Denedim & Onaylıyorum: Türlü Konulardan En Sevdiğim Udemy Dersleri Listesi

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Uzunca bir süredir yeni bilgileri internetten öğrenme alışkanlığım var. Gerçekten en son neyin kursuna gittim veya birinden özel ders aldım hatırlamıyorum. Sanırım en son ÖSS’ye hazırlanırken oldu bunlar. kjldflkdfg. Bu sebeple son birkaç senedir de başta udemy dersleri olmak üzere düzenli olarak online dersler alıyorum. Bu sayede baya baya teknik ve somut yetenekler kazandım. WordPress tabanlı sitemin kodları ve tasarımı, akıllı telefonla daha iyi fotoğraflar çekme, yoga (evet şaka gibi ama yakında eğitmeni olacağım yogaya youtube’dan başladım!), sosyal medya hesapları yönetim, facebook – instagram reklam işleri (cidden detaylı işler), google nasıl çalışır ve adwords/andsense vb vb say say bitmez pek çok konu hakkında bilgi sahibi oldum. Bazılarını öğrendim, uyguladım, başkalarına/bazı ufak markalara danışmanlıklar verdim hatta kendim de udemy için kendim de efsanevi fotoğrafçı Mustafa Seven ie ortak bir adet ders hazırladım. 🙂 (blog okuyucularıma her zaman 25 tl olacak Her Yönüyle Başarılı Instagram Yönetimi & Mobil Fotoğrafçılık dersimizin özel kuponlu linki için tık tık)

Bu online öğrenme merakım udemy.com hesabımda pek çok konuda sayfalarca ders ve yakın çevremle paylaştığım “X konuda favori dersim” önerilerine dönüştü. Hazır bayram tatilindeyken belli başlı konularda favori udemy dersleri listesi hazırlayıp paylaşmak istedim. Sizler de altına kendi favori derslerinizi ve ders içeriği görmek istediğiniz konuları yazarsanız çok sevinirim. Ara ara güncellerim, burada canlı & büyüyen bir listemiz olur.

Başlamadan son bir kaç şey söylüyorum ve hemen başlıyorum. i)bol bol İngilizce içerik var çünkü udemy.com’un doğal olarak en baskın dili İngilizce; bazılarında alt yazılar var işi baya baya kolaylaştırıyor. ii)benim çok iyi dersten anladığım gerçekten değerli bilgiler vermesi, güncel olması (teknolojik ve sosyal medya konularında), bir de kısa olması. Evet, lütfen kısa olması! Programlama vb gibi süper teknik bir konu yoksa 6-7 saati geçen dersler beni sarmıyor. Hem o kadar sabrım ve vaktim yok hem de tecrübe ile sabit daha kısa dersler daha kaliteli ve iyi hazırlanılmış oluyor. Tamam artık sustum. Gerçekten başlıyoruz. Haydi!

1)iPhone Photography | Take Professional Photos On Your iPhone

Benim için en ideal udemy ders örneği konudan bağımsız bu ders olduğu için ilk sıradan paylaşmak istedim. Konusu: iPhone ile fotoğraf çekmek. Konu süper spesifik. Süresi: 1.5 saat, kısacık. İstenirse bir oturuşta bitirilir. Oh mis. Eğitmeni: her türlü profesyonel kamera ve akıllı telefonla fotoğraflar çeken bir fotoğrafçı. Belli ki güzelce anlatacak, ipuçları verecek.

Benim gibi bi’ tık fotoğraf gözü olan ama ışık, kompozisyon, açı vb teknik işleri bilmeyen ve kamera almadan fotoğraf işini iPhone ile çözmek isteyenlere ideal bir ders. Çok basit, örnekler üzerinden, gerekirse fotoğraftaki ölçüleri çizerek (bkz aşağıdaki foto) anlatıyor. Ben dersi bir oturuşta bitirdim ve bittiğinde baya bir aydınlanmış hissettim. Aşağıdaki fotodan dersten öğrendiklerimi Filipinler seyahatimde nasıl uyguladığımı görebilirsiniz.

Ders linki: tık tık

2)WordPress İnternet Sitesi Kurmak: Blog, E-Ticaret, Kurumsal

İsmi de süper açıklayıcı olan bu kaynak wordpress’te yapılacak her şeyi tek tek öğretiyor. Ders süresi 12 saat ancak direkt istediğiniz bölümden başlayabiliyorsunuz. Mesela ben kişisel merakımdan ötürü e-ticaret yani woocommerce kısmından başlamıştım. Hiç bir tuhaflık, eksiklik hissetmeden tam gaz devam ettim derse. Böyle aralardan girilebilen derslere bayılıyorum. 🙂

Websitesi/blog nasıl açarım, tasarımı nasıl yapılır/veya hazır tasarım uygulanır, sitenin teknik analizi, yapılacaklar, wordpress tabanlı e-ticaret sitesi açmak vb konularda süper detaylı ve kaliteli bir ders. Bu arada hocası Fikret Tozak bir udemy eğitmeninde en sevdiğim iki özelliğe sahip: 1)sorulara/mesajlara ışık hızıyla dönme 2)dersi teknolojik değişimlerle paralel güncelleme. WordPress tabanlı site açma planı olanlar veya wordpress genel kültürü oluşturmak isteyenler hiç düşünmeden alsın derim.

Ders linki: tık tık

3)The Complete Digital Marketing Course – 12 Courses in 1

Bu ders hakkında bilgi vermeden önce bir dakika saygı duruşunda durup eğitmeninden bahsetmek istiyorum. Dublin’de yaşayan ve dolayısıyla tatlı ama kolay anlaşılır bir İngilizce aksanına sahip Daragh Walsh – benim açık ara en favori udemy eğitmenim. (Atıl hoca hariç tabii :p) Çünkü çok zor konuları adım adım ve çok basite indirgeyip anlatıyor ve akılda kalıcı örnekler veriyor. İlk facebook pixel’imi (sitenize bir kod bağlıyorsunuz ziyaret edenlere tekrar tekrar reklam vermenizi / yeniden hedefle yapmanızı sağlıyor) arka planda onun sesi ve yönlendirmeleri ile bağlamıştım. Sonra kutlama dansı yaptım tabii. 🙂

Google adwords, facebook-instagram pazarlama, karmaşık reklam işleri, YouTube pazarlama, twitter pazarlama, app’ler için appstore/google play pazarlama, copywriting (metin yazarlığı) vb konularda harika bir ders. Ayrıca Daragh Walsh’un da en detaylı dersi. Toplamda 12 saat ancak hepsini tamamlamak süper şart değil. Misal ben pinterest, twitter veya app marketing bölümlerine dokunmadım bile.

Ancak google, adwords yönetimi (taaa hesap açma adımından başlayıp) ve facebook-instagram kısımlarında çok başarılı. Koskoca google işlerini 1.5 saate sığdırmış ve başkalarının 10 saatlik tek derste anlattıklarını çok daha anlaşılır ve uygulanabilir olarak anlatıyor. Eğer İngilizce biliyorsanız; dijital pazarlama ile ilgili değilseniz bile (!) dersi istek listenize ekleyin, fiyatı düştüğü ilk anda alın derim. Çok az ders hakkında bu kadar tutturuk oluyorum. Gerçekten çok çok çok beğendim & faydasını gördüm. 🙂

Ders linki: tık tık

4)The Complete Facebook Ads Course – Beginner to Advanced

Yine yeniden çok favori hocam ile karşınızdayım. Bu sefer konumuz tüm dijital pazarlama kanalları değil sadece facebook (dolayısıyla instagram.. aynı şirketlet malum). Reklam konusunda gerçekten derinleşmek blog, eticaret siteleri ve markaların facebook/instagram reklam stratejilerini yönetmeyi öğrenmek için 6 saatlik, süper detaylı ama tam ayarında bir ders.

Yalnız genel kültür olsun diye alınacak bir ders değil. Uzmanlaşma isteği ve yönetecek mümkünse birden fazla sayfa olması önşartlardan. Kendimden örnek verecek olursam bu dersi alırken hem kendi blog sayfam, hem de farklı sektörlerden bir kaç e-ticaret sitelerinin fb/insta sayfalarının reklam panellerine erişip reklam alımlarını planlamıştım. Dersteki bilgilere ek olarak deneme, kendi kendine plan yapma ve planları adapte etme çok önemli. Facebook/instagram reklam işinde derinleşmek isteyenler hiç indirim beklemeden hemen alsınlar derim.

Ders linki: tık tık

5)Etik Hacker Olma Kursu

-Kimmiş bu tatlı çocuk?

-Aaa eşimmiş meğersem! lfkglşfklgş

Şakalar komiklikler bir yana Atıl’ın baştan sonra tamamladığım tek dersi bu. Atıl da kimdir derseniz çok sevgili eşim olmasına ek olarak Udemy’nin Türkçe eğitmenlerinden en çok satanlardan biri kendisi. Programlama ve siber güvenlik üzerine dersleri var. Hatta o derslerin girişindeki promosyon video’ları da bizzat ben çekip ediliyorum. Ancak bu konular bana ağır ve “ben kesin beceremem” geliyor.

Konusu biraz entrikalı diye mi bilemem ama ders beni sardı. Hem hacker saldırılarından nasıl korunuz, hem de hackerlar nasıl saldırı yapar konularını detaylıca anlatıyor. “Pratik bilgi olarak ne öğrendin?” derseniz buradan Atıl’a sesleniyorum: “evin modemini hackleyip senin tüm cihazlarına girmem 2 dakikamı almaz; akıllı ol!111” lfkgşfgkl.

Atıl’dan tabii ki de kupon istedim her zaman 25 TL olarak buradan alabilirsiniz: tık tık

6)Herbalism: Introduction & Medicine Making Course

Teknik ve iş konularından hızlı bir U dönüşü yapıp biraz daha genel & eğlenceli konulara giriyorum. Konumuz: bitki bilimi ve bitkisel tarifler. Aslında aklımda böyle bir ders almak yokken instagram’da sürekli reklamını görmem (o dijital pazarlama derslerini alın diye boşuna tutturmuyorum bakın..) sebebiyle sonunda bu dersi aldım. İyi ki almışım.. başlar başlamaz bayıldım ve kısa sürede tamamladım.

Elinizde -tercihen bitki- çayınız ile yatağınızın konforunda izleyip çok çok az not alacağınız bir ders. Belli başlı bitki türleri nelerdir, bitkilerin ne gibi kısımları (yaprak, kök) vb ne yapımında kullanılır, farklı bitki türleri nelere iyi gelir, taze ve kuru bitkilerden sıvı ev yapımı ilaç, bitki (lavanta) infüze edilmiş bal yapmı vb vb konular var. İzlemesi ve sonra uygulaması da süper keyifli. Her türlü tedavi ve hammaddenin doğadan geldiğini görmek de çok huzur veriyor. 🙂

Ders linki: tık tık

7)Basics of Meditation with Deepak Chopra

Geçenlerde meditasyonu hayatıma düzenli bir şekilde dahil etme hikayemi ve ne kadar mutlu olduğumu yazmıştım. (tık tık) Şimdi ses tonunu ve kelimelere yaptığı tuhaf vurguları çok sevdiğim Deepak Chopra ile bu harika uygulamayı geniş kitlelere yayma zamanıııı. nihohoho.

Aslında youtube’da, farklı kaynaklarda ücretsiz olarak da bulabileceğiniz video kaynaklar. Ancak derste konular derli toplu, birbirine bağlı şekilde bir akışta anlatılıyor. Ek olarak bol bol pdf kaynaklar paylaşmışlar. Bazılarını çok beğenip çıktı aldım bile. Meditasyon nedir, tarihi nereye dayanır, günlük hayatımıza nasıl katılır, faydaları nelerdir, türleri nelerdir vb konularda dünyanın en sakin ve bence İngilizcesi en anlaşılır insanından ders almak isteyenler hemen sepete eklesin.

Ders linki: tık tık

Şimdi söz sizde.. en sevdiğim udemy dersleri listem hakkında ne düşünüyorsunuz? Favoriniz hangisi? Sizin önerileriniz, eklemek istediğiniz udem dersleri veya diğer kaynaklardan dersler nelerdir? Mutlaka yoruma bekliyorum.

ps: Beni ve türlü önerilerimi takip etmek için instagram şubeme beklerim! (instagram: zeyneppcans)

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe