İlham Veren Nikola Tesla Sözleri

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

tesla-sozleri

Bilimle ilgili olun ya da olmayın ama ünlü ve epik mucit Nikola Tesla‘yı mutlaka duymuşsunuzdur. Peki Tesla’yı nasıl bilirsiniz desem? Elektrikle uğraştı, çağının ışık yılı ilerisindeydi, kablosuz elektrik dağılımı üzerine çalıştı, Thomas Edison ile kapıştı ve (uzun dönemde – öldükten sonra) kazandı, Sırbistan doğumluydu, uzun yıllar New York’ta yaşadı ve çalıştı ve biraz tuhaf bir adamdı..  minvalinde cevaplar alırım. Bana sorarsanız biraz da Oscar Wilde tadında sivri dilli ve nüktedan tarza sahip konuştuğunu dinleten, yazdığını okutan bir adam Nikola Tesla. Kendisi benim en kısa zamanda Belgrad’a gitme hayallerimin baş kahramanı. O nedenle okuduğumda ilgimi çeken, sesli güldüğüm ve not almak istediğim İlham Veren Nikola Tesla Sözleri listesi derledim dostlar.

ALAYINA GİDER YAPTIĞI SÖZLERİ

“Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi.”

“Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.”

“Anti-sosyal davranışlar, konformistlerle dolu bir dünyada zekanın göstergesidir.”

“Dünyanın ne düşündüğü beni ilgilendirmiyor. Ömrüm boyunca, asıl ben öldükten sonra söylenecek olanlara kıymet verdim.”

“Para benim için insanların ona atfetiği gibi bir değer taşımıyor. Ben bütün paramı, insanoğlunun hayatını kolaylaştıracak icatlar yaptığım deneylerime yatırdım.”

tesla-love

BİLGİ VE BARIŞI YÜCELTTİĞİ SÖZLERİ

“İnsanlar birbilerini öldürmek gibi vahşi eylemleri sürdürdükleri müddetçe gelişimin önü kapalıdır. Savaşlara karşı duyduğum köklü nefret bana, huzuru ve barışı korumak için çok uğraşmış, hikmet sahibi bir insan olan babamdan geçmiştir.”

“İnsanlığın ilerlemesini engelleyen en büyük direnç, Buda’nın deyişiyle, “Dünyanın en büyük kötülüğü” cehalettir. Cehaletten kaynaklanan bu direnç ancak bilginin aktarılması ve insanlığın heterojen unsurlarının birleştirilmesiyle mümkün olacaktır. Bu amaç uğruna hiç bir emek boşa harcanmış olmaz.”

ÖZEL HAYATI ÜZERİNE SÖZLERİ

“Bazen evlenmeyerek işim uğruna çok büyük bir fedakarlıkta bulunmuşum hissine kapılıyorum.”

“Hayatımda başarılı olmamın tek yolu disiplinden geçiyordu. Ben de arzularımla iradem bir olana kadar kendi üstümde disiplin uyguladım.”

“Bilim insanı hemen sonuç almayı hedeflemez. Gelişkin fikirlerinin hemen kabul görmesini beklemez. Onun işi çiftçinin işine benzer : İstikbal için çalışır. Görevi gelecek nesil için temeli kurup yönü işaret etmektir. Yaşar, emek verir ve umut eder.”

“Sanatçıların eserlerine hep hayranlık beslemişimdir ama benim fikrime göre, onların eserleri yalnızca gölge ve suretlerdir. Oysa mucitler dünyaya elle tutulur, yaşayan ve işleyen eserler kazandırırlar.”

tesla-ilustrasyon

CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÜZERİNE SÖZLERİ

“Kadınlar önce eşitliklerini sonra da üstünlüklerini erkekleri fiziksel olarak taklit etme yoluyla değil, kadın zihninin uyanışıyla ortaya koyacaklar.”

“İnsan dişisinin cinsiyet eşitliği mücadelesi, kadının daha üstün olduğu bir cinsiyet düzeni ile son bulacaktır. Yalnızca yüzeysel olgularla kendi cinsiyetinin gelişimini sezebilen modern kadın aslında insan ırkının bağrında şekillenen daha derin, daha kuvvetli birşeyin tecelli edişidir.”

DÜNYA KAYNAKLARI VE GELECEK TAHMİNLERİ ÜZERİNE SÖZLERİ

“Bu müsrifliğin sonsuza dek devam etmeyeceği açıktır. Çünkü jeolojik araştırmalar yakıt kaynaklarımızın sınırlı olduğunu gösteriyor. Son yıllarda stoklarımız öyle hesapsızca kullanıldı ki tüm kaynaklarımızın tükenmesi tehdidiyle karşı karşıyayız.”

“Elektrik enerjisi her yerde sınırsız miktarda mevcuttur ve bütün dünyadaki makineleri başka bir yakıta gerek duymadan çalıştırabilir.”

“21. yüzyılda robotlar,antik medeniyetlerdeki kölelerin yerini alacaktır.”

“Çok yakında kablosuz olarak dünyanın her yerine mesaj iletmek öyle kolay olacak ki; herkes kendi aygıtını yanında taşıyıp çalıştırabilecek. Bu konuya inancım öyle sağlam ki..”

teslaaa

METAFİZİK KONULARDA SÖZLERİ

“Hayat çözülmesi mümkün olmayan bir denklemdir ve öyle kalacaktır; ancak bu denklemde bazı unsurlar bilinmektedir.”

“Tüm maddeler ilksel bir tözden gelir, bu töz ışıksal eterdir”.

“Bilim fizik dışı olguları araştırmaya başladığında, yüzlerce yıllık varlığında kat ettiğinden daha büyük ilerlemeyi 10 yıl içinde gerçekleştirecektir.”

“İçgüdü bilgiyi aşan bir şeydir. Hiç şüphesiz, mantıksal çıkarım ya da beyinin istemli herhangi bir çabası sonuç vermediğinde bize gerçeği gösterecek ince sinirlerimiz vardır.”

SON OLARAK : HAYATI VE ÖLÜMÜ AÇIKLAMASI

“Din ancak bir idealdir. İnsanoğlu maddi bağlardan azat etme eğiliminde ideal kuvvettir. Ben şahsen maddeyle enerjinin yer değiştirebileceğine inanmıyorum. Ne de bedenle ruhun. Evrende çok fazla madde var ve bunlar yok edilemez. Benim gördüğüm kadarıyla bu gezegende bireysellik yok. Böyle denince gülünç gelebilir ama ben herkesin uzaydan geçen bir dalga olduğuna inanıyorum. Bu dalga aldığı yol boyunca her dakika değişiyor ve nihayet bir gün çözülüp gidiyor.”

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe