İstanbulda Organik Tavuk Yiyebileceğiniz Yerler

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Kendimi bildim bileli tavuk benim için kilo verme & kilo kontrolü konularında en sevdiğim iş birlikçim olmuştur. Derisiz yersem ve göğüs gibi yağsız kısımlarını ızgara veya buharda pişirirsem bilirim hem lezzetli olacak, hem doyurucu olacak, hem de az kalori alacağım. Bir de pişmesi, hazırlanması çok dertsiz ve kolay. Ancak internette tavuklara hızlı büyümesi için antibiyotik verilmesi üzerine yaptığım araştırmalar, büyük piliç şirketlerinde çalışan tanıdıklardan duyduklarım, marketten aldığım tavukların 15 dakika gibi rekor sürede pişivermeleri derken tavuktan soğudum. İstanbulda organik tavuk servis ettiklerine emin olmadığım yerler dışında yememeye başladım. Bu durum acaba sadece ülkemizde mi böyle derken İngiltere’den bir arkadaşım “Bizde antibiyotik vermek yasak ama tavuk canlıyken ağırlığı kadar iğne ile su basıp hayvancağızı öldürüyorlar ama kilo olarak iki katına çıkıyor. Marketten alıp evde pişirirken de tavuktan çok yüklü miktarda su çıkıyor.” demesi üzerine ilişkimi tamamen kestim tavukla.Sadece çok nadiren organik/serbest dolaşan tam tavuk alıp fırında bin bir törenle pişirir oldum ve dışarıda tavuk yemekten de tamamen umudumu kesmiştim.

Peki, serbest dolaşan tavuk ile normali arasındaki fark ne?

derseniz şöyle açıklayabilirim. Seri üretim tavuklar tek bir kümeste pek gezmeden duruyor, yaklaşık 45 günde olgunlaşıyor 2-2.5 kilo arasına oluyor ve büyümelerini hızlandırıcı ek maddelere bol bol maruz kalıyor. Serbest dolaşan tavuklar yaklaşık 80 günde büyüyüp olgunlaşıyor, kümesler arasında adı üstüne serbestçe dolaşıyor ve  ağırlıkları 2-2.5 kilo arasında oluyor. Serbest dolaşan tavukların etleri kısmen daha koyu (aynen köy tavuğu gibi) , derileri daha sarı ve yağlı ve bacakları daha uzun oluyor.

İstanbul’da sağlıklı, doğal yollarla büyüyen tavuklardan lezzetli yapan noktaları yazmayı ve (eğer varsa) benim gibi dışarıda tavuk yemekten çekinenlerle paylaşmayı istiyorum. Benim tamamen güvenip gittiğim üç mekan var tavuk için. Sizin başka önerileriniz varsa mutlaka duymak isterim; yorum bırakın & mail atın. Bekliyorum. Bu liste sadece iki yer olmasın, gün geçtikçe yenileri eklensin ve ben de güncelleyeyim çok isterim.

Eataly Zorlu Center

Carne (Et) restoranında yarım veya çeyrek porsiyon köy tavuğu var. Ateşte çevrilerek yavaş yavaş pişiyor, derisi ile ve çok lezzetli baharlar eşliğinde. Ayrıca bu harika tavuk buğday risottosu yatağında geliyor. Daha ne olsun 🙂 Yalnız ufak bir not; yarım porsiyon söylemeden önce düşünün bu tavuk biraz büyük.

Genelde çeyrek porsiyon fazlası ile doyurucu oluyor. Bir de bu tavuğu yerken etinin koyu ve derisinin daha yağlı olduğunu farkedeceksiniz; çünkü köy tavuğu. Ben her ay en az bir kere bayılarak yiyorum.

Le Pain Quotidien – Kemerburgaz, Buyaka AVM, Kanyon, İstinyePark, Suadiye

Ben şahsen Le Pain’ın ahşap masalarında oturup filtre kahve içerken saatlerce internette gezinebilir veya kitap okuyabilirim. Çevreden yeni pişmiş ekmek ve kurabiye kokuları gelen bu zincire bayılıyorum. Yakın zamanda tamamen free range tavuklardan ızgara çeşitleri ve benim favorim olan Cobb Salatası yaptıklarını keşfettim; şimdi eskisinden daha da sık gidiyorum.
Bir de ufak bir önerim var; kulağa tuhaf gelebilir ama çılgın partileyip alkolü fazla kaçırdığınız bir gecenin ertesi gününde toparlanmak için cobb salatası ve kafeinsiz filtre kahve kürünü denemelisiniz; hemen ayağa kaldırıyor! 🙂


Yeni gelen edit: Le Pain Quotidien’ın menüsüne yeni & süper serbest dolaşan tavuk yemekleri eklenmiş. Biri brokoli ve kremalı serbest dolaşan tavuk, diğeri sebzeli tavuklu ragu. Bugün ikisini de denedik ve bayıldık. 🙂

Jamie’s Italian – Zorlu Center

Sanki özgür dolaşan tavuğun yolu Zorlu Centerdan geçiyor gibi oldu ancak bugün keşfettiğim bu organik tavuk yemeğini hemen sizlerle paylaşmak istedim. Pazar sabahı erkenden kalkıp yürüyüş yaptım, kahvaltı ettim, yapılacak işlerimi yaptım derken 12:30 gibi çok acıktım. Zaten Digital Revolution sergisini gezmek için Zorluya gelecektik bari Eataly’ye gider tavuk yeriz dedim. Ama saat 13:00’e kadar brunch olduğunu ve küçük çocuklu ailelerin mekanı adeta istila ettiklerini görünce arkamıza bakmadan kaçtık. İstikamet Jamie’s Italian. Açıkçası balık yerim derken bir de ne göreyim menüde “özgür tavuk” ibaresi bana gülümsüyor. 🙂 Demek ki gerçekten organik ve serbest dolaşan tavuk yemek bugün hakkımmış.IMG_3031

Bol domates sosla ıslatılmış bir dilim artisan fırından yeni çıkmış ekmek dilimi üzerinde iki koca parça özgür dolaşan tavuk. Sarımsaklı domates sosu, aralarda yeşil zeytinler, üstünde roka ve permasan ve çok çok hafif limon sosu. Oh mis, tam bir İtalyan mutfağı cenneti. 🙂 Artık Zorlu Center’a yolumu normalden fazla düşürmek için bir nedenim daha oldu. Evet resimdeki harika makarnayı yiyen arkadaş ne yese kilo almıyor çok sinir bozucu; ben tavuk & balık yemekten hem kanat hem de yüzgeç çıkarmak üzereyim 🙂IMG_3024

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe