SOKAKLARI YÖNETENLER : KADIN SOKAK SANATÇILARI

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Sokak sanatı denince neden hep akla ilk olarak erkek sanatçılar gelir? Kadın Sokak Sanatçıları neden otomatik olarak aklımıza gelmez? Neden kimliği gizli efsane Banksy’nin hiç düşünmeden erkek olduğunu varsayıyoruz? Bu durum Kadın Sokak Sanatçıları için haksızlık değil mi? Sokaklar gerçekten kadınlar için tehlikeli mi? Bana hemen, hiç düşünmeden 5 sokak sanatçısı say desem kaçı kadın olur?… Türünden sorular bir süredir fazlasıyla kafamı kurcalamaya başlayınca dayanamadım. Hem dünyadan hem de ülkemizden başarılı sokak sanatçısı kadınların peşine düştüm. Aslında sandığından çoklar ve süper ilham verici işler çıkarıyolar.

Şimdi sana dünyadan mutlaka bilmen gereken beş kadın sokak sanatçısı ve işlerinden örneklerim var. Konumuz keyifli, görsel açıdan da zengin. Eline içeceğini al, kulağında da güzel müzikler olsun. Geriye yaslan.. başlıyoruz.. (scrool down tuşunun uzunluğundan da korkma 80%’i resim! 🙂 ) 

Olek – Polonya doğumlu ve New York’ta yaşıyor. Devasa boyutta ve çok renkli örgüleri ile biliniyor. Bu örgülerle Wallstreet’in ünlü boğasını da kaplayabiliyor ya da 10 katlı bir binayı da! Ayrıca örgüleri ile yazılı ve komik mesajlar vermek de sık yaptıkları arasında.

oleg penis magic

Kendime not: Erkeklere ve onların şeytani penis-büyüsüne aşık olma!

Bambi– Genelde “kadın Banksy” olarak anılıyor. (Banksy’nin erkek olduğuna herkes hem fikir tuhaf bir şekilde). Londra’ya yaşıyor ve Kuzey Londra ağırlıklı çalışıyor. Ünlülerin murallerini çizip zeki espirilerle alttan altta dalgasını geçiyor. Anonim kaldığı için henüz yüzünü gören olmadı.

Diamonds are a girl’s best friend  – Pırlantalar bir kızın en iyi arkadaşlarıdır

Maya Hayuk – Ukraynalı ve büyük annelerinin geleneksel el işlerinden ilham alıyor. Büyük geometrik ve optik ilüzyonlar yaratan muraller boyuyor. Renklerle arası fazlası ile iyi. İşlerine bakarken insan büyüleniyor.

Shamsia Hassani –  Afganistan’da yaşıyor ve çalışıyor. Özellikle Kabil’de işleri var. Genelde “burka” temasını işliyor. Sanatçı olarak vermek istediği mesajı kendi kelimeleri ile şöyle anlatıyor, “Pek çok insanın Afganistan’da kadınların yaşadığı trajediyi unuttuğunu düşünüyorum. Hatırlatmak için boyuyorum.”

Kashink – Paris’te yaşıyor ve çalışıyor. Genelde dört gözlü ve aşırı kilolu karakterleri çizdiği muralleri var. Özellikle “cinsiyet” kavramını hayatında ve işlerinde sorguluyor. Bu da fazlası ile yaptığı sokak sanatına yansıyor.


Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe