Suçluluk Duymadan Tatlı Yemek İçin: İsveç’ten Fika

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Ekim ayındaki Danimarka – İsveç seyahatim sonrası ileri medeniyet, bol ilham, hala ödediğim kredi kartı borçları ve bir kaç fazla kilo alarak ülkemize döndüm. Ben borçlarımı yapılandırmakla uğraşa dururken bir yandan sizlere keyifle alınacak fazla kiloların nedeni “fika” kavramından bahsetmek isterim. İsveç’in ulusal kültür sayfasında (tık tık) fika kavramı: “sosyal bir bardak kahve molası” olarak tanımlanıyor. F I K A  : Kahve (veya dilediğiniz sıcak içecek) ve tercihen tatlı eşliğinde bir mola vermek, sosyalleşmek olarak açıklanıyor.

Asıl amacı kaliteli zaman geçirmek ve yavaşlamak olan dünyalar tatlısı İsveç kavramı. Okunuşu şöyle: sert bir aksanla “feeka!” şeklinde. Fika kelimesi hem isim hem de fiil olarak kullanılıyor. Yani “fikalamak” desek olur gibi sanki? Keyifle fikalamak için elimize bi’ kahve veya çay alarak bir köşeye çekiliyoruz. Yanında da fırından yeni çıkmış suç ortağı tatlı ve hamurlu şeyler.. . Önemli olan ara verme, yavaşlama ve sıcak bir içecekle tatlının tadını çıkarma niyetine girmek.

Gerçek Bir Viking Gibi Fikalama Sanatı

İsveçli Viking dostlarımıza göre fika tam olarak başka dillere çevrilmesi mümkün olmayan bir kelime. Ülkelerine ayak basan herkese uzun uzun bu kavramı anlatmayı çok seviyorlar. Fikanın sadece kahve içip tatlı yemek olmadığını, sosyal bir olgu olduğunu üzerine basa basa söylüyor. Fika olayının belirli bir zamanı yok. Yani sabah, öğleden sonra, akşam canınız ne zaman isterse yapılabiliyor. Belirli bir zamanı olmadığı gibi, belirli bir mekanı da yok. Evde, cafede, parkta, trende… her yerde olabilir. Özenle hazırlanmış sıcak bir içecek ve tatlı eşlikçisi neredeyse orada yaşanıyor.

İsveç’te fika, günlük hayata pek çok şekilde girmiş durumda. Mesela pek çok ofiste herkes tarafından kabul gören “fika molaları” var. Çalışanların daha güçlü bağlar kurması ve birbirilerini daha yakıdan tanımaları için işverenler tarafından da desteleniyor. Hatta bazen günde bir kaç defadan fazla olabiliyor bu molalar. Ancak başta telefon olmak üzere tüm ekranları kapatıp anda kalmak birincil şart.

Bi’ Takım Fika Fikirleri

Kahvenizin eşlikçileri Viking dostlarımıza göre hep tatlı olmalı. En ünlü ve ilk akla gelen tarçın rulosu (nam-ı diğer “cinnamon bun”). Pasta dilimleri, kekler, kurabiyeler, yer fıstıklı tatlı sandviçler, peksimet benzeri kahveye sokulan kıtır tatlılar ile liste uzuyor.

Yolu yakın zamanda Stockholm’e düşececekler için top 5 kaç fika mekanı fikri & mekanların favori tatlıları listem ise şöyle:

1)Vete Katten – burayı dışarıdan görünce zaten burnunuzu cama dayayıp içeriye uzun uzun bakmak isteyeceksiniz. Kahvaltı, öğle yemeği, 5 çayı farketmez – mutlaka gidin! Favori: adı Budapeşte olan bol kremalı, acı badem kurabiyesi kıtırlı rulo pasta! Oy oy oy!! (bkz: aşağıdaki foto – tam ortadaki beyaz arkadaş Budapeşte…

2)Saluhall Gurme Market – Şehrin zengin bölgesi Ostermalm’daki üstü kapalı bu gurme market fika için ideal nokta. İçerideki tatlı standlarını gezip neden karışık bir tabak yapmayasınız? Favori: fırından yeni çıkan tarçın ruloları!

3)Kaffe  Özellikle yerellerin “şehrin en iyi kahvesi” diye öve öve bitiremedikleri bu mekana tatlı bi’ fika almak için uğramak şart. Favori tatlı: yeşil fıstıklı paskalya çöreği.. auww!!

4)Johan & Nyström Stockholm’deyken blogger arkadaşım Merve’nin “mutlaka gör” mesajları sonucu gittiğim hipster/3. dalga bir kahveci. Hem kahve hem de çay severleri mutlu edecek seçenekleri var. Favori: içi bol süt aromalı ev yapımı marhsmellow, dışı çikolatalı fındık kaplama lezzet topu.. bkz:aşağıdaki foto!

5)Drop Coffee – dünyaca ünlü bir 3. dalga kahveci burası. Stockholm’e gidiyorum dediğinizde kahveden anlayan herkesin önereceği bir mekan. Hipsterlı kahveler eşliğinde fika yapmak için ideal.

Şimdi söz sizde. Sevdik mi bu fika molası işini? Kendimizde dener miyiz? Özellikle önümüzdeki “kilo örter” kış mevsiminde kimler fikalamak ister? Mutlaka yorum bırakın! Kocaman sevgiler..?

ps: tüm yazılardan haberdar olmak & beni takip etmek için instagram sayfam : zeyneppcans

facebook sayfam: zeynepcansoylucom

 

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

4 Comments

 1. Kasım 12, 2017 / 8:12 pm

  birbirinden harika görünen leziz yiyecekler, kahve eşliğinde ben de çok severim, fikayı da sayenizde öğrenmiş oldum, teşekkürler 🙂

 2. Blumess
  Kasım 12, 2017 / 8:38 pm

  Bu kültürün bizde de geçmişi uzunca lokumla kahve….

 3. Kasım 13, 2017 / 8:41 am

  Şahane! 🙂 Fika olayını memleketimizde de yaygınlaştırmalıyız bence. Böyle keyifli anlara, sakinliğe, samimi paylaşımlara çok ihtiyacımız var:) Fika durakları önerilerin de çok yerinde Zeynep; Drop kafenin kahvelerini paket paket taşımıştım buraya:):)

 4. Trinity
  Kasım 14, 2017 / 4:51 am

  Merhaba
  Ekim ayinda bizde 3 gun Stokholm de idik..
  Taze ve mis gibi kokan Kanellbullere doyamadik…kahve ile muhtesemdi..hersey cidden cok pahaliydi fakat biz hayran kaldik..ozellikle sonbahar muhtesemdi…yazdiginiz mekanlari not aliyorum..bi gun yine gidersek aklimizda olsun….????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe