İLHAM VEREN KADINLAR SERİSİ – BERCESTE SEBER İLE TANIŞIN!

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

İlham veren kadınlar serisinin 18. haftasından herkese selamlar & sevgiler. Her hafta bolca ilham veren, farklı hayatlar mümkün dedirten gezgin kadınlar ile röportajlara tam gaz devam. Bu haftaki ilham perimiz Berceste Seber. turizmci bir anne ve pilot bir babanın kızı olarak seyahat işlerine çok erken yaşta başlamış. Şimdi de psikolog olarak çalışma zamanlarını ve hayatını seyahat planlarına göre düzenliyor. Yazdığı yazılara ve instagram fotolarına bakınca kocaman gülümsemesi ve dünyanın harika yerlerinden kareleri ile bolca ilham veriyor. Haydi o zaman elinize içeceğinizi alın, Berceste’nin peşine takılıyoruuuz!

S:Gezdiğin yerlere, çektiğin harika fotolara, gözlerinden fışkıran enerjiye ve paylaştığın içeriklere bayılıyorum. Seni tanımayanlar için kendini ve gezme/keşfetme tarzından biraz bahsedebilir misin?

C:Öncelikle yorumların için çok teşekkür ederim.

Ben Berceste Şeber. 25 yaşındayım. Klinik Psikoloğum ve aynı zamanda Spor Psikoloğuyum. Şuanda iş hayatının yanı sıra aynı zamanda Spor Psikolojisi alanı üzerine doktora yapıyorum. Meslek hayatımı kurumsal hayattan daha uzak bir şekilde planladım. Çalışma günlerim ve saatlerim biraz daha esnek olabiliyor. Bu düzeni çok eskiden beri istiyordum çünkü hayalimde her zaman hem istediğim işi yapmak hem de olabildiğince gezmek ve keşfetmek vardı.

Benim gitmek istediğim yerleri yazdığım uzun bir listem var. Bu listede özellikle farklı kültürleri tanıyabileceğim ve farklı deneyimler yaşayabileceğim rotalar en başlarda bulunuyor.  Genelde bir sonraki rotamı o listeye bakarak ruh halime, zamanıma ve mevsime göre seçiyorum. Seçtikten sonra da 2 ay sonra şuraya gidelim hadi gelir misin benimle dediğim 3-4 tane çok yakın arkadaşım var. Bazısı hadi 1 haftaya gidelim dediğimde de gelebiliyor. Ama tabi herkesin bir düzeni olduğu için bazılarıyla daha önceden plan yapmamız gerekiyor.

View this post on Instagram

🤳🏻💛

A post shared by Berceste Seber (@bercesteseber) on

S:Pilot bir babanın ve turizmci bir annenin kızı olarak; hatırladığın ilk seyahat maceran nasıldı? Nereyeydi?

C:Kesinlikle harikaydı. 6 yaşındayken annem ve babamla beraber New York’a gitmiştik. O zamanlar hala ikiz kulelerin olduğu bir dönemdi tabi. O seyahatten en çok zihnimde kalan 2 şeyden biri saatlerce uçakta uçmaktı. Uçakta bir sürü insanla tanışmıştım ve benim için çok eğlenceli geçmişti. Zihnimde kalan ikinci şey de çeşit çeşit donutlarrr =)  Tabi o zamanlar Türkiye’de o kadar çeşit yoktu. İstanbul’a dönünce o donutları özlediğimi hatırlıyorum.

S:Avusturalya, İzlanda, Kolombia gibi uzak ve çok farklı noktalara seyahat ettin. Sende en iz bırakan deneyimler, kültürler neler oldu? Düşündükçe inanılmaz gibi, hayal gibi gelen anıların var mıdır?

C:İzlanda beni tam anlamıyla büyüledi. 2017 Haziran’da gittim oraya. Gördüğüm şelaleler, buzullar, kraterler hala gerçek değilmiş gibi geliyor. Önceden herhangi bir ülkeye bir daha kesin giderim dediğim olmamıştı. Ama İzlanda’yı gezerken her gün kendi kendime buraya kesinlikle bir kez daha gelmeliyim dedim. Bir sonraki gidişim kesinlikle kışın olacak. Hem kuzey ışıkları için hem de doğanın kışın aldığı hali görmek için sabırsızlanıyorum.

Diğer taraftan da çok başka bir kültüre sahip olan Kamboçya beni çok etkiledi. Gün doğumunda UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Angkor Wat’ı gördüğüm an hala gözümün önünde. Bana bir hayalin içindeymişim gibi hissettiren anlardan biriydi. Hala gözlerimi kapattığımda sanki o an ordaymışım gibi çok gerçek, çok canlı olarak hissederim Angkor Wat’ı.

S:Zamanının ne kadarını seyahate ayırıyorsun? Hayatını planlarken seyahat ne kadar öneme sahip? Kaçıncı sıradadır?

C:İş ve okul programımı önüme koyuyorum ve seyahat takvimimi ona göre planlıyorum. Bahsettiğim gibi işim daha esnek programlar yapmama uygun. Tabi uzak rotalara gitmem çok sık mümkün olmasa da 3-4 günlük kısa seyahatleri planlamam çok daha kolay oluyor. Ama şunu çok net söyleyebilirim ki boş vakitlerimdeki önceliğim kesinlikle seyahat etmek.

S: Seyahatlerde (veya sonrasında) ne tür aydınlanmalar yaşadın? Hayata dair neleri “farkettin”?

C: Ben en çok bu anların geri gelmeyeceğini ve tam da yaşadığım o anın tadını çıkarmam gerektiğini anladım. Eve döndüğümde fotoğraflara bakıp o anları hatırlıyordum ama hep eksik kalıyordu. O yüzden artık en sevdiğim şey gözlerimi kapatıp o anları zihnimde canlandırmak, beş duyu organımla hissedebilmek. Bunu yapabilmek için de her anın tadını çıkarmaya özen gösteriyorum.

Seyahatlerimde hayalimin bile alamayacağı hayatların da olduğunu fark ettim. Bunu fark ettiğim yer Kamboçya oldu. Fakirliğin ne demek olduğunu biliyordum ama Kamboçya’daki ‘Floating Village’ yani Yüzen Köy bambaşka bir boyuttu. Oradaki insanlar bir gölün üzerinde tahta sopalara oturtulmuş evlerde yaşıyor. Çok uzun zaman karaya ayak bile basmıyorlar. Elektrik yok. Hayat onlar için basit değil, hayat onlar için çok zor. 3 saat orada vakit geçirdikten sonra sahip olduğum her şeye şükrettim. Ve o günden beri şükretmeyi ve küçük şeylerle mutlu olabilmeyi daha iyi başarabildiğimi düşünüyorum.

S:Bundan sonra seyahatin hayatındaki yeri ne olacak? Hayallerin ve planların var mıdır? 

C:Bundan sonraki seyahatim büyük bir ihtimalle Barselona’ya olacak. Aklımda aynı zamanda Porto da var.

Hayallerimde o kadar çok yer var ki =) Hindistan ve Peru bir süredir hayallerimin en üst sıralarında yer alıyor. Ama şuan belli olan planlarım arasında kesin olarak Haziran’da bir Doğu Karadeniz turu olacak. Yazın kesin uzak bir rota olacak, fakat henüz seçenekler arasından belirleyemedim.

Röportajı okurken, aralara serpiştirdiğim linklere dayanamayıp girmeyenler, sabır gösterenler için tüm gerekli linkleri nazikçe aşağıya bırakayım. =)

  • instagram: bercesteseber
  • Yazdığı bazı yerler: redbullcom, hurriyet seyahat ve çok gezenler kulübü

View this post on Instagram

Zumrut’te arka plan📍Pokut Yaylasi😝🍃

A post shared by Berceste Seber (@bercesteseber) on

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe