Adım Adım Dövme Deneyimim

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?


Son üç yılda üç adet dövme yaptırdım, pek çok arkadaşımla dövmelerini birlikte konuşup planladık ve benim dövme salonuma gidip yaptırdık. Farkettim ki dövme ile ilgili sayısız dövme sanatçısını takipteyim ve konu hakkında merakım ve bilgim ortalamanın üstünde. Bir de dövme sanatçımıza “abi” demeye başlayıp arkadaşı oluvermişim bu süreçte.  🙂 O nedenle kısacık 2 dakikalık bir okuma tadında, 5 maddede bol resimli & video’lu en son ve üçüncü adım adım dövme deneyimimi yazayım dedim dostlar.

Dövme Yaptırmaya Karar Aşaması

Bence işin %51’i ve en büyük kısmı karar verme aşaması. Zaten bir yazı, desen, çizim vb kısacası bir hayaliniz yoksa sırf yaptırmak için yapılacak bir iş değil. “Nasılsa lazerle çıkar” diye düşünürseniz büyük hata – hemen en yakın dermatolog ofisine gidip dövme silme lazer seansı izlemenizi öneririm. Durumun ciddiyetinin farkına varacaksınız; hem süper çok acıyor hem pek çok seans gerekiyor hem de tamamen çıkmayabilir.
O nedenle dövme macerasına atılmadan önce öyle bir fikriniz olmalı ki vücudunuzda “olmazsa olmaz” gibi hissettirmeli. Bu tamamen sizin hayatınız, kişiliğiniz ve inandıklarınızla orantılı birşey. Mesela ben yazı yazmayı ve okumayı çok sevdiğim için üç dövmemin üçü de yazı. Üçü de “typewrite” yani daktilo fontunda ve tamamen “vücuduma yazmazsam olmazlarım”. Bir hayaliniz var; uzun uzun düşündünüz ve gözünüzde de canlanıyor. O zaman işin yarısından fazlası bitti bile.

Dövme Salonu/Sanatçısına Karar Aşaması

Dövme kalıcı birşey olacağı için asla ekonomik davranma, fiyata takılma ve indirim kovalama zamanı değil. Öncelikli hijyeninden en en en emin olduğunuz, en güvendiğiniz salona gidin. Daha önce burada dövme yaptıranlarla konuşun; salonu ziyaret edin ve dövme sanatçısı ile konuşun. Merak etmeyin iyi bir sanatçı hadi yapalım diye ensenize çökmeyecektir. Size bol bol zaman tanıyacak, beklentilerinizi dinleyecek ve fikir verecektir. Ama her zaman son kararı size bırakacaktır. Benim dövme salonumda asla dövme kitapları yok içinden seçeceğiniz ve dövme yaptırmak için kendi fikrinizle gitmeniz gerekiyor.

Dövme Tasarımının Ortaya Çıkması Aşaması

Resim, yazı veya soyut bir çalışma herneyse istediğiniz vücudunuza çizmeden önce bol bol ve çeşitli boyutlarda kağıtlara çizip size gösteriyorlar. İçiniz rahat olsun. İşte bu aşamada aman kırıcı olurum diye susmayın. İçinizde ne varsa söyleyin. Dövme sanatçısı onu bir kere çizecek, siz ömür boyu taşıyacaksınız! Benim ikinci dövmemin ikinci kelimesindeki “a” harfi daktilo hatası gibi düşük olsun gibi bir istekle gitmiştim ve en güzel düşük “a” olana kadar bir kaç defa çizilmişti. Şimdi hafif aşağıda duran “a” harfimle çok mutluyum. 🙂

Dövmeyi Yaptırma Aşaması

Burası herkesin en çok düşünüp takıntı yaptığı ama işin maksimum %5’i süren aşama. (tek kolunuzu veya sırtınızı kaplatmıyorsanız tabi kii!). Dövmeler boyutuna göre minumum 5 dakika maksimum 2 saat gibi sürebiliyor. Dövme iğnesi gerçekten çok ince. Ben mesela iğne giriş çıkışından çok hafif bir elektrik çarpması gibi birşey hissettim. Ve o minicik ufacık iğneden o kadar çok mürekkep çıkmasına inanamadım. Yapım aşaması ilk başlarda acıtmıyor ama aynı yerden ikinci defa iğne geçtiğinde acıtmaya başlıyor. Ama resimde gördüğünüz gibi ben kendi dövmem yapılırken güle oynaya video ve resim çekebiliyordum ki acı eşiğim çok düşüktür. Bu arada hayalinizdeki dövmeyi vücudunuzda istediğiniz şekilde görünce öyle bir mutluluk hormonu (seratonin) salgılıyorsunuz ki tüm bu acı beyninizden siliniyor. Hatta bir sonrakine hazırsınız bile!

Dövme Bakım & İyileşme Aşaması

İşte bu en çok dikkat edilmesi gereken dönem; dövme sanatçınız ne diyorsa adım adım uygulayın. Hangi kremi veriyorsa, geceleri yatmadan ellerinizi antibakteriyel sabunla yıkayıp sürün. Yatak nevresimlerinizi ve pijamalarınızı günlük değiştirin. Bir de yaptırdığınız mevsime göre dövme yapılan bölge kapalı (gömlek vb) giyinirseniz gün içinde rahat edersiniz. Zira meraklı arkadaşlarınız izinsizce bol bakterili elleriyle el atıp mıncıklayabilirler. 🙂 En en uzun bir; bilemediniz iki hafta sürüyor. Duş alabilirsiniz ama deniz, havuz ve güneş önerilmiyor. Böylece adım adım dövme maceramız bitmiş oluyor. 🙂

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

2 Comments

 1. Kasım 28, 2016 / 7:16 pm

  Merhaba Zeynep Hanım,

  Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Uzun zamandır yaptırmayı düşünüyorum ama yaptıracak kadar güvenebileceğim bir yer bulamıyorum. Siz yerinizi nasıl buldunuz? Güvenene kadar birçok yer mi değiştirdiniz?

  Sevgiler ?

  • zeynepcansoylu
   Kasım 28, 2016 / 7:20 pm

   Selamlar,

   Ben 3 dövmemi de aynı yere yaptırdım. İstanbul Bebek’teki Redcat Tattoo. 🙂 İnternet araştırması sonucu bulmuştum. Beklentilerimin ötesinde iyi çıktı, kesinlikle tavsiye ederim. 🙂

   Güzel yorum için teşekkürler.

   Sevgiler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe