını” Buldu mu?

Kendi kelimeleri ile direkt çevirirsem;

Yolda hayatın anlamını aradım. Bu sürede 40 ülkeye gittim, 50.000 km otostop çektim ve günde 10 dolarlık bir bütçem vardı. Hala hayatın anlamını bulamadım. Ancak aramak çok keyifli. 🙂 ”

Konuşmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Websitesi: https://tomislavperko.com/en/

Kitabı: 1000 Days of Spring

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

1 Comment

  1. Ağustos 19, 2016 / 9:22 am

    Bunu anlamak için dünya turuna çıkmak, bu kadar büyük düşünmek de gerekmiyor aslında. Dünya turu denilince bir çoğumuzun gözü korkuyor. Ama seyahat etmek, insanı kesinlikle geliştiriyor, farklı düşünmesine sebep oluyor. Önemli olan yola çıkabilmek sadece.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe