İlham Veren Kadınlar Serisi – Sevda Serbest İle Tanışın

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

İlham veren kadınlar serisinin üçüncü haftasından herkese kocaman sevgiler! 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü geride bırakmış olmanın enerjisi ve ilhamı ile serimizde ilerliyoruz. Bu hafta ülkeler, şehirler, kendi şehrimizde yenilikler, harika lezzetler, yeni trendler keşfeden “keşfettik.com”un yaratıcısı Sevda Serbest ile röportajımız. Sevda, düzenli olarak keşif yapıp bol bol içerik üreten, vlog’lar çeken, sitesine ek olarak hürriyet seyahat’te yazan, yoga yapan (head stand pozları ile kıskandıran..) ve tüm bunlar yeterince yorucu değilmiş gibi bir de tam zamanlı çalışan bir ilham veren süper kadın! Daha fazlasını merak edenleri mini röportajımıza bekliyorum…

S:Gezdiğin yerlere, seyahate ayırdığın zaman, yoga sevgine ve paylaştığın içeriklere hayranım. Kendinden ve gezme/keşfetme tarzından biraz bahsedebilir misin? Hatırladığın ilk seyahat maceran nasıldı? Nereyeydi?

C:Herkes için yaşadığını hissetmenin çeşitli yolları var. Benim için de bunlardan biri yola çıkmak, keşfetmek. Ancak bu haritada x kadar yer görmekten çok daha farklı benim için. “Daha önce hiç bu yoldan geçmedim, bu insanları ilk kez görüyorum, güneşi bambaşka bir paralelde batırdım” hissi muazzam. Çok fazla yer görmekten ziyade bir yeri yeterince sindirebilmeyi önemsiyorum. İlk seyahatim 3 kadın birlikte çıktığımız İtalya seyahatiydi. İtalya’ya karşı kendimi gitmeden önce de çok yakın hissederdim, gördükten sonra çok daha kaynaştık tabii. İtalya’da kapkaça uğrarsınız, geceleri her yer yer kapalı sıkılırsınız gibi ön yargıları kırdığımız, kadın kadına dayanışmanın olduğu keyifli bir seyahatti.

S:Aynı zamanda bir beyaz yakalı olarak zamanının ne kadarını seyahate ayırıyorsun? Hayatını planlarken seyahat ne kadar öneme sahip? Kaçıncı sıradadır?

C:Beyaz yakalı olunca doğal olarak her boş vakte bir seyahat planı koymaya çalışıyorum. Elbette iş gezileri de güzel keşiflere neden oluyor ama genel olarak çalışırken gezebilmek o kadar kolay olmuyor. Resmi tatillerde uçak bileti fiyatlarından bile ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Hala maalesef yıllık izin günleri ülkemizde çok az. Seyahat etmeyi hayatımda ailem ve sağlıktan sonra 3. sıraya koyabilirim.

S:Bir yere gitmeye nasıl karar verirsin? O ülkenin hangi özellikleri önemlidir? Şimdi doğa gezeyim sonrakine şehir gezerim gibi hesaplar yapar mısın?

C:Yeni bir seyahate çıkarken yeni destinasyonun bir önceki seyahatimden bambaşka bir dokuya sahip olması ilk önceliğim. Örneğin Küba’dan sonra Avrupa kültürünün en kendisini hissettirdiği Almanya ve Fransa’ya gidişim gibi. Hemen hemen her seyahatimde doğayla kucaklaşmak da önceliklerimden. Elbette dolar kuru, vize süreçleri, mevsim gibi maddeler de seyahatimi şekillendirebiliyor.

S:Sende en iz bırakan, düşündükçe rüya gibi gelen bir deneyimin oldu mu seyahatlerde?

C:Henüz daha kimsecikler keşfetmeden önce tren ile keşfettiğim Hallstatt’a kavuşma anım gerçekten en unutamadığım seyahat deneyimim oldu diyebilirim. Bunun yanı sıra, Buena Vista Social Club ile aynı sahnede dans etmem de ‘’iyi ki’’ dediğim anlardandı.

S:Seyahate dair ritüellerin var mıdır? Öncesi şunu yaparım, sırasında şöyle yaparım, bittikten şu kadar gün sonra sindirir ve yazarım.. vb? Ve bu süreçlerden favorin hangisi?

C:Seyahate çıkmadan önceki hazırlık dönemim kendi adıma en sevdiğim dönem. Çünkü keşif hissi başlamış ve seyahatin bitmesine daha çok zaman var. Neler göreceğimi, nelere şaşıracağımı, hangi kafede oturup saatlerce sokakları izleyeceğimi öncesinde düşlemek büyük haz veriyor bana. Elbette öncesinde nerde ne görülür, neler yapılır, bölgeye dair ipuçları gibi notlar alıyorum. Kişisel deneyimler edinmek için de seyahatimin bir kısmında kendimi lokal insanların yaşamlarına karışmaya ve sokaklara bırakıyorum. Seyahat dönüşü hemen yazamıyorum, istiyorum ki biraz sindireyim ve okuyuculara daha doğru ve net ifadelerle aktarayım.

KISA KISA

  • en iyi seyahat arkadaşın kimdir: En iyi seyahat arkadaşım eşim =)
  • yeni bir ülkeye gidince ilk iş ne yaparsın: ilk işim parklarından, meydanlarından birinde oturmak ve etrafı seyretmek.
  • yemeklerini en sevdiğin 3 ülke: İtalya, İspanya, Yunanistan
  • bıkmadan defalarca gidebileceğin 3 ülke: İtalya, Almanya, Amerika
  • ruh ikizin şehir/ülke: İtalya

Bİ’ TAKIM FAYDALI LİNKLER

Röportajı okurken, aralara serpiştirdiğim linklere dayanamayıp girdiniz. Ama gene de Sevda son zamanlarada nerelere gitmiş,  hangi yoga pozlarını yapıp foto çekmiş, ne tür yazılar yazmış ve vloglar çekmiş merak ettiniz. … Henüz tıklamayanlar ve takibe almayanlar için tüm gerekli linkleri aşağıya bırakayım. =)

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe