Bangkok Sokak Yemekleri Kraliçesi Michelin Yıldızlı Jay Fae

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Wok tavadan yeni çıkmış dumanı üzerinde bol soslu, acı ve baharatlı bir Asya sokak yemeği. Benim için lezzetin tanımı budur. Bu lezzetin peşinde 12 saat ve üzeri uçuşlara katlanabilir, Asya sıcağında ve neminde ter dökebilir ve herhangi bir Asya ülkesine gitmek için aylarca para biriktirebilirim. Asya kıtasına olan büyük aşkım bir yana pek çoğumuzun farklı yemeklerin peşine düşerek seyahat ettiğimize inanıyorum. Buna sadece ben inanmıyorum yapılan online anketler de “farkı mutfaklar denemenin” en büyük seyahat motivasyonu olduğunu söylüyorlar. O zaman hemen konuya giriyorum. Konumuz Asya mutfaklarından ilk 3’te yer alan (gönlümün birincisi Japon mutfağı :), ikincisi Tayland, üçüncü de Çin ) Tayland mutfağının kalbinin attığı şehir olan Bangkok’tan geliyor. Bangkok Sokak Yemekleri Kraliçesi: Jay Fae ve Tek Michelin Yıldızı alan büfesi.

ben bu etin ve baharatların tadını hala hatırlıyorum 🙂

2017, 2018 ve 2019 yıllarında ard arda Michelin yıldızı alan ve harika Bangkok sokak yemekleri yapan bu büfe ve yemekleri yapan tek kişi olan Jay Fae baya ünlü. Özellikle Netflix’in Street Food belgesel serisinde çıktıktan sonra burada yer bulmak büyük sabır ve şans işi haline geldi. Aşağıdaki videodan Asya sokak yemekleri belgeselleri serisinin fragmanına göz atabilirsiniz.

Mahachai Road üzerinde yer alan büfe Jay Fae teyzenin haleti ruhiyesine o gün 11-12 veya 1’de açılıyor. Önceden telefonla limitli rezervasyon alıyorlar. Siz açılmadan 1-2 saat önce gidip adınızı yazdırıp sıraya giriyorsunuz. bkz: aşağıdaki foto

8. sıradan sizelere kim gülümsüyor :o)

Adınızı yazdırmak o gün size sıra geleceğini garanti etmediği gibi ne kadar süre bekleyeceğiniz de büyük bir bilinmez. İçeride 3-4 masa var. Tüm yemekleri baştan sonra Fai teyze (“Auntie Fai”) hazırlıyor. Etrafta panik içinde dolaşan Taylandlı kardeşlerimiz idari işler, servis ve bulaşıktan sorumlular. Masalar ne tür yemekler söyler, Fae teyze yetiştirir ve hızlıca yiyip kalkarlar mı.. Hepsi de bilinmez. Biz öğlen 12’den 3’e kadar AZİMLE BEKLEDİK.

deniz ürünlü glass noodle.. bu yazıyı yazarken bile ağzım sulanıyor :o)

Öğlen 12’de gidip adımızı yazdırdık; 8. sıradaydık ve 3 gibi girebildik!! Ama sonra o tek kadının elinden çıkma glass noodle’lar, devasa karidesler, bol baharatlı etleri Singha bira eşliğinde yediğimizde cennetteydik.. Bekleme süresi ne kadar acı verici olsa da öneririm.

Tüm yemekleri harika ve en çok önerilenleri (İngilizce isimlerini yazıyorum ki orada menüyü karıştırken bu yazıyı açarsanız işinizi kolaylaştırayım) ve fiyatları şöyle:

  • Aşırı ünlü yemeği Grab Omelette Kai-Jeaw Poo – 800 Baht
  • Homemade Prawn Cake – 500 Baht
  • Tom Yun Goong – 800 Baht
  • Poo Had Yellow Curry – 900 Baht
  • Glass Noodles ve Deniz Ürünleri (yukarıdaki fotodaki benimki) – 800 Baht
  • Drunked Noodles – 400 Baht

Bangkok yeme içme fiyatları düşülünce bayaaa yüksek kalıyor. Baya derken bir ana yemek 26-35 dolar civarı! Michelin yıldızlı yerlede yemek yemeye ve Tayland mutfağına merakınız varsa gidin acı çekip bir sürü para verin derim. Çünkü gerçekten güzel. Ancak tadım menüsüymüş, Michelinmiş size uzaksa ve kısıtlı bütçeniz varsa tabii ki de günün sonunda bir noodle’a 30 dolar vermeyin. Peki ben bir dada Bangkok’a gitsem gider miyim? İki günden fazla zamanım varsa evet, yoksa hayır. 🙂

Şimdi söz sizde. Sizler ne düşünüyorsunuz yorumlara bekliyorum. Yakında Bangkok’a gitme planı olanlar kimler? Buraya gitmeyi düşünür müsünüz? Mutlaka yorum bırakın.. =) 

ps: Tayland’da gün gün nereleri gezdim, hangi mekanları keşfettim şöyle bir bakmak isteyenleri profilime sabitlediğim insta story’lerime beklerim. (instagram: zeyneppcans)

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe