Dövme Hakkında İlginç Bilgiler

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Dövme olayını çok seviyorum, zaten hepsi görünür yerlerde 3 adet dövmem var. Dövmeleri ve hikayalerini araştırmayı daha da çok seviyorum. 🙂  Algıda seçicilik ile nerede dövmelerle ilgili bir yazı görsem mutlaka okuyorum. Bir süredir okuduğum haberlerden, yazılardan bana ilginç gelenleri not alıyordum. Sadece “aaa baya ilginçmiş” dediklerimi kaydediyordum. Bu güzel pazar gününde notlarımı derlemenin vakti geldi çattı dostlar. Konumuz; Dövme Hakkında İlginç Bilgiler .

shutterstock_186576560

görsel: shutterstock

1)Dövme Yaptırmak Doğal Yollarla İnsanı “Yükseltiyor”

görsel: wallpaper cave

görsel: wallpaper cave

Dövme yaptırmadan hemen önce ne kadar acıdan korkmasak, cesur da olsak vücudumuz heyecandan ve beklentiden kaynaklanan bir adrenalin atağı yaşıyor. Bir de insana yaklaşan ve zızzz sesi çıkaran elektrikli iğne var tabii! Bu makine öyle birşey ki dakikada vücudunuza 50 ile 3000 adet arası delik açıyor! Dövme yapılırken beynimiz oluşan acıya karşı bir çeşit mutluluk hormonu olan endorfin salgılayarak cevap veriyor. Bu acıya karşı atak olarak salgılanan endorfinler (popüler deyişle) doğal bir tür “kafa yapıyorlar” ve kendinizi hafif uyarıcı madde kullanmış gibi hissediyorsunuz.

2)Dövmeler  Tıbbi Amaçlarla Yapılabilir

acupuncture needles

görsel: pinterest

MÖ 3300-3200 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen bir insanın vücudunun çeşitli yerlerinde dövme izlerine rastlandı. Bu durum biliminsanlarının ilgisini çekti.. neden olabilirdi? Vücudun röntgenini çektiler ve sol dizin arka kısmında, bel oyuğunda, kol ve bacaklarla 6 adet paralel ve siyah çizgi şeklinde dövmelere rastladılar. Her dövmenin altındaki kemiklerde ise eklem hastalıkları vardı. Demek ki dövmeler ilkel bir tıbbı (belki akupunktur?) tedavi yöntemi olarak kullanılmıştı.Günümüzde de bazı kültürlerde akupunktur tadında belli eklem yerlerinde iyileştirme amaçlı dövme kullanımı mevcut.

3)Yahudi Soykırımında Hayatını Kaybedenlerin Yakınları; Ölenlerin Toplama Kampı Numaralarını Dövme Yaptırıyor

ny times tattoo holocaust

görsel: New York Times

2012 yılında New York Times gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre Soykırımdan sonra hayatta kalan yahudiler; hayatlarını kaybeden sevdiklerinin anılarını yaşatmak ve ailelerinin hikayelerini unutmamak için kamplarda ölenlerin kamp numaralarını kollarına dövme yaptırıyorlar.

kaynak: 2012 New York Times

4)Hapishane Dövmeleri Yasak Ama Yapılıyor

prison

görsel: pinterest

Özellikle Amerika’da hapishanelerde dövme yapmak ve yaptırmak yasak. Ancak elektrikli traş makineleri, iğneler, gitar telleri, diş fırçaları gibi objeleri kullanarak yaratıcı dövme iğnesi mekanizmaları gizli olarak yapılıyor. Ben zaten izlediğim filmlerden hapishanelerde dövme yapıldığını az çok tahmin ediyordum. Beni şaşırtan nokta en çok yapılan dövmenin marihuana yaprağı deseni veya desen yapılamadığı durumda “M” harfi olması oldu. Benim kişisel tahminim; kafatası, gül, isa, göz kenarına yapılan göz yaşı (adam öldürdüm demek) gibi daha geleneksel suçlu dövmeleri olurdu.

5)İngiliz ve Rus Kraliyet Ailelerinin Dövmeleri

royalty

görsel: pinterest

Şu başlık bile “nasıl yani?” dedirtiyor bana ancak doğru. 18. ve 19. yüzyıllarda ve hatta 20. yüzyılın ilk yıllarında hem İngiliz hem de Rus kraliyet ailelerinde dövme yaptırmak çok yaygın ve beklenen bir davranış olarak tarihte yerini alıyor. Ne zaman dövmeler daha alt sınıflarca ulaşılabilir hale geliyor, o zaman kraliyet aileleri dövmeleri “ucuz” olarak sınıflandırıp yaptırmaktan vazgeçiyor.

Yazıdaki bilgileri aldığım kaynaklar;

Washington Post

Vanishing Tattto

Dövmeler hakkında diğer yazılarım;

1)Dövme 101 : Dövme Sanatına Giriş 

2)Adım Adım Dövme Deneyimim

 

 

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

1 Comment

  1. Şubat 20, 2018 / 9:56 pm

    Gerçekten oldukça faydalı bilgiler teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe