Ekonomik Sevgililer Günü Tatil Önerileri

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Sevgililer Günü geliyor, bir aydan az kaldı. Aslında bir kaç yıl öncesine kadar dünyanın en gereksiz özel günü olduğunu düşünürdüm. Sonra bir gün, yazı yazdığım bir yer için Sevgililer Günü tarihini ve Aziz Valantin’i araştırdım ve fikrim değişti. O yazımı şuradan okuyabilirsiniz. “Bana hikayenin kısa versiyonunu anlat, Zeynep” derseniz şöyle; Valantin, Roma İmparatorluğunda bir papaz. Yıllardır süren savaş nedeniyle imparator erkeklerin evlenmesini yasaklıyor, bu durum Valantin’in aklına ve gönlüne yatmıyor.

Gizlice hem papaz hem de şahit olarak aşık çiftleri evlendiriyor. Sonunda yakalanıp hapise atılıyor, İmparator Claudius gelip onla bizzat görüşüyor; davranışlarını değiştirmezse idam edileceğini söylüyor. Ancak Valantin geri adım atmıyor. Veda mektubunda, sevgiye ve aşka olan inancını savunup mektubu “From Your Valantine” diyerek bitiriyor. İdam edildiği gün ise 14 Şubat “Aziz Valantin Günü” olarak bizlere miras kalıyor. Böyle güzel yürekli ve sevgiye inanan bu adamın adı ile yılda bir gün sevgiyi kutlamak bana artık çok iyi geliyor. O nedenle pek bi’ severim bu günü. ?

Bu günde (veya yakınındaki bir kaç günde) sevdiğinizle belki bir yerlere kaçmak istersiniz diye düşündüm. Zaten her daim irili ufaklı seyahatlere çıkmak için bahane yaratmak lazım. Sizler için ekonominizi fazla sarsmayacak, iflasa sürüklemeyecek ekonomik Sevgililer Günü Tatil Önerileri hazırladım dostlar. Genelde yakın uçuşlu ve uygun fiyatlı oteller seçtim. Ancak biraz daha büyük düşündüğüm lokasyonlar da olmadı değil. ??

Not: bahsettiğim tüm günlük otel fiyatlarına – en pahalı olacağını tahmin ettiğim 14 Şubat gecesi için vergi dahil fiyatlara baktım. booking.com, kayak.com, hotels.com üzerinden defalarca kontrol ettim. 🙂

1)Toskana Bölgesi  – İtalya

Başkenti Floransa olan İtalya’nın tarihi, şarapları, epik doğa manzaraları ve  zengin sanat mirası olan Toskana Bölgesi; bu özel günü geçirmek için ideal. Siena, San Lorenzo,   Chianti, Floransa gibi minik Toskana şehirlerinde geceliği 170 TL’den başlayan fiyatlarla 3 yıldız ve üzeri (300 TL’ye 4 yıldız garanti 🙂 ) oteller bulmak mümkün.

Uygun fiyatlı otelinize yerleştikten sonra gelsin Toskana şarapları, gitsin mum ışında 3-4 saatlik akşam yemekleri. Gündüzleri de günlük turlar, toplu taşıma veya trenle; şarap bağları (özellikle Chianti bölgesi), Pisa, Floransa gezileri ile dolu dolu geçer.

2)Ljubljana – Slovenya

Slovenya’nın adı zor yazılan ve “Lyubliana” okunan başkenti;  tarihi, mimarisi ve zengin (Alman-Akdeniz-Sloven karışımı) kültürü ile hafifi kasvetli ve romantik bir kartpostala ışınlanmışsınız gibi hissetirecek. Sevgilinizle hiç araç kullanmadan el ele uzun uzun yürüyerek gezmeye çok uygun bir şehir.

Şehir merkezinde gecelik otel fiyatları :3 yıldız 200 tl, 4 yıldız 300 tl civarında diğer Avrupa şehirlerine göre ekonomik seyredir. Bir de 30 km ötede Avrupa’nın en harika en güzel göllerinden Bled Gölü var – Şubat ayında da genelde karlar altında aşağıdaki resimdeki gibi romantik ötesi oluyor.

3)Atina – Yunanistan

Biraz daha ılıman bir yere gidelim, hatta biraz da bize benzesin derseniz istikamet: komuşunun başkenti Atina. Atina’da gündüzleri bol bol yürüyerek tarihe, müzelere, Yunan mitolojisine doyabilirsiniz. Hava sıcaklığı İzmir’e paralel, yemekler güzel, içkiler güzel, kahveler efsanevi güzel. Bir de pek çok otelden üst resimdeki Akropolis gözüküyor.

Şehir merkezinde 3 yıldız  otellerin geceliği 150 TL’den başlıyor. Geceliği 250 TL’ye 4 yıldız garanti :). Yunanistan denince akla hep yaz mevsimi gelse de Atina kışın çok güzel oluyor. Ben Ocak’ta gittim bayıldım; kesinlikle tavsiye ederim.

4)Budapeşte – Macaristan

“Bana bütüüün Avrupa kıtasını anlat; güneyini kuzeyini, batısını doğusunu. Ama tek kelimede!” deseler “Budapeşte” diye cevaplarım. Budapeşte: tarihe, mimariye, birbirinden leziz yemeklere (ve tatlılara!), en eğlenceli gece hayatında, efsanevi Avusturya kahvelerine ve bu cümleye sığdıramayacağım güzelliklerle dolup taşan bir şehir.Bir de Avrupa tersine çok ekonomik – para birimi de Macar forinti. 

Sevgililer gününde götürdünüzde bayılacak; benden garanti. Peki burada neler yapalım derseniz devasa 50 Maddede Budapeşte yazıma beklerim. Otellerin 3 yıldızları geceliği 150 TL civarı, 4 yılızlar ise 180 TL! Bu oteller genelde 10 üzerinden 9 puan alan yerler. İnanılmaz ama gerçek!

“Bu özel gün tatili için (hangi tatil özel değil ki? 🙂 ) millerimi harcarım” diyenler için bazı uzak ülkelerden önerilerle devam edelim..

5)Phuket – Tayland

Size Tayland’ın doğal güzelliklerini, efsanevi plajlarını, ormanlarını, eğlenceli gece hayatını ve leziz yemeklerini anlatacak değilim. Eğer son yıllarda bi kayanın altında yaşamıyorsanız Tayland’ın ne kadar harika bir yer olduğunu görmüş/okumuş/duymuşsunuzdur.

Ben sadece 2 yıldız otellerin geceliği 80 TL, 3 yıldızların 100 TL ve 4 yıldızların 170 TL civarı fiyatlardan başladığını bilgisini buraya bırakıp gideyim. Evet tüm yazıda olduğu gibi fiyatlar iki kişilik. Siz de şimdi milleriniz yetecek mi bir hesap yapın. 😉

6)Sri Lanka

Hindistan’ın güneyinde alında 1340 km sahil şeridi olan harika bir ada ülkesi Sri Lanka. Bir de o kadar harika ki; bordo ve yeşil pasaportlardan 15 güne kadar vize istenmiyor. Heyoo! Burada neler yapılır derseniz? Top 5 şöyle 1)plajlarda keyif 2)harika doğa manzaraları göreceğiniz tepeler & ormanlar 3) ulusal parklarda başta filler olmak üzere hayvanları sevmece 4)bir birinden büyüleyici tapınaklar 5)çay tarlalarında delirmeceler derim.

Otellerin 2 yıldızları geceliği 100-150 TL civarı, 3 yıldızlı oteller 250 TL civarı 4 ve 5 yıldızlar ise 400 TL ve üstü.

7)Bali –  Endonezya

Endonezya’nın doğal güzelliği ile ünlü Bali adası da millerinizi yatırmak isteyeceğiniz bir yer. Gene vize yok ancak girişte 35 dolara vize satın almak gerekiyor. Bali’de neler yapalım derseniz.. top 5 şöyle 1)pirinç tarlaları, 2)efsanevi güzel hindu tapınaklar, 3)dünya harikası plajlar 4)şelaleler, ormanlar 5)maymun ormanı.

Gecelik otel fiyatlarına bakacak olursak ; 200 TL civarına villa bulunuyor. Ayrıca geceliği 250 TL’ye 4 yıldızlı oteller var. 3 yıldızlı 8.9 / 10 puan almış bir otelin geceliği 210 TL’ydi misal.

8)Rabat – Fas

İklimi ılıman, hafiften curcunalı bir yer hayal ediyorsanız hem daha ekonomik hem de daha az günde gezme olanağı nedeniyle Fas’ın 7. büyük şehri olan Rabat uygun olabilir. Burada Şubat ayında daha sıcak havalara gidip mimari harikalarını, camileri, Endülüs bahçelerini, kalelerini gezip Akdeniz-Arap sentezi lezzetli Fas yemeklerini tadabilirsiniz.

Otellerin geceliği 3 yıldız 250-300, 5 yıldız 400 TL ve üzeri civarlarda. Ayrıca geceliği 300 TL’ye villa da kiralayabilirsiniz. Yalnız Rabat için ufak bir notum var oteller/villalar inanılmaz güzel – içinden çıkmak istemeyeceksiniz.

Şimdi söz sizde – sizlerin sevgililer günü için ufak bir kaçamak planı var mı? Mutlaka yorum bırakın. ?

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe