En Kısa ve Kolay Dünya Tarihi Özeti

0
shares
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+
Bu Nedir?

Bir süredir; “Dünya nasıl oluştu?”, “Kaç yıl önce oldu?”, “İnsan ne zamandır var?”, “Evrim teorisi tam olarak nedir?”, “Medeniyet ne zaman başladı?”, “Medeniyeti ne tanımlar?”, “Atalarımız nasıl beslendi, giyindi ve hayatta kaldı?”, “Neleri yediler?”, “Aynı anda Dünya’nın çeşitli yerlerinde kurulan medeniyetlerin ortak ve farklı özellikleri nedir?”, “Aklın yolu gerçekten bir mi?” gibi sorularım sıklaşınca üşenmedim kocaman resimli bir Dünya Tarihi Özeti kitabı aldım ve okudum. Amacım En Kısa ve Kolay Dünya Tarihi Özeti yazısı hazırlamak. 🙂

Ayrıca bu tarz sorularımın cevabını türlü birinciliklerle bitirdiğim lise ve üniversitede alamamamın ne kadar üzücü olduğunu farkettim. Malazgirt Savaşı senesini kendi doğum günümmüşcesine biliyorum ama Dünya kaç milyar yıllık bir fikrim yoktu. Bir de Dünya tarihini şimdiye kadar merak etmediğim için de ikinci kınamam kendime gelsin. Tüm güzellik, moda, kadın tarihini; önemli noktaları ve gereksiz detayları, modellerin ölçülerini milim milim bilen ben dinazorlarının sonunu ne getirdi bilmiyordum.

Neyse, çok uzatmadan benimle aynı durumda olabilecek sizler için..

Dünya Tarihi Özeti

1) Big Bang: Nam-ı değer Büyük Patlamanın gerçekleşmesi 20 milyar yıl önce

2) Dünya oluşumu: Büyük Patlamadan sonra Dünya’nın şeklini alaması ve ortaya çıkması 4.6 milyar yıl önce

3) İlk Tek Hücreliler: Mavi-yeşil alglerin ortaya çıması 1.5 milyar yıl önce

4)İlk Sürüngen: Bugün alışık olduğumuz sürüngenlere benzemese de sudan karaya çıkan ilk sürüngenin oluşması 250 milyon yıl önce

5) İlk Dinazor: Bir zamanlar Dünya’yı yöneten bu vahşi ve güçlü çocuklar tam tamına 200 milyon yıl önce

6) Patlama & Dinazor Nesli Tükenmesi: Tek dinazorun bile hayatta kalmadığı büyük patlama 65 milyon yıl önce

7) İlk Memeliler: Memeli dediysem hemen yunus gibi, insan gibi bir şey düşünmeyin baya basit faremsi bir canlı ortaya çıkması 65-53 milyon yıl önce

8)İlk Primatlar: Büyük büyük büyük atalarımız 60 milyon yıl önce (dikkat ettiyseniz hala milyonlarca yıl öncedeyiz, 1.000.0000 ve katları!)

9) Neanderteller ve Avrupa’ya Göçleri – Neanderteller’i modern insandan bir alt versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Avcılık, toplayıcılık yapıyor ve alet kullanabiliyorlar. 200.000 yıl önce (gene dikkat ettiyseniz milyonlardan çıkıp yüz binlere gelebildik şükür)

10) Modern İnsan: Yani bildiğin sen, ben. 100.000 yıl önce! Dile kolay 100.000 yıl.

11) İlk Müzik Enstrumanı: Lire benzeyen ilk müzik enstrumanı 45.000 yıl önce bulundu ve günlük hayatın sevilen bir parçası haline geldi.

12) Tarım: Müzik aletini bulan, çalan oynayan bizler tarım yapıp yerleşik ve güvenli yaşayabileceğimizi tam 37.000 yıl sonra MÖ 8000’lerde bulduk. Dünya tarihinde en çok şaşırdığım nokta budur. Avcılık, toplayıcılıkla geçin. Sürekli yemeğinin peşinde göç et, mağara yoksa vahşi hayvanlara yem ol. Tarım yapmak aklına gelmesin ama lirini çal oyna. Tebrikler bize!

13) Medeniyet: Dünya’nın çeşitli kıtalarında medeniyetlerin, şehir devletlerin, ilk hukun, dillerin, kültürlerin vb. oluşması MÖ 8000-5000 arası


Bu özeti dikkatlice inceledikten sonra milyar yıllık Dünya’dayüz bin yıllık bir türün üyesi, yaklaşık son on bin yıldır medeniyet diye bir düzen yaratıp yaşayan bir dişi canlı olduğum kafama dank edince günlük ufak tefek dertlerim çok küçük göründü. İster bilime inanın, ister dine, ister benim gibi ikisine de ama her keyfiniz kaçtığında türümüzün tarımdan önce müziği bulduğunu unutmayın!

Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş
LinkedIn Paylaş
Pinterest Paylaş
StumbleUpon Paylaş
+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe