Burası Gerçekten Havana’da mı? : Fábrica de Arte Cubano

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Geçen sene Küba‘ya gitmeden internet araştırmalarımda gerçekliğinden şüphe ettiğim bir mekan bulmuştum:  Fábrica de Arte Cubano, kısaltması “FAC”. Hem manidar ve akılda kalan kısaltması hem de internette okuduklarım sağ olsun hemen yapılacaklar listeme yazdım. Fábrica de Arte Cubano, adından da anlaşılacağı üzere bir “sanat fabrikası”. Sanki modern sanat müzesi bir yandan gece kulübü, bir yandan bar, bir yandan sinema gösterim alanı, azıcık da ucundan konser alanı olmuş gibi bir yer. Bir de devasa açıklı kapalı alanların olduğu eski bir yağ fabrikası üzerine kurulunca tam olmuş. Resmen Havana’da Brooklyn’i yaşatıyor! 🙂

Mekanın fikir babası Afro-Küba kökenli müzisyen X-Alfonso imiş. Burayı kuran ekibin hayali canlı müzik, sergiler, defileler, münazaralar, harika kahve kokteyller eşliğinde sanat ile iç içe bir mekan yaratmak olarak anlatılıyor. Havana’da bir hafta, Trinidad‘da da 2 gün geçirdikten sonra buraya gitmiştim. %100 inanarak söyleyebilirim ki ülke genelinden çok farklı, uzaydan ışınlanmış gibi ayrı bir mekan. Ancak bir o kadar da kaotik ve Küba’lı. Tam ifade edemedim ama siz anladınız. 🙂

Özellikle genç yerellerin çok sevdiği bu mekana genelde kısaca “fábrica” deniyor. Havana merkezin hafif dışında kalıyor. Merkezden taksiye binince 10 cuc (dolar) civarında Vedado’daki mekana ulaşım sağlayabilirsiniz.

Peki Nasıl Bir Ortam Var?

derseniz.. odadan odaya, terastan terasa sürüklenip bu tarz sanat/performans işlerini seviyorsanız büyüleneceksiniz derim. Bir de sergilenen bazı işler görece uygun (neye göre görece? Kuzey Amerika ve Avrupa) fiyatlara satılabiliyor. Alışveriş işine girecekseniz yanınızda bol miktarda nakit getirmenin faydası olur. Konumuza dönersek, her DJ’in müziklerine dans edecek, konser veren sanatçının bölümünde en az yarım saat kalacak, biraz kısa film gösterimlerine takılacak, biraz sergi gezecek, biraz yerellerle muhabbet edecek, bol miktarda rom içecek ve muhtemelen mekanda sabahlayıp kokoreç niyetine jambonlu sandviçinizi yiyip evin yolunu tutacaksınız.

Aşağıdaki telefonla çektiğim video’dan biraz fikir edinebilirsiniz. Sallamalar ve kötü çekim için kusura bakmayın, baya bir rom içmiştim zira. 🙂

Kurucularının özellikle Berlin’den bol ilham aldığı söyleniyor. Gri-beyaz duvarlar, mesafeli ve soğuk dekoru görünce mantıklı gelmiyor değil. Mekan Perşembe, Cuma, Ctesi ve Pazar günleri açık. Akşam 8’den sabah 3’e kadar açık kalıyor. Not etmekte fayda var.

Biraz genç yerellerle tanışayım, ülkeyi bir de onlardan dinleyeyim derseniz ideal mekan. Sırf bunun için bile gidilir zaten. Yalnız muhabbet etme niyetindeyseniz gece 11’den önce gidin derim. Sonrasında mekan ve insanlar %50’si romdan oluşan dev bir alkol şişesine dönebilir, benden uyarması.

Aşağıda sergilerden ve mekandan çektiğim fotoğrafları görebilirsiniz..

Bir de unutmadan gece 12’ye yakın ucu gözükmeyen sıralar oluşuyor. (bkz aşağıdaki soldaki foto) Akşam 10’u geçirmeden kapıda hazır olmakta fayda var.

Bazı Faydalı Lojistik Bilgiler

Giriş ücreti : 2 CUC (yaklaşık 2 Amerikan doları)
Adres: Corner of Calle 26 and Calle 11, Vedado
Websitesi:  Sergileri, konserleri takip etmek için fabricadeartecubano.com
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

2 Comments

  1. Ağustos 1, 2017 / 6:30 am

    Gerçekten çok ilginçmiş. Herkesin yaşaması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe