Top 5 Deneyim Tatilleri Listesi – 2016

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

2016 yılına seyahatler anlamında hızlı bir giriş yaptım; Mayıs başına kadar yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere günlerimin 23%’ünü İstanbul dışında geçirdim hesaplarıma göre. Bu kadar sık seyahat edince ister istemez bütçe-değer-zaman hesaplamaları yapan bir şekilde çalışmaya başladı kafam. 2016’nın geri kalanı için haftaya Amsterdam dışında bir planım yok. Kübadaki harika deneyimlerimden sonra içimden bir ses diyor ki “Boşver binlerce yıllık büyük şehirleri, mimari harikaları. Bırak Avrupa orda kalsın binlerce yıldır kaldığı gibi. Büyük şehirler sensiz çok iyiler. Sen maceranın, deneyimin ve egzotik olanların peşine düş”.

Hem zaten dünyamızda insanların “medeniyet” adını verip yerleşim yerleri kurdukları alanlar dünya yüz ölçümünün sadece 3%’ü! Ben artık o geri kalan 97% alana, doğanın harikalarına odaklanmaya çok hevesliyim. O nedenle tüm haftasonumu 2016 yılında Top 5 Deneyim Tatilleri Listesi yapmaya ve araştırmaya ayırdım. Amacım en başta kendime ilham vermek sonra da sizlere dostlar. Önümüzde kocaman yaz, iki bayram ve benim 10 küsür günlük izinim var. 🙂 O zaman başlıyorum Top 5 Deneyim Tatilleri Listeme.new-zealand-cruises-01

1. Yeni Zelanda – “Kauri” (Kuzey Ada Turu)

Yeni Zelanda hep gidilebilecek en uzak ve en tropik yer olarak gelmiştir bana. Nasıl gelmesin? Türkiyeden aktarmasız uçak yok ve genelde 2 aktarma ile gidiliyor. Toplam uçuş saati 30’ü bulabiliyor aktarmalarla birlikte 48 saat yani 2 gün yolda geçiyor! Bir de en en ama en uygun uçak bileit gidiş+dönüş 8000-9000 TL civarı! Yani bu uzak diyara gitmek hem para hem de enerji olarak ruhumuzu sömüren cinsten. Benim için şimdi ekonomik nedenlerle mümkün olmasa da bir gün oldurttuğumda (o gün yakın bence 🙂 )çılgınca gitmek istediğim bir ada deneyiminden bahsetmek istiyorum size; turu adı Kauri – adanın kuzey kısmını kapsıyor. Bu turu active adventures adında bir şirket yapıyor ve gidenlerin yorumları inanılmaz iyi. Peki nedir Kauiri?

Öncelikle Natioal Geographic tarafından “top 50 macera seyahati” listesinde yer alıyor! Öyle kolay değil bu listeye girmek! İki seçeneği var 5 veya 11 günlük bir “outdoor” turu. Bisiklete binmek, yürümek, tırmanmak, kanoda kürek çekmek, yer yer çadırlarda uyumak şeklinde gelişiyor. Günde en az 5 saat aktif olarak hareket edeceğiniz peşinen söyleniyor. Tura katıldığınız andan itibaren tüm yemekler, konaklamalar, aktiviteler, ekipman ve rehberlik servisleri sağlanıyor. 5 günlük olan 2.699 dolar + vergi; 11 günlük olan 4.199 dolar + vergi. Buraları tursuz geceleri kamp yaparak gezecek, türlü böcek-yılan vb’den korunacak gücü kendime görmediğim için yolum bu uzak diyara düşerse mutlaka katılmak isterim. Ayrıca hem gezer, yeni doğaları iklimleri görür, farklı yemekler yer, günlerce “medeniyetten” kopar, bol bol fotograf çeker bir de kondisyonumu geliştiririm! Daha da fit olarak dönülen tatile can feda diyorum.

2. Brezilya – Paragliding, Kum Sörfü & Kum Boarding 

Brezilya’ya gitmeyi çok uzun süredir o kadar çok hayal ediyorum ki. THY’den mil hesapları yapıyorum düzenli olarak. Ancak araya sürekli başka cazip rotalar girdi. Bu yıl Brezilya yılı olacak hissediyorum. 🙂 Ama gitmişken sadece Rio de Janeiro ve Sao Paulo’yu gezip dönmek yerine bu doğa harikası kocamaaan ülkede (Brezilya ülke sınırları Amerika Birleşik Devletleri’nden büyük aslında!) değişik sporlar & deneyimler yaşama merakım ileri derecede.

Benim seyahat hayallerimi süsleyen, yapılacaklar listeme aldığım iki büyük aktivite var. Birincisi Rio şehri üzerinde uzun uzun paragliding yapmak. Aslında yüksekten acayip korkuyorum ama hem hoca ile olması hem de bakacağım manzaranın güzelliği beni büyülüyor. İkincisi ise biraz araştırma sonucu bulduğum Jericoacoara (kısaca “Jeri”) isimli kuzeybatı sahil köyündeki süper aktiviteler. Hem plajı ile dalış sporları, hem devasa kumlarında 4×4’lerle safari, kum sörfü gibi aktiviteleri yapma şansı var. Merkezi şehirlerden buraya 4 günlük turlar var – herşey dahil 5 günlük 750 dolar civarı. Özellikle Ocak-Mart ve Temmuz-Aralık ayları arası öneriliyor. Düşünsenize Türkiye’de aylardan Ocak, belki de kar yağarken kumda sörf yapıp, sonra mis gibi okyanusta yüzüp bronzlaşıp geri gelmek… 🙂

3. Hindistan – Bol Bol Doğa, Yoga ve Ayurveda

Hindistan’a gidenler ya aşık olursun ya nefret edersin arası yok diyor. Ben şimdiden “aşık olanlar” takımında hissediyorum gitmeden. Hindistan’a gidip sadece büyük şehirleri gezmek istemez ya da sadece plajlarla takılmak istemeyip daha derin birşeyler arayışına girerseniz. “Hayat bilgisi” anlamında gelen ayurveda merkezleri tam size göre. Buralarla 3 veya çok daha fazla günlük sağlıklı yaşam kürlerine, bakımlara, detoks programlarına girip sisteminizi resetleyebilirsiniz. Yoga seviyorsanız yoga derslerini; ayurveda uygulamaları, meditasyon ve doğa turları ile birleştirip kısa yoldan nirvanaya ulaşabilirsiniz. 🙂

Benim Hindistan için en büyük hayalim güney veya batı bölgesindeki yoga & ayurveda merkezlerinde kalmak. Sabah akşam derslere girip öğleden sonra plajları, şelaleleri gezmek, yerel yemeklerden yemek. Uçak biletinizi önceden ayarlarsanız 10 günlüğü 400 dolardan başlayan herşey dahil paket programlarınızı da alırsanız Avrupa’ya kıyasla çoook ekonomik bir tatil yaparsınız. Hem fizilsel hem de ruhsal olarak yenilenir, temizlenir, güçlenip gelirsiniz. Oh mis. 🙂 Yalnız Hindistan hakkında ufak bir notum var (şaka gibi ama) vize süreci en sıkıntılı ülkelerden biri. Vize belgelerini erkenden toplamaya, sinirlenmemeye ve bol bol derin nefesler alıp vermeye başlayın.

4. Finlandiya – Masallar Ülkesi

Bence dünyamız genelinde kuzeye gittikçe doğa daha masalsı bir hale geliyor, hayvanlar daha tüylü ve tatlış oluyor, insanlar iri yarı soğuk görünümlü ama sıcak kalpli oluyor. Kuzeye doğru gitmekle daha naif ve sevecen olmak arasında bir ilişki var bence. Kuzeyin tatlı ülkesi Finlandiya’da geyik veya huskylerin çektiği kızaklara binmek, igloo kulübelerde kalmak, kuzey ışıklarını izlemek gerçekten herkesin yaşamak isteyeceği bir deneyim. Ayrıca buzda balık tutma, kayak sporları, arktik hayvanları izleme gibi pek çok aktivite daha var. Çok çok erken planlama yaparsanız kişi başı (uçak ve vize hariç) 2500 dolara bir haftalık herşey dahil paketler alabilirsiniz.

5. Meksika – Balina İzlemece 

Her yıl binlerce gri balina Meksika Baja üzerinden Bering boğazından Kalifornia’ya göç ediyor. Bu durum da meraklı gezginlere yavru balinalar dahil 1500 adede yakın gri balinayı göç halindeyken gözlemleme ve büyülenme imkanı sağlıyor. Bu 1500 adede yakın balina 20 farklı türde olabiliyor ve doğru yerde olan şanslı gezginler yıl boyunca bu en en büyük ve büyüleyici canlıların geçişine tanık olabiliyor.

Eğer karadan gözlemlemek isterseniz San Lucas’taki Cabo yarım adası ideal nokta. Bu noktadan 23 çeşide yakın balina, yunus türünü görebilirsiniz. Ayrıca gene bu noktadan dünyanın en büyük canlısı olan Mavi Balinayı da görebilirsiniz! Denizde bota binip gözlemlemek isterseniz Magdalena Körfezi ideal nokta. Bir de burada karadan ve botla denizden turlarda Ocean Friendly (web sitesi) adında bir tur şirketi var. Turlar 150 dolar civarı, bol bol bilgi veren bir rehber var ve tüm karları okyanus araştırmaları ve balinaları korumaya gidiyor. 🙂 Bir de güzel haberim var balina göçü izlemek için yılın belli bir dönemine gerek yok, 12 ay her zaman balina gözlemlemek mümkün. Bu deneyimi fotograf yerine bir adet kamera bir adet de drone ile çekilmiş video ile göstermek istedim dostlar. 🙂 İlk videoda balina nasıl kendini sevdiriyor, inanamadım.

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

2 Comments

 1. Ağustos 26, 2016 / 10:07 am

  Zeynep, yazıların ve sen çok ilham vericisiniz! “the best blogger” ödülünü sana veriyorum :):)

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Ağustos 28, 2016 / 6:18 pm

   Çoook teşekkür ederim ??? böyle güzel şeyler duyunca aşırı motive oluyorum ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe