Dünyanın En İyi Kahve Dükkanı

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

truth-coffee-cape-town

2016 yılında (Eylül ayı) The Telegraph gazetesi dünyanın en iyi kahve dükkanı olarak nereyi seçti bilen var mı? Dünya kahve tüketiminin neferleri olan Amerika ve Avrupa kıtasından bir kahve dükkanı seçilmedi. İlginç ama Afrika kıtasının en en ucundaki Cape Town şehrinden Truth Coffee seçildi! 🙂 Peki, neden? Ana neden “steam punk” adı verilen konseptleri. Steampunk kavramı şöyle açıklanıyor: gelişmiş teknolojiden ziyade buharla çalışan makinaların değişik yorumlarını içeren bir tür bilim kurgu. Evet, doğru okudunuz; bilim kurgu. Zaten kahve çekirdeklerini işleme ve kahve yapma aletleri resmen sanayi devriminin ilk yıllarından kalma gibi duruyor. Mekanın cazibesinin büyük bir kısmını da bu steampunk kavramı oluşturuyor.

TRUTH COFFE NASIL BİR YERDİR?

Vintage bir dekor; devasa bakır tonlarda borular, bol bol demir malzemeler, dişliler, makineler ve hafiften karanlık bir ortam. Sanki Sanayi Devrimi İngilteresinde bir fabrikadayız. İlginç kitapların yer aldığı kitaplıklar, tuhaf gaz maskeleri, pilot gözlükleri… gibi şeyler. 🙂 Ufak bir araştırma sonrası iç mimarının Haldane Martin olduğunu öğreniyorum. İşlerine göz atmak isterseniz (ki harika işleri var) websitesi linkine buyrunuz.

Aşağıda benim çektiğim video’dan ortama göz atıp fikir sahibi olabilirsiniz.

ASIL MEVZU OLAN KAHVEYE GELİRSEK…

Kahve çekirdikleri sadece Afrika kıtası değil başka Güney Amerika olmak üzere dünyanın dört bir yanından geliyor. Ben filtre kahve, mocha,  latte ve denedim hepsi de çok güzeldi. Bir de yanımdaki arkadaşlarımdan “battle brew coffee” isimli (aşağıdaki resimdeki) kahveyi denedim. Battle brew kahvesi, Truth Coffee’ye özel bir tad ve içerisinde Americano kahve, tereyağı (evet evet!) ve MCT oil (hindistancevizi yağının bir alt türü) var. Biraz uyumsuz ve karışık gözükse de kesinlikle yolunuz düşerse denemelisiniz. Artık kalorisini, kolesterolünü hesaplamayıverin gitsin. 🙂

truth-coffee-battle-brew-coffee

KAHVE DIŞI NELER VAR?

Aşağıda kahve menüsünü detaylıca görebilirsiniz. Kahve dışında bol bol çay çeşidi (İngilizlerin, Güney Afrika kültürüne etkisi), craft bira çeşitleri var. Ayrıca gün boyu kahvaltı, salata ve pastane ürünleri de kahvenize eşlik etmek için hazır sizi bekliyorlar.

Bir de ufak not: şehrin pek çok yerinde büfe olarak kahvenizi to-go alabileceğiniz Truth Coffee’ler var.

Adres: 36 Buitenkant St Cape Town 8005Cape Town Central 8005, South Africa

The Telegraph’ın dünyanın en iyi kahve dükkanı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

truth-coffee-logo

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

2 Comments

 1. Ekim 19, 2016 / 2:45 pm

  Aynı listede Türk Kahvesi örneği olarak Fazıl Bey de varmış, pek bi sevindim 🙂

  • zeynepcansoylu
   Yazar
   Ekim 20, 2016 / 1:37 pm

   Hakediyor bence o listede olmayi ?☕️?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe