Trafik Tabelalarında Sokak Sanatı Clet Abraham

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Sanat gerçekten insanı yakalayan sarıp sarmalayan kucaklayan birşey. Ayrıca akla hayale gelmedik her yerde olabilir. Mesela Trafik Tabelalarında Sokak Sanatı neden olmasın?

Bundan dört yıl önce Roma’da “girilmez” anlamındaki bir trafik işaretinde beyaz kalın çizginin üzerinde ufak siyah bir adam görmüştüm testere ile girilmez işaretini kesiyordu. O kadar çok beğendim ki, Trafik Tabelalarında Sokak Sanatı örneklerinin resimlerini gittiğim farklı şehirlerde çekip çevreme anlatmaya başladım.

Sonra bir gün Paris’te aynı adam giyotindeydi, Amsterdam’da  girilmez işaretini Atlas’ın Dünya’yı sırtladığı gibi sırtına almıştı. Başka bir gün Londra’daydı, Berlin’deydi… derken benim  Trafik Tabelalarında Sokak Sanatı resim koleksiyonum ve trafik tabelalarındaki sanatı anlattım kişi sayısı büyüdü. İnsanlar bana geçen gün şu şehirde gördük senin tabeladaki adamı diye haber etmeye başladı.

Trafik tabelalarına bu harika şeyleri yapan sokak sanatçısı kim? Clet Abraham.

Amacı nedir? Nasıl açıklar? Nelerden ilham almıştır?

Kendi kelimelerini Türkçe’ye çeviriyorum… ” Amacım Trafik tabelalarının her yerde olması ve verdikleri mesajı çok kötü bir şekilde iletmeleri (bize gerizekalıymışız gibi anlatmaları) durumu karşısında toplumu uyarmak ve bu duruma el atmak. ”

Gelinen sonuç… “Trafik sorunsuz akmaya devam ediyor.. ve bize salakmışız gibi davranan tabelalar görmüyoruz.” 🙂

Benim de hayalim ikinci Boğaz köprüsü gidiş ve geliş yönünde (manzarayı daha yakından göreyim diye en sağdan gidenlerdenim bkz. “sefa pezevenkliği” :)) gördüğüm yaya giremez işeratlerine Abraham’ın bir el atması. Günümün neşesi olur köprüden geçerken! Mesela “Köprüden Önce Son Çıkış” tabelaları için manidar, neşeli bir çalışma yapabilir. Olmaz mı?

Bu arada ülkemizde ve pek çok ülkede trafik tabelalarına müdehale etmek toplumu (trafiği) tehlikeye sokacağından yasal olarak suç aslında. Yani Clet Abraham,  Trafik Tabelalarında Sokak Sanatı denemelerini yasadışı olarak yapıyor. O nedenle arada tam da “sanat icra ederken” iş üstüne yakalanıp tutuklanıyor. Ben kendisinin instagramdan sıkı bir takipçisiyim. Arada tutuklandığında kız arkadaşı hesabını ele geçirip biz hayranlarına tutuklandığını ve yakın zamanda çıkacağını duyuruyor. Daha ne kadar interaktif sanat olabilir. 🙂

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

2 Comments

 1. Temmuz 25, 2016 / 11:01 am

  Sanat düşündürücü olmalı bunlar ise komik. Karikatür deseniz daha yakın olabilirdi ( kişisel yorumum )

  • zeynepcansoylu
   Temmuz 25, 2016 / 11:16 am

   ben size katılmıyorum. gerçekten uygulama alanı olarak çok yaratıcı ve yer yer alaycılar bana göre.(aynen benim de kişisel yorumum 🙂 )

   sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe