Avrupada Gidilecek Ülkeler Şampiyonu : Macaristan

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Son bir kaç yıla kadar uçak biletleri ve zaman dilimi yakınlığı nedeniyle Avrupa ve İngiltere ağırlıklı gezdim. Ancak bu ayın başında Macaristan’a gidince çok acı bir şekilde anladım ki ben hep batı (hatta kuzey) ve güney Avrupa takılmışım. Alıştığımdan çok farklı bir Avrupa karşımdaydı. Daha renkli, daha canlı, daha kaotik, daha az dakik, daha dağınık, yer yer daha yıkık dökük (iyi anlamda), ve -7 derece havaya karşı daha sıcak! 🙂

Budapeşte’nin gezdiğim diğer (Paris, Londra, Berlin, Amsterdam, Roma, Viyana vb vb) başkentlerden tarih ve mimari anlamda hiç eksiği yoktu. Hatta geçmişinde olan Osmanlı, Alman, Avusturya, Sovyet gibi istilacıların etkileri ile daha bile zengindi! İnsanlar çok yardımcı, sıcak ve güleryüzlüydü. Gitmeden son anda öğrendiğim üzere para birimi euro değil çok daha uygun (birazdan detaylıca değineceğim 🙂 ) olan HUF’tu. Bir de kimse bana saldırmayacaksa itiraf etmek isterim: yemekler daha güzeldi! 😉 2017’de benim için Avrupada Gidilecek Ülkeler Şampiyonu Macaristan’dır! Nedenlerimi açıklıyayım..

KÖKLÜ TARİH & GEZİLECEK EFSANEVİ YERLER

Özellikle Tuna Nehri’nin ikiye böldüğü Budapeşte şehrinde, taş devrinden beri insanların yaşadığı hesaplanıyor. MÖ 9000 ile 2000’ler arası yani! Tarihin dibi! Bu kadar eski yerleşim yeri olunca gezilecek ve türlü döneme ait pek çok yer ve seçenek oluyor. Bir de belli başlı gezilecek yerlerin çoğu ücretsiz veya sembolik ücretleri var. Daha ne olsun! ??

Bu kadar sevip ısınmamın nedeni belki de bana köklü tarihi ile İstanbul’u hatırlatmasıdır. Artık bir zamanlar en sevdiğim şehir olan İstanbul’da korkusuzca gezip tadını çıkaramıyorum malum. 🙁

TAMAMEN DUYGUSAL NEDENLER

Türk lirasının, euro karşısında değeri malum. Avrupa’da para birimi uygun olan ve euro olmayan ülkelere dört elle sarılma zamanı. Macaristan’ın para birimi Macar forinti – güncel kurda 1 TL = 76.7 HUF. Daha kolay anlatmam gerekirse 1000 HUF =  12.9 TL. Örneğin bir bardak şarap 4 TL yani 200 HUF altı, bir 500lük bira 3.5 TL, bir kokteyl 8-15TL arası, bir ana yemek 6 TL – 30 TL arası (mekana göre).. gibi bütçe dostu fiyatlar çıkıyor ortaya.

Bu sadece benim deneyimim değil ; Telegraph dergisi de Macaristan’da içkilerin uygun fiyatları ve Avrupa ortalamasının çok çok altında olması üzerine bir makale yayınlamış. Bir de bu işin yeme içme boyutu.

Konaklama kısmına gelecek olursak; iki kişi merkezi ve bir apart daire veya otelde günlük 120-150 TL civarına kalabilirsiniz. Hostellerde ise kişi başı günlüğü 30 TL’den (evet!) başlayan fiyatlar var.

BİRBİRİNDEN GÜZEL YEMEKLER, YEMEKLER VE YEMEKLER

Tarih boyunca türlü kültürden etkilenen Macar mutfağı gerçekten de fevkaledenin fevkinde. Özellikle et severler için. Ayrıca genel Avrupa mutfağının aksine bol bol baharat kullanılıyor. Mesela çok severek yediğim kırmızı biber (nam-ı değer paprika) mükemmel bir lezzet. Sadece ana yemekler değil; tatlıları ve hamur işleri de süper. Ayrıca sağlıklı atıştırmalıklar alabileceğiniz sebze-meyve pazarları da var.

Bir de sırf yeme içme işlerine adanmış bir AVM’si var desem? Gerçekten var – adı Central Market Hall. Bu market 100 yıldan fazladır açık ve akla hayale gelebilecek her yemek var.

Bir de sevgili bloggerınız ben çok anlamıyorum ancak bu ülkede şarap bir içecek değil sanat formu imiş. Bağları gezmek, şarap tadımına gitmek en temel aktivitelerden.

RUIN PUBLARDA KASMADAN EĞLENEBİLMEK!

Budapeşte’de ortaya çıkan bu pub çeşidi yaklaşık 10 yıl önce tamamen doğal olarak oluşmuş. Merkezi yerlerde terk edilen binaları kiralayan işletmeciler; renovasyon yapmadan olduğu gibi eski & yıkık dökük bırakmışlar iç alanları. Biraz süslemek için henüz ünlü olmamış sanatçılardan resimler, fotolar, heykeller, parçalar derken.. büyülü bir şekilde sanki çiçek çocukların domine ettiği 70’lere gitmişiz gibi hissettiren ruin publar doğmuş!

Bugün Budapeşte’de sayısız ruin pub, hatta ruin cafe’ler var. Tüm bu mekanların listesini ve açıklık durumunu şu siteden takip edebilirsiniz. Ruin pub deneyimlerimi ve önerilerimi de şuradan okuyabilirsiniz. 🙂 Zeynep kalp Ruin Pub.?

ULAŞIM KOLAYLIĞI : KELİMENİN TAM ANLAMI İLE AVRUPA’NIN ORTASI

Gerçekten de konumu ile gelmişken ufak bir tren veya otobüs yolcuğu ile pek çok ülke ve şehire gitmeye müsait bir ülke Macaristan. En popüler destinasyonlar: Prag, Viyana ve Bratislava. Yalnız benden not, en çok süreyi Macaristan’a ayırın. 😉

KAPLICA & SPA KÜLTÜRÜ İLE RAHATLAMACA

Macaristan’da tam 1000 adedin üzerine kaplıca var! Nüfusu İstanbul’dan az sadece 9.9 milyon olan bir ülke için oldukça fazla. Budapeşte’deki Szechenyi Banyoları sanırım en ünlüsü ve şu resimdeki havuza bakmak yetiyor da artıyor bile. Daha fazla söze gerek yok!??

Şimdi söz sizde – sizlerin Macaristan’a gitme sebepleri neler? Mutlaka yorum bırakın! 

ps: tüm yazılardan haberdar olmak & beni takip etmek için instagram sayfam zeyneppcans

facebook sayfam: zeynepcansoylucom

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

5 Comments

 1. Ocak 16, 2017 / 8:54 pm

  Sziget Festivali! 🙂

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Ocak 17, 2017 / 6:09 am

   kesinlikle gitmek gerek! 🙂

 2. Fatih
  Ocak 22, 2017 / 7:57 pm

  Bisikletle gezmek hem çok zevkli hem çok rahat. Günlüğü 15 TL’ye bir bisiklet kiralayıp bütün şehri gezebilirsiniz. Sırf bu yüzden bile tercih edilebilir.

 3. Mayıs 14, 2017 / 4:17 pm

  Benim yasadigim sehir Tampere – Finlandiya dan Rynair in direk ucuslari var Budapeste’ye ama Finlandiya da cok fazla macar kökenli yasadigi icin ucuz biletlere denk gelmek zor. Denk getirirsem solugu Budapeste de alacam 🙂

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Mayıs 14, 2017 / 6:04 pm

   viyana veya bratislava’dan da kara yolu ile geçebilirsiniz. biraz vakit kaybı ama aklınızda olsun 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe