Pin Up Kızların Stili ile İlham Alın

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Pin up kızlar, bizdeki deyişi ile “poster kızları” popüler kültürün en kült simgelerinden biri olarak insanlık ve stil tarihinde yerlerini aldılar. Genelde renkli dergi ve takvimler ile resimleri verilen bu güzel poster kızlarının tarihi 1890’lara kadar dayanıyor. Pin up kızların özellikle çizim olanlarının güzellik standartları; çizimi yapan (muhtemelen erkek) kişinin gerçekleşmesi imkansız beklentilerini yansıtsa da, uzun yıllardır onları çok seviyoruz. ve Pin up kızların stili ile ilham doluyoruz.

Fotoğraf yerine renkli çizim olarak ilk defa İngiltere’de ilk “poster kızı” resmi piyasaya çıktı. Amerika’da da özellikle 1950’lerden başlayarak, 1960’larda popüleritelerinde tavan yaptılar. Nostaljik, şık ve güzel kızları takvime ve dergiye resmetmek olarak başlayan bu macera yer yer erotik alanlara kaysa da “pin up kızları stili “hep çok sevildi. Amerika’da 1960’ların en ikonik pin-up dergilerinden bazılarının isimleri şöyledi; Wink, Eyeful, Girls, Gags & Giggles, Titter, Beauty Parade, Flirt, Whisper. İçinde yaşadığımız modern zamanların pin-up kızları kimlerdir diye düşündüğümde aklıma ilk gelen Dita von Tees ve (azıcık ucundan) Katy Perry.

Bu güzel ve zamansız kızların stilinden ve yüksek hayat enerjilerinden kendimize ne pay çıkarsak kardır diye düşünüyorum.Sizleri de benimle bu kızların stillerinin belli başlı öğelerini inceleyip ilham almaya davet ediyorum. Şimdi cherry veya vanilla coke’unuzu elinize alın ve size olası gelen fikirleri not etmeye başlayın.

1)Puantiyeleri Sevgi ile Kucaklayın – En eskisinden en modernine pin-up kızı olmanın ilk kuralı puantiyeleri (hatta tercihen büyük puantiyeleri) çok sık kullanıp sevmektir. Özellikle kırmızı-beyaz ve siyah-beyaz retro iri puantiye desenlerle süslü parçalara stilinizde mutlaya yer açın. Baştan aşağıya puantiye giyemem, gözümü gönlümü yorar derseniz bir süveter veya hırka ile başlamanızı öneririm.

2) Diz Altı Uzun Elbiselere Hazırlanın – Genelde aşırı dekolte ve seksi bilinen poster kızlarının elbiselerini yakından incelerseniz ilk tercihlerinin diz altı uzun modeller olduğunu anlarsınız. Özellikle bel bölgesinin inceliğini vurgulayan çapraz aslı ve volan etekli elbiseler bu kızların üniforması gibi. Bu model çok 50’ler ve domestik geldiyse gene diz altı ve dar kesim bir elbise pin up kızı gibi hissetmenize yardımcı olacaktır.

3) En Önemli Konu: İç Çamaşırı – İç çamaşırı biz sıradan ölümlüler için günü kurtaran, giysiler ile hassas bölgelerimiz arasında tampon görevi gören fonksiyonel pamuklu bir şey olabilir. Ancak pin-up dünyasında iç çamaşırı üzerinde en çok kafa yorulan ve en önemli stil parçası. Asla tek parçanın yeterli olmadığı; korsesinden jartiyerine süper ahenk içinde üstün mühendislik hesapları ile kadınsı vücut hatlarını en iyi ortaya çıkaran şey. Bu konuda en yeni trendler ve en harika kombinler için Dita von Tees’i takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

4)Kusursuz Dalgaları olan Saç:  Pin up kızlarının bir ortak özelliği de sözleşmiş gibi harika ve genelde doğal olmayacak kadar düzgün dalgaları saçlarıdır. O zamanlar bigudi ile yapıldığını tahmin ettiğim bu saçları biraz hile yapıp maşa ile de yapabilirsiniz. Bir de eğer önlerde daha kısa saçlarınız veya kahkülleriniz var ise kocaman bir bombe yapmak sureti ile toplamak kesin kural. Saç aksesuarı olarak da bandana (evet puantiyeli!) ilk tercih olmalı. Özetle pin up kızlarının saçları gerçek olamayacak kadar güzel ve hazırlanması çok vakit istiyor.

5)Eyeliner Trendinin İlk Uygulayıcıları – Son yıllarda göz kapaklarına far uygulama fikrini antik bir fikirmiş gibi gösteren eyeliner’ın ilk savunucuları pin-up kızlar. Özellikle siyah eyeliner ile uzun kedi göz + kırmızı ruj trendini bu güzel atalarımıza (“ana”larımıza?) borçluyuz dostlar.

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe