Çok Gezmenin Nedeni: Wanderlust Geni

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Hepimizin hayatında seyahat etmeyi, yeni yerler, insanlar ve kültürler görmeyi normal seviyeden çok daha fazla seven insanlar var. Belki bi’ arkadaşımız, ailemizden biri, işten biri, eşimiz, sevgilimiz veya direkt kendimiz.. Seyahat etmese ölecek, sürekli bilet, gidilecek yer kovalayan ve keşfetme enerjisi hiç bitmeyen türdenler. Sanki yaşadığı şehirde yeni açılan bir mekana gidecekmiş gibi kolayca Çin’e, Avustralya’ya vb bilet alıverir, planları yapıverirler. Ayrıca bu türün insanları gelirlerini ve giderlerini de tamamen seyahat planlarına göre ayarlarlar. Ne demek bir giysiye 300 TL vermek? Saçmalık! Gidiş-dönüş Küba bileti 3000 TL mi? Aşırı mantıklı yatırım!

Bu kişiler, resmi tatilleri, izin haklarını da en ince detayına kadar bilirler. Konu tatillerle izinleri birleştirip okyanus aşırı seyahat planlama olduğunda Alman ırkına taş çıkaracak verimlilikte planlar yapalar. Yakın gelecekte gitmeyecekleri ülkelerin bile vize uygulamalarına hakimlerdir. Amazon yağmur ormanlarını da görmek isterler, Avrupa’daki Noel pazarlarını da, Moğolistan çadır hayatını da, Manila’daki gökdelenleri de, Fuji dağını da.. Yapılacaklar listeleri dipsiz kuyu gibidir. Asla asla asla sonu gelmez.

Seyahat etmedikleri zaman da araştırmaktan, keşfetmekten ve merak etmekten geri kalmazlar. Aşırı hevesli ve meraklıdırlar… Gözünüzde böyle biri veya birileri canlanıyor mu? O zaman bu insanlar neden böyle bilimi arkama aldım açıklıyorum. Sebebi şudur: DRD4-7R geni.

Nedir Bu Gen?

“Wanderlust geni” de denen bu gene sahip bireylerin, toplumun geri kalanına göre daha gezgin, meraklı oldukları ve yerinde duramadıkları saptanmış. Bu gen kodu”DRD4” kodlu genin bir uzantısıymış. DRD4 geni ise mutluluk veren dopamin seviyelerini düzenleyen bir gen. Aynı zamanda heyecanlı, yeni ve risk almayı içeren durumlarla ilişkilendiriliyor.

Bilim insanları henüz kanıtlayamamakla birlikte avcı – toplayıcı atalarımızın da taşıdıkları “wanderlust geni” sayesinde ziv ziv gezdikleri hipotezini kurmuşlar. Bence hiç fena fikir değil! 🙂 DRD4 geni sahiplerinin daha fazla risk aldığı ve liberalizm ve bağımlılıklara daha yatkın olduğu da saptanmış. Şahsen ben wanderlust’ım, aşırı liberalim ama bağımlılık bize ters, sağlıklı değil çünkü skdjkdh…

Bir de unutmadan nüfusun yaklaşık %20’si bu geni taşımaktaymış!

Wanderlust Geni Sahipleri İçin Haberler İyi…

En iyi haberi sona sakladım. DRD4-7R geni taşımak ile uzun yaşam arasındaki bağlantı kanıtlanmış! Meraklı ve gezgin wanderlustlar; keşfetme isteği ve hayat enerjisi ile dolu oldukları için daha mutlu, fiziksel olarak daha aktif ve sağlıklı bir ömür sürüyorlar ve daha uzun yaşıyorlarmış. Oooh mis! 🙂

Bilim insanlarının yeni hedefi sırt çantası ile dünyayı gezen gezginlerden bir grubun genlerini inceleyip DRD4-7R geni sahipliklerine bakmak. Bu çalışma başarı ile tamamlanırsa sonuçları ekledim..

O zaman hayal kurmaya, plan yapmaya ve kazancımızın büyük bölümünü uçak biletlerine gömmeye devam!

Şimdi söz sizde. Sevdik mi bu wanderlust geni işini? Sizde de var mı? Aşırı gezme ve keşfetme merakı genetik olabilir mi? Genetikse annem babam neden ziv ziv gezmiyor? Kafamda deli sorular… Mutlaka yorum bırakın!?

ps: tüm yazılardan haberdar olmak & beni takip etmek için instagram sayfam : zeyneppcans

facebook sayfam: zeynepcansoylucom

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

6 Comments

 1. Kasım 23, 2017 / 8:01 am

  süpermiş gerçekten. ben sevdim.

 2. Kasım 23, 2017 / 9:09 am

  Selam..
  Nasilki kan vucudumuzdaki damarlarimizda dolaşiyor..Gezginlerde Yaradanin varliği içinde aynen damarlardaki kan misali dolaşiyorlar..
  Ben bu seyahat tutkusunun Allahin yarattiklarini tanima isteği olarak tanimliyorum..Yani mistik ve tadavvufi bir olgu..
  Çunku tanima seni hayranliğa. Hayranlik ise seni Âşka taşiyor..ve bu sürüp gidiyor..
  Nice yeni seyahatlerde buluşmak ümidi ile..

 3. Sibel Çeliksöz
  Kasım 23, 2017 / 5:46 pm

  tüm ailemde sadece bende var bu durum genetik değil sanırım ben çocukken çok coğrafya ansiklopedisi okumamama bağlıyorum

 4. Kasım 26, 2017 / 1:12 pm

  Böyle bir genin olduğuna kesinlikle emindim 🙂 Ama bakarsan benim annem babamda da bu genden yeterince var ve bende bu konuda ekstra ekstra nasibimi almışım diye düşünüyorum.
  Yoksa her dakika bir yerlere gitme isteği, uzun süre bir yere gitmeyince elin ayağın titremesi boşuna mı?

 5. siradaki_rota
  Aralık 12, 2017 / 1:20 pm

  Ahahha bayıldım, bende de var! 🙂
  50 maddelik Macaristan listesi ile siteni keşfetmeye başladım.
  Yazı mükemmel, siten harika , çok sevdim!

 6. noyan
  Ocak 23, 2018 / 3:03 pm

  Çok var bende bu genden. Öyle ki hiç dönesim yok eve barka… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe