Yavru Vatan Kreuzberg’de Bir Gün: Kreuzberg Gezilecek Yerler Listem

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Berlin’in en renkli, karmaşık, çok kültürlü ve Türkiye’den göçenlerin en yoğun şekilde yaşadığı Kreuzberg; anlatılmaz yaşanır bir semt. Berlin’e yolunuz düşürse buraya mutlaka zaman ayırmanızı şiddetle öneririm. Uyumsuzlukların uyumuna harika bir örnek olan Kreuzberg’de göğe uzanan Sovyet tipi beton-show evler, üçüncü dalga hipster kahveciler, tasarımcı dükkanları, kebapçılar,nalburlar, berbeler ve bol bol Türkçe tabelalı mekan iç içe geçmiş durumda.

Bu tuhaf ve özgün karşım nasıl oluştu araştırınca karşıma şöyle bir hikaye çıktı: II. Dünya Savaşı’ndan sonra bölgedeki kiralar kontrol altına alınıp artırılması engelleniyor. Böylece Kreuzberg yatırımcılar için hiç çekici olmuyor. 1960’lara gelindiğinde özellikle üretimde çalışacak çok sayıda göçmen iş gücü Berlin’e geliyor. Kiralar kontrol altında tutulan ve yatırımcıların radarında olmayan hatta “getto” görülen bu bölge göçmenlere ev oluyor. Göçmenlere ek olarak öğrenciler, kiraya verecek çok parası olmayan sanatçılar vb vb gruplar da gelip yerleşiyor. An itibari ile süper ucuz olmasa da gene de bu avantajını koruyor.

Bu arada Kreuzberg’de kahve içerken tanışıp muhabbet ettiğim 60’larında, taksi şöforlüğü yapan Alman amca, uzun uzun 1970’lerde binalarını yıktırmamak için işgal (occupy) ettiklerini ve bölgedeki pek çok insanın böyle yaptığını gözleri parlayarak anlattı. Çok eski bu binaların nasıl sürekli tadilat gerektiğini de. Bir de asansörlerin sürekli bozulduğunu da söyledi. Sadece bölge ve tarihi değil insanları, dünyanın gidişatı, politikacılar hakkında da baya bir gıybet ettik. Her seyahatte olduğu gibi en harika bilgileri ve ilhamı yerellerden aldım gene. Yeterince bilgi sahibi olduysak Berlin’in aşırı kozmopolit, nüfusunun 55%’inin Türk olduğu hesaplanan Kreuzberg’de Gezilecek Yerler & Yapılacaklar Listeme başlıyorum.

ps: Kreuzberg derken semtin iç içe geçtiği Friedrichshain ve Mehringdam semtlerini de içine alan bir bölgeden öneriler paylaşacağım başlamadan belirteyim. 🙂

Landwehr Canal kenarı yürüyüş

Parklar ve Bahçeler

İlk iş olarak parklar, yeşil alanlardan başlamam bir tesadüf değil dostlar. Berlin (ve Almanya) genelinde olduğu gibi Kreuzberg’de de harika yeşil alanlar var. Favorilerimi hemen sıralıyorum:

 • Landwehr Canal: Potsdamer Meydan’ından çıkıp yürüye yürüye gittiğim Kruezberg merkeze yakınlaşırken bir noktada yol AŞIRI İYİ oldu. O nokta işte konu parklar bahçeler olunca açık ara favorim olan Landwehr Canal. Bu harika kanal Berlin’i Central Park’ı kabul edilen Tiergarten’den de geçen 10 kilometre civarı bir kanal. Özellikle Kreuzberg’in büyük kısmına paralel ilerliyor. Kenarında oturmak, piknik yapmak, bira bahçelerinde bira içmek, kışın da buz tutunca risk alıp üzerinde yürümek için ideal.
 • Görltizer Park: Devasaaaa bir alana yayılan bu parkın tamamını gezmek için bir veya bir kaç gün ayırmak gerekebilir. İçinde hayvanat bahçesi, türlü sporlar için alanlar/sahalar ve gölü de var. Ben tek günüm olduğu için ucundan kıyısından bakıp çıktım. Ancak burada yarım gün planlanabilir, çok da keyifli olur.
 • Viktoriapark: Berlin’de içinde şelale ve şarap evi olan bir park var desem? Evet olunca oluyormuş. Ben gidip göremedim listemde ve aklımda kaldı ancak Viktoriapark sınırları içinde Kaiser Friedrich III şelalesi var ve çok seviliyor. Bir de Golgatha Biergarten’de bira içmek şiddetle öneriliyor.

İyi Kahve İçin Mekan Önerileri

Müze, kültür ve (bence) daha da önemlisi yeme – içme işlerine girmeden bahsetmek istediğim konu. kahve. Özellikle hipster müdavimi bol, dekoru iç açan, freelancer dostu üçüncü dalga kahveciler açısından kutsal bir semt. Aslında dürüst olalım tüm şehir öyle. 🙂

 • The Visit Coffee Roastery: We Have Coffee yazılı meşhur neon tabelası ile sizi pasajına çekecek ve kahve içme fikriniz yoksa bile kanınıza girecektir. İyi kahveleri, sayısız süt seçeneği, harika tatlı tuzlu menüsü ve gerçekten iyi pastel de nata’sı var. Ortamı tam bilgisayarı ile çalışan freelancer cenneti. Benim Kruezberg’li Alman amca ile burada tanışıp gıybet ettik.
 • Companion Coffee: Kruezberg merkeze yakın Voo Store’un içinde bulunan bu mekanın da kahveleri ve çekirdekleri çok iyi. Hipster tasarımcı ürünleri bulunan mağazaya girip çıkanları izlemek veya bilgisayardan çalışmak için ideal ortam. Yalnız şimdi sizelere culture trip gibi çok sevdiğim kaynaklar dahil herkesin ortak söylediği bir yalandan bahsetmek istiyorum. Arkadaşlar Voo Store şişiriliyor da şişiriliyor. Sakın sırf burası için yollara düşmeyesiniz. Semt güzel zaten gezilir de. Bu mağaza süper pahalı, euro geliriniz varsa bile pahalı ve (bence) hiç de ilginç şeyler sunmayan bir yer. Blogger abartısının en tipik örneği. Aynı fikirde olmayanlar taşlayabilir.. i don’t give a beeeep.
 • Five Elephant: Kaliteli kahve çekirdekleri, bembeyaz ortamı ve Philadelphia cheesecake’i ile ünlü bir mekan. Özellikle güzel havalarda dışarıda oturmak keyifli olabilir. Bu arada kahve çekirdeklerini Türkiye’ye bile yolluyorlar. Meraklasına gereksiz bilgi olarak vereyim.

Müzeler & Kültürel Aktiviteler

Parklardan, kahvecilerden hevesimizi aldıysak geldik kültürel aktiviteler ve müzeler konusuna. Aslında Berlin’in en sevilen, en çok ziyaretçi alan müzeleri Mitte Bölge’sindeki Müzeler Adası’nda. Kreuzberg’de de belirli konulara odaklamış ziyaret edilesi müzeler & kültürel yerler var.

 • Aufbau Haus: Eskiden büyük bir fabrika olan bu alan kültür ve yaratıcılık merkezi olacak şekilde renove edilmiş. İçinde kitapçılar, galeriler, cafeler, sinema vb vb yerler var. Kreuzberg planlarınıza ekleyiniz.
 • Jewish Museum / Berlin Yahudi Müzesi: Titanyum metal duvarları, zigzag şekli ile çok dikkat çeken bu müze henüz boşken bile 350.000 kişi ziyaret etmiş! Alman yahudilerine adanan en kapsamlı müzelerden biri ve sergileri gerçekten etkileyici. Ben girersem yarım gün çık(a)mayacağımı bildiğim için girmedim. Üçüncü Berlin seferimde gitmek üzere hakkımı saklı tutuyorum.
 • Kreuzberg Merkezi Tabelası: Uzun uzun yazmaya gerek yok. Gidin görün çünkü Türkçe bir tabela ve Berlin’in göbeğinde. Tam arka cephesinde Almancası da var tabii. 🙂

Yeme İçme Önerileri

Geldik pek çoğumuz için seyahat etmenin ana nedenlerinden olan en seksi ve önemli konuya. Harika ve normalde alıştıklarımızdan farklı yemekler yemek.. Hemen listeme başlıyorum.

 • Markthalle Neun: Neredeyse 130 yıl önce açılan bu “yemek marketi” meyve sebze, şarküteri ve mutfak alışverişi için cennet. Ayrıca farklı yemekleri ve mutfakları deneyebileceğiniz büfeler de var. Perşembeleri akşam 5’ten sonra sokak yemekleri günü ilan ediliyor. Ziyaretinizi bugüne denk getiriniz. 🙂
 • Mustafas Gemüse Kebap: Mehringdamm’da önünde uzunun kuyruklar oluşan sebzeli, tulum peynirli tavuk döner ve mekana ismini şefi Mustafa. Biz gittiğimizde maalesef kapalıydı. Ancak herkes “düşünüp hayal ettiğinizden daha da güzel” diyerek bizi gaza getirdi..
 • Hasır Ocakbaşı: Burası sadece Kreuzberg’in değil, tüm Berlin’in en sevilen, kalabalık ve puan alan noktalarından biri. Etleri ve kebapları gerçekten seviliyor. Ben gitmedim ancak bizzat övenler ve internette okuduklarım ışığında buraya not etmek istedim.
 • Burgermeister: Çünkü burger’leri gerçekten güzel, peynirli bacon’lı ve soğanlı patatesi var. Daha fazla söze gerek yok. Yalnız Alman dostlarımız da bayılıyor birazcık sıra var belirteyim.

Biraz Da Alışveriş

Bu güzel semtten ayrılmadan hem anı olarak hem de işe yarar birşeyler almak için nokta atışı iki adet önerim var.

 • Neue Heimat Fleet Market: Pazarları kurulan bit pazarı. Sabrınız ve pazarlık gücünüze kuvvet gerçekten iyi şeyler bulabileceğinizi söylüyorlar. En kötüsü Berlin’i hatırlatacak bir kaç parça birşeyler alırsınız.
 • Another Country:  Dağınık bir kütüphane havasındaki bu mekan kitapları çok çok çok sevenleri huzur bulacağı yerlerden. Buradan kitap alıp okuduktan sonra getirip depozito gibi düşerek yeni alacağınız kitaplardan indirim alabiliyormuşsunuz!

Şimdi söz sizde.. yakında Berlin’e gidecekler kimler? Kreuzberg önerilerimden ençok hangilerini beğendiniz? Hangilerine gitmeyi düşünüyorsunuz. Yoruma bekliyorum! 

ps: Berlin’de gün gün nereleri gezdim, nereleri keşfettim şöyle bir bakmak isteyenleri profilime sabitlediğim insta story’lerime beklerim. (instagram: zeyneppcans

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe